Rodinné spiknutí (1976)

Nie je to zlý film... v podstate celkom slušný film. Bohužiaľ, po Zbesilosti pôsobí ešte fádnejšie. Tieto filmy Hitchovho neskorého tvorivého obdobia postrádajú akýsi ráz, ktorý činí jeho "best-of" filmy práve takými, aké ich máme radi (čiže hrdina typu J.Stewarta, hudba od Herrmanna, typická práca s farbami a pod.). Rozhodne by sa ale tento film nemal podceňovať... veď je to posledný film majstra.

Potíže s Harrym (1955)

Tento film je síce veľmi milá a pohodová čierna komédia, avšak už len kvôli tomu, že to točil Hitch nemôžem dať viac než 4*

Roztržená opona (1966)

Zpočiatku sa na film divák ťažko nalaďuje, totiž chýbajú nám tam veci, na ktoré sme boli u Hitcha zvyknutí a ktoré sme si s ním tak trochu ztotožnili, napr. silne atmosférická hudba Bernarda Herrmanna, silne technicolorové farby, výrazný hlavný hrdina na spôsob Caryho Granta, alebo Jamesa Stewarta.... cez toto všetko sa však Hitchovi podarilo natočiť vynikajúci thriller so všetkým ako má byť. Jediná škoda je v tom, že keď nás majster ochudobnil o spomenuté lahôdky, mohol pridať aspoň o niečo lepšiu výpravu, ... bohužiaľ, práve výprava miestami pokulháva, aj tak je to ale výborné, čiže 4,5*

Chyťte zloděje (1955)

Zaujímavý Hitch. Film ako taký je rozhodne dobre spravený (ako sa na Hitchcocka patrí). Veď len sami herci Cary Grant a Grace Kelly sú zárukou kvalitnej zábavy. Celkovo je to ale skôr taký dobrodružný film so známkami komédie (Tento obraz nepochybne dotvára hlavný predstaviteľ osobne), ako thriller, jednoducho mierny posun od štandartnej Hitch línie, avšak celkom iste vysoko nadpriemerná zábava ktorú nemôžem inak než vrelo odporúčať.

Stezky slávy (1957)

Skutočne úžasný film, ktorý v divákovi vyvoláva zamyslenie, s kým bojujú veliaci dôstojníci viac - s nepriateľom, alebo vlastnou armádou. Nezmyselnosť vojny zdôraznená napr. na tom, že sa zo skupiny vojakov vyberie losovaním jeden, ktorý bude popravený za "zbabelosť voči nepriateľovi" v rámci výstrahy zostávajúcemu mužstvu. Veľmi minimalistické podanie a rozvíjajúce sa znaky Kubrickovej réžie, skutočne filmová lahôdka za 5*

Spartakus (1960)

Spartakus je nádherný film, v ktorom síce nepoznáme rukopis majstra tak, ako v iných jeho filmoch, avšak to mu neuberá z jeho kvalít. Keby sa v dnešnej dobe točili takéto filmy (Spartakus, Ben-Hur .....), kde by bola kinematografia. Ide o skutočne dojímavý príbeh (žiadne lacné citové vydieranie) o vzbúrení otrokov, ktorý nekončí práve happyendom a citlivejší vnímavejší divák uroní nejednu slzu. To celé majstrovsky podané Kubrickovou réžiou, kamerou :-D, vynikajúcim hereckým obsadením, kvalitným scenárom a v neposlednom rade úžasnou hudbou Alexa Northa. Bez váhania jeden z najlepších filmov v rámci žánru. DOPLNENIE: Dilema Spartacus vs. Ben-Hur je hrozná :(. Myslím, že sa filmy ako také nedajú porovnávať (Rím je aj tam aj tam, avšak dej ako taký ide iným smerom). Každý kladie dôraz na niečo iné. Ben-Hur sa skôr dá porovnávať napr. s Desiatimi prikázaniami od DeMilla.

Svět zítřka (2004)

No čo na to povedať... Práve som to dopozeral, a každopádne som bol milo prekvapený. Conran nám vo filme poskytuje veľké sústo akčnej zábavy obalenej do prekrásnej výtvarnej stránky filmu. V rámci žánru sci-fi sa však nejedná o žiadne prelomové dielo a 2001 Vesmírnu odyseu za tým rozhodne nikto nečakajte. Pokiaľ Conran priberie schopných scenáristov, má veľké šance stať sa uznávanou osobnosťou v štýle Lucasa, alebo Spielberga. Skutočne, scenár na tomto filme pokulháva najviac a autor sa inšpiruje v mnohých filmoch, od Indiana Jonesa, cez bondovky až po staré Béčka. Komu by to však vadilo, veď je to popcorn, ktorý nasýti žalúdok a pohľadí na duši, vzhľadom na dnešné zábavné filmy skutočne nadpriemer.

Fahrenheit 9/11 (2004)

Príjemné zarýpnutie do Busha a USA vôbec. Moore má tradične vyšperkovaný štýl a spôsoby. Demagógia tu je pekne naservírovaná, ale nebudem uberať hviezdičku za objektivitu, nakoľko úplne objektívne to neuvidíme asi nikdy. Takýto film skutočne bolo treba :)

Andaluský pes (1929)

Všetci, ktorí sa tu zastrájajú že nepochopili, alebo že je to blbosť, zrejme nemajú základnú orientáciu a tým pádom nechápu o čom ten surrealizmus asi tak bude :) Toť vše, 5*

Číslo 5 žije 2 (1988)

Na inú nôtu, ako prvý diel, ale stále celkom dobré.