Casablanca (1942)

No dobre.. najlepší film na svete to nie je. Je to film plný klišé, s dosť vykonštruovaným scenárom, avšak vzhľadom na žáner a maximálnu mieru elegancie, s akou sa snaží tieto kinematografické neduhy naservírovať je nezabudnuteľný. V súčasnosti je trend skôr vo vydieraní diváka, tu nič také neuvidíme. Tak úžasne elegantný film s výbornou Ingrid Bergman, ako aj ďaľšími predstaviteľmi, sa nevidí často. Upútala ma aj precízna kamera, ktorá nevtieravo podfarbuje atmosféru. Nebavme sa o tom, že je to najlepší film - je to proste klasika, ktorá si 5* celkom iste zaslúži. Znovu sa opakujem s mojim obľúbeným výrokom, ale nemôžem nespomenúť, že práve takéto filmy sa (žiaľ) už dnes netočia :(

Mumie se vrací (2001)

Kupodivu si tento film aj v pokračovaní drží úroveň a nezachádza do trápností. 3* ako kompromis medzi mojim hodnotením a hodnotením radového diváka.

Mumie (1999)

Stephen Sommers zobral niekoľkokrát prevarený a vyúdený horrový námet (čiže bez chuti) a pomixoval ho s dobrodružným ponímaním, objaviteľskou výpravou a charakteristickými hláškami s Indiana Jonesa. Z činu, ktorý by sa dal označiť za sprosté kacírstvo, však vznikol film, ktorý je na prvý krát bežnému divákovi bez rozhľadu vysoko stráviteľný. Samo osebe by ma to nejako netrápilo, musím sa však priznať, že z rýdzo osobných dôvodov mám voči tomu filmu odmeraný postoj. Svoje hodnotenie a popis kompletizujem až teraz, keď som zhliadol remake s Ch. Leem z roku 1959. Originál odo mňa obdržal 4*, remake 3* a logicky by som mal dať tomuto požváchancu 2*, avšak určitá podvedomá snaha o objektivitu ma núti ostať pri 3*. Dôvod je ten, že je to divácky stráviteľné, ba dokonca, za predpokladu, že divák nemá naštudované originály a Indianu, sa to môže priemernému popcornovému divákovi páčiť. Holt, popcorn je popcorn...

Mumie (1959)

Tento film nehodnotím práve najlepšie. Prvý dôvod je ten, že mi daná téma moc nesedí (pravdu povediac, nadhľad mi pokazil film z roku 1999, ktorý /nie vlastným pričinením, ale okolie s tým bohužiaľ terorizuje/ poznám snáď naspamäť). Moje hodnotenie ale vychádza najmä z porovnania Múmie s Borisom Karloffom z roku 1932. Ako som už písal u staršej adaptácie, je to celkom fajn snímok a predovšetkým ten hlavný predstaviteľ je vynikajúci (aby aj nie), ale v porovnaní s inými výbornými filmami z tej doby predsa len trochu zaostáva, takže u mňa dostal iba 4*. Teraz prejdime k tomuto filmu: K námetu už som sa vyjadril, téma mi jednoducho nesedí (subjektívny stav, viď. vyššie). Veľká škoda je ale to, že hlavné karty Hammerovských filmov, Peter Cushing a Christopher Lee, tu dostanú akosi málo priestoru. Cushing je napríklad vynikajúci herec, avšak jeho postava mu nedovoľuje prejaviť svoj talent. Lee sa tu ukáže iba nachvíľu, zbytok filmu behá zabalený v handrách. Postava Múmie ako taká tu nemá žiadnu osobnosť, je v podstate počas celého filmu ovládaná inou osobou a až ku koncu dojde ku zmene, navyše je to také priamočiare, jednoduché (dôverihodnosť múmie a výpravu radšej nespomínam). Mám rád Hammerovské filmy, ale bohužiaľ, toto je jeden z tých tuctovejších. Pre vážnych záujemcov o daný žáner radšej odporúčam iné vynikajúce filmy z rovnakej produkcie, napr. Psa Baskervillského, alebo Horror of Dracula.

Dracula (1958)

V porovnaní s ostatnými adaptáciami sa jedná o veľmi vydarený film s výborným obsadením. Tieto horory okolo roku 1955-1960 majú čosi nezameniteľné, konkrétne farebné podanie vtedajších filmov a potom charakteristickú hudbu. Výsledok je v tomto prípade výborný. Snáď len ten Lee do úlohy Draculu mi nesadol. Nedávno som pozeral House of Usher od Cormana a keď si predstavím že by v tomto filme hral Draculu napr. Vincent Price, tak sa mi zbiehajú sliny.

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Vidím, že som hodnotením pekne mimo od priemeru, ale nemôžem si pomôcť. Od začiatku filmu ma doprevádzala nádherná hudba, ktorá sa ale vôbec nehodila k danej situácií. Zábery na prostredie, v kontexte ale bez informačnej hodnoty, občas prestrihnuté na nejaký vyslovene stupídny dialóg "okorenený" prinajmenšom veľmi divným herectvom. Kamera mi tiež neprišla moc pod nos, čiastočne mi to pripomenulo istého nemenovaného európskeho režiséra, ktorého sú plné filmové kluby. Onoho režiséra mi pripomenula aj chabá (rozumej: žiadna) výtvarná stránka a práca s farbami. Trochu oživenie je v Draculovom zámku: aj keď interiér vo farebnej verzii nemá patričný efekt, Klaus Kinski je vynikajúci herec a nemám proti nemu jediného zlého slova (výhrady mám však k jeho postave s scenáru celkovo). Ďaľšia časť, kedy Dracula behá po meste, je ešte horšie natočená. Sú tam dobré nápady, ale spôsob realizácie mi vôbec nesadol. Trochu to spraví hádam záver, smrť Draculu je výborná ... do toho všetkého však prichádza scéna kde "zatýkajú" Van Helsinga srší takým idiotským dialógom, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani nejaká telenovela. Na konci sa ani predstaviteľ Jonathana netvári nejako presvedčivo, ale po zhiadnutí predošlých takmer dvoch hodín od neho lepšie už ani nečakám. -- Resumé: Tento film je najúbohejšie spracovanie Draculu, aké som kedy videl. Je pravda, že tento príbeh je dosť otrepaná téma, ale aj napríklad kontroverzná paródia Drakuloviny s Nielsenom mi oproti tomuto príde ako masterpiece hororu. Vidím že tu veľa ľudí dáva plné hodnotenie. Prepáčte mi to prosím, ale niekde sa stala chyba. Názor obecenstva žiaľ nezdielam.

Zánik domu Usherů (1960)

Vynikajúce, skutočne vynikajúce! Temná, až klaustrofobická atmosféra, podfarbená výbornými hereckými výkonmi, kamerou, hudbou a v neposlednom rade skvelým výtvarným spracovaním. Atmosféra neuveriteľne stupňuje a záver je vynikajúci (aj keď na trikovej stránke na konci je vidieť zub času, na svoju dobu to muselo byť vynikajúce). Jednoznačne odporúčam !

Knoflíková válka (1962)

Krása, genialita! Kladiem si otázku, ako som mohol takýto skvelý film až doteraz nevidieť. V kine bol samozrejme zážitok o to väčší. Keďže o hláškach a scénach tu už bolo povedané dosť, musím vyzdvihnúť aj formálnu stránku filmu, ktorá je výborná. Moderné "režisérske postupy" (ako bolo niekde spomínané) ja osobne nemám moc rád a tento film mi príde ako oáza poctivého remesla. Film je pritom nenáročný, zaujme ako najmenšieho diváka, tak aj staršieho filmového nadšenca. Ako dvadsiatnik sa radím skôr do tej mladšej kategórie, takže pocit nostalgie som nemal (ako spomínam, predtým som to nevidel), ale zato som sa vyžíval vo filme samotnom. Vynikajúci je okrem iného aj dabing (a to som na dabované filmy dosť alergický). Kapitola sama o sebe je soundtrack, ktorý je snáď až moc vážny, avšak má patričnú silu vyvolať tie správne emócie. Som nesmierne rád, že sa tento film dostal do kín a opäť sa dá pozerať na jednoduchú, ale inteligentnú zábavu (zopakujem to čo hovorím pri viacerých filmoch - takéto filmy sa už dnes netočia)

Zrcadlo (1975)

Tarkovského filmy Solaris a Stalker mám naštudované už dlhší čas. K Zrkadlu som sa dostal akosi oneskorene. O to lepšie. Pripájam sa k názoru, že ide o vrchol tvorby. Úžasná kamera, hudba, neuveriteľná atmosféra. Po prvom zhliadnutí som našený a aj keď si myslím , že som zachytil akúsi hlavnú kostru, nie som ešte v takom stave, aby som ju dokázal zhmotniť slovami. Pokiaľ som tvrdil, že boli jeho iné filmy pre najnáročnejších divákov, tak toto vyhlásenie razom stratilo polovicu zo svojho obsahu. Pokiaľ sa na to cítite, odporúčam každému tento film vydieť, vychutnať, prežiť... Je to jedinečný zážitok. Takéto dielo sa mohlo zrodiť iba v hlave génia. Moja hlboká poklona...

Zběsilost (1972)

Trochu nezvyklá londýnska atmosféra je na status 5* perfektne vyvážená excelentným maniakálnym škrtičom a hláškou "You are my type of woman". Akurát je škoda, že niektoré scény aj skrz ich výstrednosť vo svojej dobe pôsobia dnes jemne prispato (aj keď neviem či je to úplne najlepší výraz). Holt, napr. nadčasové Vertigo je v tomto neprekonateľné.