V paprscích slunce (2015)

Neuvěřitelně smutný film, u kterého se budete popadat za břicho smíchem.

Kolonie (2015)

Mám vždy trochu problém, když se na podobně citlivé témata roubují velké příběhy. Třeba přesné takové, ve kterých se hezoun / revolucionář a sexy německá letuška ocitnou v náboženské kolonii vedené ujetým obtloustlým pedofilem. Based on the true story, bro. Tak určitě. Přesto jsem ale vyměkl a dal Kolonii čtyři hvězdy. On totiž ten film fakt dobře odsejpá a nakonec i parádně graduje. Hlavně ale Emma Watson a Daniel Brühl hrají jak o zlatého bludišťáka. I přes spoustu zkratek a filmově-romantický pohled, se na to fakt dobře kouká. A člověk jim to nakonec věří a do poslední minuty i ústřední dvojce fandí. Takže někde mezi třemi a čtyřmi hvězdy. Ale protože hezcí lidé dostanou vždy více hvězdiček a Emma je definice krásy, zaokrouhlujeme nahoru. Anyone can torture, but to break a person without harming physically, that's an art.

The Program: Pád legendy (2015)

Jako svižný sportovní film pro širokou veřejnost moc dobré. Je ale potřeba k něme přistupovat s vědomím, že není čistě o Lanci Armstrongovi a nemá za cíl s dokumentární přesností zachytit všechny všech důležité momenty jeho dopingové kariéry. Důležitou roli ve filmu má totiž také reportér David Walsh, který postupně Armstrongův příběh rozklíčová, což slouží jako hlavní dramatická linka přiběhu. A to vše je, i přes určité zkratky, strvárněno i zrežírováno moc dobře. Kdo hledá více faktických informací, najde je v Armstrongově lži nebo v Králi švindlu.

Kluk ve světě příšer (2015)

O anime toho vím asi tolik, co "mistr" Kumatetsu o meditaci. Několikrát jsem do žánru zkoušel proniknout, ale uřvané kreslené postavičky se mi zatím pod kůži moc nedostaly. Po Klukovi ve světě příšer jim ale ještě šanci dám. Tohle mě totiž bavilo. Hodně bavilo. Mamoru Hosoda pro mé v kině(!) uspořádal výlet do světa, který jakoby vypadl ze všech těch rozmazaných dětských snů a přestav. Navíc mi k tomu pustil parádní hudbu, která místy utekla někde ze Sedmi statečných. A světe příšer div se, ono to s animovanými obrázky fungovalo na jedničku. Snad jen ke konci bych se pár střihům nebránil.

Nymfomanka, část II. (2013)

Jen bych se opakoval, vše důležité jsem psal už k prvnímu "dílu".

Nymfomanka, část I. (2013)

Hele, to snad není možné, ale já na tu Trierovu bulvární onanii skočil i s navijákem. V první řadě teda vůbec nechápu všechen ten rozruch, který se kolem toho vyrojil. Jasně, je to Trier, jasně jmenuje se to Nymfomanka, ale jako viděl to z těch puritánu vůbec někdo? Já teda nevím, ale pro mě to je hlavně skvěle vypadající atmosferický snímek se silnou ženskou hrdinkou, která má trochu do extrému posunutou svou sexualitu. Nebýt ale režisérem Trier, dovolím si tvrdit, že ten buzz je desetinový. Každopádně, když se od toho všeho člověk oprostí, dostane silný materiál se skvěle propracovanou psychologií postav. Jakože fakt mě to bavilo. Víc to rozebírat asi nemá smysl. O Nymfomance toho všechny ty Spláčilové napsali mnoho. Rozhodné to ale není nějaké prachsprosté hard porno chlapa, o kterém se říká, že nenávidí ženské. The secret ingredient to sex is love.

Marťan (2015)

Marťanovi nejde nic vytknout. Skvělá předloha, dobře napsaný scénář, bezproblémově odrežírované. I na toho Matta se dá bez problému koukat. A to ho moc nemusím. Na druhou stranu, po těch velkých scífkách posledních let, mi to to přijde trochu jako sázka na jistotu. Studio Ridleyho tentokrát moc roztáhnout křídla nenechala. Ne, že bych to po Premetheovi nepochopil. Takže řemeslně dobrý, tam je všechno v pořádku. Jen to za mé není výjimečného, co bych si měl potřebu pouštět pravidelně. A to u Ridleyho často právě mám. Jako žánrovka ale supr. Někde napůl mezi třemi a čtyřmi. Za dobrý a kupodivu i vtipný scénář jdu nahoru. I don't want to come off as arrogant here, but I'm the greatest botanist on this planet.

Zbrusu Nový zákon (2015)

Zbrusu Nový zákon je v dobrém slova smyslu pořádně divný. Kladné body ale u mě získává spíše za příběhy šestice nových apoštolů, než za hlavní děj. Základní premisa je samozřejmě skvělý nápad. Bůh žijící v Bruselu (ne s EU to nemá vážné nic společného), co jedním prstem ťuká do počítače a komplikuje tak lidem život? Dobrý. Bohužel trochu nevytěžený. Daleko lepší jsou už zmiňované bokovky vedlejších šesti postav. Na těch se tvůrci vyřádili a dali dohromady švihlou, ale zároveň milou skupinku. Dohromady za tři, odbočky a humor za pět, průměrem jsem na čtyřech. Moc zajímavé překvapení.