Tora! Tora! Tora! (1970)

Jediný pravý true Pearl Harbor! Přesto je tam pár věcí, které nepůsobí příliš věrohodně. Moc nevěřím tomu, že na havaji šel někdo v neděli v sedum ráno hrát golf, nebo že měl "jízdy" v letecké škole, ani nevěřím tomu, že v sedum ráno stáli námořníci v bílých ceremoniálních uniformách před rozvinutou zástavou a poslouchali americkou hymnu. V neděli??? Admirál Yamamoto je od začátku tak poraženecky negativní, že by mu nikdo takový úkol ani nesvěřil. A vůbec se mnozí tváří, jakože vědí co se stane, a mají tragický výraz ve tváři už od úvodních titulků. ## Osudy nejslavnější americké vojenské lodě - USS Enterprise - jsem kdysi sledoval v mnoha dokumentech a knížkách, a proto se mi zdá, že ve filmu je chybně uvedeno, proč tato letadlovka nebyla v době útoku v přístavu. Právě dokončovala misi - odvoz stíhaček na ostrov Wake. Při návratu z Wake se hlídkující letadla z Enterprise zapojila do bojů nad Pearl Harborem, ovšem nebyli na souboj připraveni a většina jich byla sestřelena (jedno dokonce vlastním dělostřelectvem). ## V některých záběrech z japonského útoku je vidět v pozadí kříž. To je pomník, který tam byl postaven až po útoku jako památka obětem : ) Jinak Tora! působí historicky velmi přesně. Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob.

Tour de France aneb Peklo na kolech (2004)

Tento dokument je velice nevyvážený a má celou řadu opravdu velkých mínusů ale na druhou stranu i pár velkých plusů, takže pro fans tour je to určitě must see. Největší mínus, celý dokument se natočil v karavanu a na hotelu týmu T-mobile, takže z ostatních týmů tam není vůbec ale vůbec nic. Dokument také nepoví nic o tour, o závodě, o taktice, o soupeření, o nápadech jak vyzrát na soupeře, a přitom tehdy se po silnici proháněli jedni z nejkombativnějších cyklistů všech dob a rvali se o výhru, řádně posilněni testosteronem a EPOem . Dokument nepoví nic ani o historii závodu, a přitom vznikl ku příležitosti 100 výročí TdF. Dokument má po celou dobu stejný scénář - Každý den je tam pár záběrů z aktuální etapy a potom jak leží cyklisti u maséra a povídají jak jsou unavený, kdo si odřel koleno, jaký byl den a takový obyčejný blábolení, nebo jak sedí v autobusu a jedou do hotelu, a nebo jak leží večer na hotelu a jsou už úplně vyřízený. No takže proč se na ten dokument vůbec koukat? Je tam pár opravdu skvělých sekvencí ze závodu, akční záběry sjezdů, pádů, parádní záběry krajiny, a do toho je výborně vybraná hudba, buď akční, anebo chillout. To audiovizuální propojení má opravdu velký kouzlo a dokáže to navodit až romantickou atmosféru tohoto závodu, kterou ale samotní jezdci zcela jistě v jeho průběhu pocítit nemohou. Kvůli těm záběrům kdy nikdo nic nepovídá a jen hraje hudba se to opravdu vyplatí vidět.

Tour de France: Bez příkras (2023) (seriál)

Tour přímo do žíly. Pro fandy je to povinnost zkouknout, protože nic lepšího neexistuje. Dá se tomu vytknout překvapivě málo věcí, přestože tour je tak obsáhlý téma, že pojmout takový dokument jde tisíci způsoby. Zvolený formát vyprávění se mi líbil. Zjednodušeně: Každá kapitola se zaměří na dva jezdce, díky kterým se ukáže, jak tenká linka je mezi úspěchem a neúspěchem. Zfilmované je to takovým stylem reklamy nebo traileru, čili série střihů, krátkých rozhovorů, namíchaných do záběrů z etapy, či záběrů z minulosti. Ještě než jsem začal koukat, měl jsem k tomu spíš negativní postoj, ale nakonec mě to tak pohltilo, že jsem to viděl během dvou dní celé, a nakonec tomu můžu vytknout asi jen dvě věci. Zaprvé velká chyba v posledním dílu, kde prostě neukázali velice důležitou událost z finální etapy.. nebudu spoilerovat, ale kdo tour viděl tak hned pozná o co jde. Zadruhé, některé rozhovory jsou viditelně dotočeny až po skončení tour, ale vyřčené jsou záměrně stylem jakoby by byly natočeny ještě před konkrétní etapou, o které je zrovna daný díl, aby vytvořili napětí, jestli se to tak opravdu stane. Někteří vystupující s tímto fejkem, chceteli trikem, měli docela problém, např Roglič. Dá se však toto řešení pomocí dotočených rozhovorů pochopit z dramaturgického hlediska, protože potřebujete nějak vytvořit linky a dějové oblouky. Kritizuji to, ale chápu to jako jeden z mála způsobů jak z toho udělat příběh. Takže co. Super materiál, který jsem ihned po skončení rozkoukal znova od prvního dílu. Pecka.

Tour de France: Bez příkras - Tíha národa (2023) (epizoda)

Třetí díl je zaměřený ryze na francouzské týmy a francouzské jezdce. Jelikož se až na jednu výjimku jedná o zoufalce, je i tento díl doposud nejslabší : D Ale umět skousnout ten zmar, přestože od tebe celý národ očekává výhru, to je teda taky umění s tím žít : /

Tour de France: Bez příkras - Útok a protiútok (2023) (epizoda)

Čtvrtý díl končí v cíli jedenácté etapy, která se zapsala do novodobých dějin cyklistitky. Tým třech jezdců TJV udolal krále a dokázal ho sundat ze žlutého. V této etapě jezdci nabídli filařům takových malin k posbírání, že je opravdu těžké je nějak systematicky posbírat a udělat z nich krásný pohár se šlehačkou. Myslím, že se to uplně vrchovatě nepovedlo a pár jich na zemi zůstalo. Pět hvězd je spíš za to co předvedli sportovci, než filmaři.

Tour de France: Bez příkras - Vítejte v pekle (2023) (epizoda)

Po dvou dílech hodnotím velice kladně, a to čeho jsem se asi nejvíc obával a trochu mě to odrazovalo předem, se vlastně vůbec nekoná. Pády z gopro kamery umístěné přímo na kole vypadají o dost drsněji než z uhlazených televizních záběrů. Pokus ukázat tour syrověji, než jak ji vidíme z přenosů se tedy určitě povedl. Když sledujete pozorně mimiku sportovních ředitelů v některých záběrech, je vidět, pod jak velkým jsou tlakem, a jak strašně špatně snášejí kritické momenty, jakoby šlo o jejich poslední závod u daného týmu. Ani u fotbalových trenérů jsem neviděl podobné kolapsové stavy. Tlak na výsledek je enormní, a občas i z toho dokumentu je to tak strašně cítit, až mi z toho nebylo dobře. Oba díly byly zaměřené trochu jinak a doufám, že to tak vydrží i dál, protože to má výborný vývoj a zatím celkem logickou dramaturgii.

Tour de France: Bez příkras - Za stupně vítězů dám všechno (2023) (epizoda)

Zase slabší díl, stejně jako třetí, zaměřený na francouzský tým a francouzského jezdce, kterého vybrali, aby vyhrál tour, ale on ze sebe s obrovským sebezapřením a sebeobětováním za celou zemi vyškrábal přinejelšpím čtvrté místo. Obrovské zklamání, protože neskončil ani na bedně, a přesto nejlepší francouzův výkon za posledních 20 let? Strašný schizo. Nechtěl bych být francouz na TDF, hrozně nevděčná role.

Trabantem až na konec světa (2014)

Nejprve jsem naštěstí viděl film, a byl jsem z něj nadšen. I když je mi pořád lehce nesympatická hlavní a na světě nejdůležitější a nejvtipnější postava, ten pan Příbáň. Tento díl trabantů je nejzábavnější, nejlépe natočený a také nejzajímavější samotným cestopisem. Po všech stránkách dotažené, opravdu je potřeba zatleskat jak se všichni zlepšili, když si vzpomenu na ten první díl. No a pak jsem zahlédl na ČT seriál, což je mega-rozšířený obsah filmu, a došlo mi, že ten film skoro nemá význam protože v něm chybí strašná spousta věcí :D Pět hvězd má tedy ten seriál. No ale mám pocit, že tohle je už jaksi vrchol série, a že cokoliv dalšího už bude jakési vykrádání, slabší odvar, tedy pokud nevymyslí nějakou změnu koncepce. A zdá se, že si to uvědomili i tvůrci, jelikož další díl bude údajně více vztahový, s více ženami, a bude to jakoby reality show. Takže asi blbý :/

Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)

Dost amatérsky zpracovaný, od námětu, až po kameru. Lepší záběry by fakt vykouzlil upe kdokoliv. Střihači pak doslova neměli z čeho vybírat. A moc o té cestě jsme se nedozvěděli ani z komentáře. No zajímavý bylo sledovat jak si trabant poradí s pískem v poušti Kazachstánu :) Tam to bylo celkem dobrodružný, daleko od civilizace, nic než písek a jediný co vám musí stačit je trabant. Nepěkná životní situace. Další expedice třeba budou lépe zpracované, kouknu na ně..

Trabantem Jižní Amerikou (2014) (seriál)