Království ohně (2002)

Nevím proč se tu tolik odsuzuje tento film, je sice pravda, že se ze zvoleného tématu dalo získat mnohem víc. Tvůrcům se podařilo natočit pouze velmi průměrný film, který má jednak výhodu toho, že je hodně originální (v kolika filmech jste viděli zároveň tank a draka) a potom i to, že ti draci kteří se zde objevují jsou naprosto perfektně udělaní, stejně jako velmi pěkně zničený Londýn. Zbytek prakticky průměr. Možná ještě Christian Bale není zas až tak šedivý. Tak proč ty 1-2 hvězdy :)

True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

Prozatím jsem ještě nedokoukal první sérii, nicméně si dovoluji napsat svůj názor na tento seriál (který se po dokoukání může i změnit). True Blood je v jistých mezích velmi dobrý, nabízí dost netradiční pohled na svět a upírismus, který není zas až tolik zpitomělý Twilightem a podobnými. Na druhou stranu se v tom seriálu objevuje až tolik klišé, že mne to místy opravdu hodně nudilo a když už jsem zas myslel, že tímhle dílem jsem skončil, objeví se zvrat a já chci vidět co bude dál. Takže jak vlastně hodnotit tehle upírský seriál, který ani není tolik o upírech, obsahuje některé dost otravné postavy a slušné zvraty v ději? Pro mne zatím nadprůměrné tři hvězdy, uvídíme jak se změní hodnocení po dokoukání první řady, ale na druhou řadu mne tvůrci velmi pravděpodobně již nedostanou.

Matrix (1999)

Matrix, velmi známý pojem mezi filmy a opravdu velmi revoluční dílo. Ne z toho pohledu , že by přinesl myšlenku, která tu nebyla, tu totiž převzal ze starších děl, ať již filozofických nebo i filmových (např. Ghost in the Shell). Ale byl to první film s tímto tématem, který dokázal prorazit do širokého podvědomí lidí. Pokud vím tak se jedná o první, a pokud ne první tak jeden z prvních filmů, s bullet-time efektem. Má perfektně propracované bojové scény, velikou hloubku že dokonce slabí jedinci nejsou schopni pochopit o co jde a skvěle zahrané čtyři role - Nea, Morphea, Mr. Smithe a nakonec Trinity. I tak má film své mouchy (alespoň ze subjektivního hlediska mi leze na mozek hudba a kostýmy a ani Trinity není nijak velká fena, respektive je docela ošklivá), nicméně tyto drobnosti nemohou zastínit výrazné kvality tohoto filmu. Další dva díly jsou již jenom svezením se na slávě jedničky, i přesto se ale nejedná o žádnou tragédii.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Tohle je opravdu velmi legendární film a hodně mě se*e, že byl zastíněn takovou hovadinou jakou je Forrest Gump. Ale zpátky k tomuto snímku, o kterém již bylo hodně napsáno. Má skvělou pointu, hlubokou myšlenku, která brnká na struny divákům, vyjímečně laděnou hudbu a hlavně neskutečně lidsky zahrané postavy. A dle mého názoru každý koho tento film nudil nebo se mu nelíbil je hlupák. POZOR SPOILERY To co mě opravdu dostalo je následující: vyprávění Freemana v pozadí filmu (on je opravdu charismatický a umí upoutat pozornost), scéna s asfaltováním střechy, scéna z vězeňského biografu, scéna Brooks was here, scéna kdy si všichni myslíme že se Andy oběsil a v neposlední řade srdcervoucí závěr filmu.

Gauneři (1992)

Celovečerní prvotina a už tady je krásně vidět styl, jakým Tarantino točí své filmy. Jednoznačně perfektní provedení a zfilmování přepadení jistého klenotnictví, které se zvrtne. Genialita filmu a jeho celé antichronologické stavby spočívá v tom, že vyjma předtitulkové scény se děj odehrává až po samotné loupeži a my se zpětně z vyprávění jednotlivých postav dozvídáme jak to vlastně celé bylo, kdo byl zrádce a jak to skončí. Tolik vytrubovaná brutalita snímku je nesmyslem, ve většině scén kamera uhne jinam a my vlastně ani nic nevidíme, jenom potoky krve, které jsou hodně nadsazené, takže žádné nechutnosti nevidím. Herci hrají velmi dobře, ale za vyzdvihnutí stojí hlavne boss Joe (i když kvalit Marlona Branda nedosahuje pochopitelně) a pak Mr. Blonde (pan Světlý) a jeho taneček. Hudba špičková jako vždy u QT. Film v závěru obsahuje jednu z nejlepích natočených patových situací. Vrcholné Pulp Fiction Gauneři nepřekonali a to hlavně protože: a) jim chybí charsmatická kočka Uma Thurman a za b) neobsahují tolik vtipu jako PF. I tak je to ale skvělý film, velmi dobře natočený se skvělým scénářem. PS: Vic Vegga (Mr. Blonde) je starším bratrem Vincenta Veggy :)

Černá mamba (2011)

Reklama na boty od nike. Slušný nápad a v rámci reklam velmi solidní provedení, nicméně reklamy na boty jsou specifické svojí blbostí, i když ne tolik jako třeba ty na prací prášky. Nejlepší reklama na boty, co jsem viděl, ale nikoliv nejlepší reklama. I tak dobré na shlédnutí :)

Drž hubu! (2003)

Nemám rád skoro nic co je z Francie, vyjma vína, koňaku a Jeana Rena. Nicméně tenhle film je vskutku geniální. Spousta komedií mi nepřijde ani vtipná a už vůbec důstojná ale tohle je opravdu dobrý kousek, který prostě stojí za zhédnutí. Depardieu hraje výjimečně dobře a film má spád, skvělé vtipy i nezapomenutelné hlášky. Jednoduše určitě stojí za zhlédnutí.

Záhada Blair Witch (1999)

Originální nápad v kombinaci s nízkým rozpočtem. Z hlediska dějin hororu se jednlo o přelom. Film má ovšem dost velké mouchy, tak třeba herce, kteří nejsou schopni zahrát pořádné psychologické drama a tak v první polovině filmu jde jen o nudu. Na druhou stranu ke konci to je na 5 hvězd. Těžko hodnotit, jednoznačně se jedná o jeden z nejlepších hororů co jsem viděl, ale ten začátek je vážně něco, co sráží celkový dojem.

Pád Třetí říše (2004)

Pro mě osobně super film, nepřinesl sice nic vyjímečného, ale já se na něj koukám spíše z dokumentárního pohledu a v téhle rovině je film geniální. Herci hrají velmi přesvědčivě a některé dějové momenty ve vás zůstanou. Pokud nepočítám Riefenstahlovou, tak jsem zatím nic lepšího s Hitlerem neviděl.

Happy Tree Friends (2006) (seriál)

Nejvíc uchylný a krvavý kreslený seriál co znám, ono je to v podstatě debilní se tomu smát, ale já si opravdu nemůžu pomoct. Ta neskutečná genialita totiž spočívá v tom celou tuhle hloupou brutalitu našroubovat do kabátku seriálu pro tříleté děti (a to včetně hudby a vyluzovaných zvuků). Tohle můžete skutečně buď jen zatracovat nebo milovat.