Rychle a zběsile 7 (2015)

Kdepak, pokud se odprostíme od fyzikálních zákonů, na sedmičku se kouká hodně dobře. Statham, The Rock a překvapivě i Russel se do filmu hodí náramně. Trochu přepálený úvod připominající PC střílečky mi nejdřív přišel prostě až moc na efekt, když ale člověk přistoupí na to, že scénář je triviálně jednoduchý a akce je prostě víc efektní, musí se bavit. Řekl bych, že dokonce královsky. Prvních 80 minut je bomba, Statham vs. Rock, (Rock povyšuje obecně Rychle a zběsile trochu vejš), vzpomínka na "Pouštní války", Diesel vs. Statham, Kurt Russel, reklama na pivo, zmiňovaná opravdu moc povedená honička v horách. Létající Lycan Hypersport mi kupodivu vůbec nevadil, prostě na film se do té doby díky neuvadající a přehledné akci dívá více než dobře. Pak už je akce bohužel tak nějak moc nudná (přestřelky mě moc nebraly) a splácaná do "all in one" závěru, kde to opět trochu povyšuje The Rock a jeho "eskamotérskej úprk" z nemocnice. O důstojné rozlučce s Paulem Walkerem už to bylo napsáno vic než dost a je fajn, že k ní došlo k na filmovém plátně... Pro mě stravitelnější a přímočařejší než RaZ6...

Jurský svět (2015)

Nevim jakou vizáž má uživatel "verbal", ale ta "prominentně neherecká teta" mi ve filmu ke spokojenosti nepřekážela ani svým zjevením, natož svým herectvím (jestli někdo očekával její nominaci na oscara za herecký výkon ve filmu o obživlých dinosaurech, je idiot) a naopak ve dvojici s Chrisem Prattem, který představuje asi nejzajímavější postavu filmu, jim to ve filmu celkem funguje, a to i přes český dabing, který se dle mého subjektivního názoru na poměry kvality stávající dabingové rychlokvašené produkce celkem povedl a ta neherecká tete semtam pronese i nejakou tu hlášku. Její "dva hnusní spratci" představují ve filmu tu klišoidní část scénáře (stejně jako celý námět), kterou ovšem divák musí překosnout, jak taky jinak chcete vyprávět takovýhle typ filmu. Odprostěte se, prosím, od nějaké tety a jejich spratků nespratků, samotného děje (máme v kleci zavřené v laboratoři vyrobené monstrum, které přes vysoká bezpečnostní opatření zaručeně nezdrhne) a dalších drobností. Na filmu vám to určitě vadit nebude, zábavná je totiž ta forma, akce, která neobsahuje třeba jen dvě tři větší akční sekvence, dávkování je po celou stopáž tak akorát a nakonec se vlk nažere a koza zůstane celá, snad...

Godzilla (2014)

Přiznám se, že o japonské verzi a obecně odlišné filmové stylizaci oproti americké jsem toho donedávna mnoho nevěděl. Jo, Amíci vždycky ve filmu stojí jako světovej policajt proti těm největším hrozbám a všechno ostatní je jen křoví (Armageddon, Drtivý dopad, Godzilla 1998, Den nezávislosti, 2012...). Poslední "americká" Gojira je trosku jiná a je to trochu vidět už na úvodních titulcích a úvodu filmu v Japonsku. Co mě samozřejmě jako neznalce "Gojira mytologie" překvapilo, je provázanost dopadu lidského pokroku vůči přírodě. Godzilla je prostě varováním člověka vůči jeho počínání ve 20. století, které navždy bude spojováno se dvěma světovými válkami, Hitlerem, vědeckým pokrokem a samozřejmě atomovkami. Vždyť to, že se obluda ve filmu živí bombami a radiaci cití na dálku jako kreslená postava Montyho Jacka z Rychlé roty, je symbolické. Teď by Amíci jestě mohli zfilmovat Rozumovy univerzální roboty (rozuměj R.U.R) Karla Čapka. Ten vlastně smýšlel podobně, varoval před nástupem techniky a vědeckým pokrokem, jen k tomu nepotřeboval nikdy žádný obludy jako Japonci, ale to je holt asi odlišným myšlením. Na filmu se mi líbilo spoustu momentů, ale vždycky jentak "napůl", prvotní vzestup M..o..t..o v Japonsku, vykolejení vlaku, prvotní zjevení Gojiry v záběru s M.o.t.o. Zvuková stránka věci je taky celkem fajn a ono lákání na neviděné je totiž lákáním taky napůl, protože toho zas tak málo nevidíme (přišery jsou vidět celé od začátku), problém je to, že je vše dávkováno v celkem pravidelných intervalech, filmu bych to i odpustil, pokud by samotný závěr byl velkolepější, akčnější a přímočařejší. No zkrátka, posledních 10 minut měl natočit Emmerich nebo Bay a byl bych spokojenej (stejnej postup bych volil i u Transformers, Bay jen na závěrečnou část filmu). Takhle je výsledek opět trochu napůl. 7/10

Nevídáno, neslýcháno (1958)

7/10. Nejvíc mě dostalo, jak chodili vězni po nocích s ostrahou do kina a pytlák s ředitelem věznice na lov, vlastně celková myšlenka "Odříkávaného chleba největší krajíc".

Top Gun (1986)

Po letech jsem si k Top Gunu sedl a shlédl film s dabingem z 90. let z TV Nova. Věřte nebo ne, existují nejméně 4 verze našeho dabingu!! Film je "efektovo" záležitostí a forma zde vítězí nad obsahem, ale čert to vem. Parádní hudba, slušné obsazení a přímočarý děj a kamera dělaji z filmu lehký nadprůměr i dnes. Navíc, kdo by nechtěl být jako Maverick, že?

Všechnopárty (2005) (pořad)

Co jsem tak viděl, pan Šíp má větší "čuch" na výběr hostů a i když je humor oproti Krausovi místy jednodušší, divák se pobaví víc v jakékoliv věkové kategorii.

Riskuj! (1994) (pořad)

Při nočních opakováních si říkám, proč ten pořad vlastně skončil... Dneska už v TV nic takhle inteligentního k vidění bohužel není a Rosák se do pořadu hodil jako nikdo jiný z moderátorů. Otázky a systém pořadu se mi líbil. Ps: Funguje dneska jeste Az-kvíz? :) Ale když jsme u těch repríz soutěžních pořadů, Poulíčka a jeho debilní kolotoč si mohli odpustit i v nočních hodinách, na ten jeho poďobanej xicht se nedá koukat a jeho hlas...No vzpomínám na jeho snahu komentovat na Nově fotbal a je mi nevolno!

Dohráno (2001) (pořad)

Česká televize měla vždycky nejkvalitnější sportovní přenosy včerně moderátorů a i když je jejich úroveň asi o chlup slabší než ještě někdy před deseti lety (podle ně chybí větší konkurence - chybí mi především Jiří Vrba a Petr Svěcený), tak se oproti tomu zase zkepšilo zpravodajství a Dohráno (později Studio fotbal - Dohráno) patří k tomu lepšímu, reportáže jsou detailní tak akorát a navíc jsou leckdy vtipně okomentovány (viz ty od Jiiřího Štěpána, to je studnice originality oproti Pavlu Čapkovii a jeho 5 letitým frázím. Nejvíc mě sere s tím "jeho" PROTÁHL SE MEZI BRÁNÍCÍMI HRÁČI JAKO LASIČKA. Čapek je jako vysloužilej voják, nemá už co nabídnout. Do očí to bije zejméná porovnáním s Mírou Bosákem. To je dlouhodobě nejlepší fotbalový komentáror u nás a pořád na sobě pracuje...

Ruka zabiják (1999)

No strašná úchylárna, ale v hodně koukatelném slova smyslu. Svým nadhledem a absurditou mi to v lecčems připomělo Rodriguezovu Fakultu, tohle má ale ještě větší koule, hlavně ještě více vtipu (CO BLÁZNÍŠ? BEJT NA ŽIVU, TAK UŽ JE DÁVNO PO SMRTI!) Jako bonus ve filmu hraje neokoukaná Jessica Alba, její vztah k Antonovi je sice trochu šlapkoidní, ale to rádi přehlédneme. Naprostá spokojenost! Tedy, na 80% určitě.

Senzační prázdniny (1967)

Jedna z mých nejoblíbenějších Funésovek, ideální iddychovka! Mistr v nejlepší kondici, herci sem zapadají jako prdel na hrnec, několik oblíbených hlášek a příjemná stopáž. Navíc humor není jen o grimasách - perfektní scéna s nakládáním uhlí.