berusche

berusche

Barunnie P.

okres Praha
a zajima to nekoho?!


26 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Dogville (2003)

  . . . mohla bych napsat něco o Božích mlýnech, džbánu, kterému se mu ucho utrhne, taky o "prasátkách", na které se vaří voda. Mohla bych možná rozebírat morální aspekt celého díla, zabývat se psýchou lidí, kteří ve své podstatě oplývají především sobeckostí, či se zaměřit na to, jak někdy málo je více. Nebudu ale rozebírat ani jedno a řeknu pouze: tohle za to stojí. Jen to má na Triera podivně pomalý spád na začátku, ale za to pak se to srovná přesně tam, kam autor vždy mířil.

 • poster

  Predátor (1987)

  No tak jak by řekl klasik: filmový příběh ve kterém je jeho hlavní složkou napětí a s ním související akční děje (wikipedie) ... Tohle je prostě směs všeho, co má akční film mít. Predátor je pro mě jednoduše TOP mezi akčními filmy. Příšera je tak dobře udělaná, že tu její smějící držku, jak trefně Švajcingr poznamená, si budete pamatovat, stejně jako ty její budíky na ruce. Nemluvě o maskování vojáků, letech vrtulníkem a chlapech, co vám z nich běhá mráz po zádech. Takže, pokud si to pamatujete, i když jste to neviděli třeba deset let, znamená to, že je to prostě dobré!

 • poster

  Prolomit vlny (1996)

  Hlavní hrdinka je přesně podle vkusu Larse. Opět důkaz toho, co si pan Trier o nich myslí, opět důkaz toho, že je málo takových jako on, kteří dokáží ukázat nejniternější představy, chápání a snahu o sebeanalýzu v takové záplavě citových krutostí na sobě samých. Smekám. Bez dechu je tohle výborný počin. Otázka je, zda je to film, který byste chtěli vidět víckrát?

 • poster

  Jdi, žij a někým se staň (2005)

  Tak tohle je za plnou pálku a nebudu o tom vůbec polemizovat. Třikrát sláva, poněvadž dokonalé a harmonické spojení etnického, náboženského a rodinného konfliktu je tak dokonalé, že to předčilo mé hluboko zakořeněné očekávání. Nedupe a nechce, abyste koneckonců stáli přímo na něčí straně, ani nemusíte plakat, i přes to, že dojemné to je někdy až hanba. Cože si to tedy žádá? Jen se posaďte, přemýšlejte a zkuste si představit, jakou částí našeho života se táhne potřeba někam patřit a jak moc nás trápí, když nám schází ten nejvíc kompatibilní vzorek, jímž je nukleární rodina. Až dojdete k pocitu, ke kterému jsem také došla, možná uvidíte, že vždycky je možné být v zemi, kde se cítíte doma, cizincem. Další bod, ve kterém frustrace může nabývat na své míře. No a v neposlední řadě, když se v nás někdo zklame, je prostě pravdou, že nás to leckdy může mrzet víc, než jeho samotného. Tak, to mě teda stálo hodně úsilí, ale, směle do toho, zajisté si tento počin najde mraky svých interpretů. A možná, že to je očekávaným cílem.

 • poster

  Kruh (2002)

  Pozor! Znacka: hlavne si to nepoustejte. Tyden jsem drepela pak u telefonu a sedmej den sla radsi na pivo, aby me to postihlo v kolektivu. Byl to narez. Zapletka je sice takova tradicne hororova, ale jeji zpracovani se klukum z Ameeeriky povedlo, narozdil od japonske verze, kde bohuzel jako naprosty analfabet povazuji vsechny herce za jednoho. Pokud cekate masakrove sceny, mam dojem, ze tenhle film je spis takovym ultramegamrazenim nez dokazovanim okazalosti priser. Pro me tim boduje naprosto jednoznacne. Cekam, co tenhle muj pocit z hororove sceny prebije, ale zatim je to proste on - KRUH a ta mala cacora s tema dlouhejma vlasama, co jsem jeste tyden ve tme videla stat!

 • poster

  Osvícení (1980)

  Osvícení je dokonalé hlavně z jednoho důvodu: herecký výkon Nicholsona. Skvěla volba. Taky si myslím, ze lokace tohoto příběhu byla každopádně natolik originální, že jakákoli další snaha o odlehlé baráky s temnou minulostí se jeví jako naprosto nepoužitelná a směšná. Už jen jaksi těží z jistého. Ale v Osvícení to JISTÉ prostě bylo.

 • poster

  Snídaně u Tiffanyho (1961)

  Pokud chcete vidět to nejroztomilejší stvoření, které při každém pohybu ukazuje, že přesně takhle má žena jednat, hýbat se, mluvit a chodit, jste na správném místě. Audrey je dokonalost sama, i přes všechna její trápení a něsťastné chvíle, které celému jejímu výkonu dodávají to, co ostatním romanťákům značně schází. A vůbec vám tu nebude vadit věkový rozdíl, poněvadž transfer situací, dialogů a ženskosti lze spatřit i v našem 21. století.

 • poster

  Zvíře (1977)

  Já, když ho vidím, tak se mi taky zvedá tepová frekvence, jako Jane Gardnerové. Škoda jen, že mu můžu psát tak akorát ty dopisy, aby se měl čemu smát. Tahle role Belmonda je jedna z jeho nejlepších a celý film je tak protknutý vtipem, že divákovi nezbývá nic jiného, než tohohle v podstatě ztroskotaného kaskadéra okrádajícího sociálku ve Francii zbožňovat. Ovšem, aby ho ve filmu nebylo málo, má v záloze ještě roztomilého Bruna, jemuž tak sluší ten mandlový oblek s tou růžovou košilí. No a v nespolední řadě, Raquel tady rozhodně nevypadá jako ta ošklivá kaskadérka, co za ním jen běhala. Tohle vaši náladu prostě vždy zaručeně zvedne.

 • poster

  K2 (1991)

  Uznávám. Reálně nesmysl. Filmově naprosto hrozné. Kamera se mi vlastně ani nelíbila. Herci jsou tací, jací jsou. Zápletka je zřejmá. Dva chlápci, zpočátku pochybujete i tom, jestli kamarádi, se vydají na K2, a to samozřejmě úplnou náhodou. No a výsledek: přátelské drama a světe div se, přátelství zvítězí. Jsme v roce ´91, takže co do efektů tady moc čekat nemůžeme. Ale co do děje, já jsem to viděla, když mi bylo (hmm, no asi v roce 1995), a mně se to tenkrát líbilo. A líbí se mi to pořád, poněvadž je to jeden z těch lépe natočených horolezeckých filmů. A pokud se rozhodnete, že chcete vylézt na 7 vrcholů světa, mohli byste se tu něco málo dozvědět, možná :)

 • poster

  Obhájce (2011)

  Byla jsem varována, že jak to nebude za pět, už se se mnou nebude mluvit a nebudu již nadále sexuálním idolem. Takže je mi líto, já prostě z principu nemůžu dát méně. Tak jo, dobrý, to jsem trochu odlehčila, ale já tomuhle počinu dávám ***** naprosto dobrovolně. Je to totiž přesně to, co já mám ráda. Zvrat v ději, právnické prostředí, no a Matthew, o kterém jsem snila několik večerů. Je to jeden z dalších filmů letošního roku, který musí být viděn a mělo by se o něm mluvit. Herecký výkon Phillippa i mého oblíbence je výborný, scénář je propracovaný, režie nekolísá, prostě harmonie. A k tomu všemu to má správnou kriminální zápletku. Jsem neskonale spokojena za takový skvost, který mohu zařadit vedle takové bomby z toho samého prostředí jako byl Prvotní strach.