• Thriller

Yellowstone - Vzpomínání (2018) (epizoda)

Šestkou začíná ten moment, kdy se člověk ani tak netěší na to co se bude dít, ale až uvidí zase své oblíbené postavy, snažící se vybruslit z pořádných šlamastik. A zřejmě to bude klíč k tomu, co zvedá dobré seriály, na ty unikátní.

Yellowstone - Návrat domů (2018) (epizoda)

Další herecký koncert Kelly Reilly. Už dlouho jsem neviděl tak brilantně zahrané psychické trápení, ale Beth to věříte v každém gestu. Nejlepší scéna je ta s výslechem, zcela pochopitelně.

Yellowstone - Dlouhý černý vlak (2018) (epizoda)

Zatím zřejmě nejkratší epizoda, kde se toho velmi rychle semele docela hodně. Beth se ukazuje mírně v křeči, ale s brilantní strategií. Kraluje ve vtipné scéně z baru. Herecký repertoár Kelly Reilly je obdivuhodný, x různých poloh zvládá s dechberoucí přesností. A tentokrát není ani nouze o rvačky a pořádnou dávku kovbojů. Yellowstone má svojský rukopis a pomalu a nenápadně se divákovi dostává pod kůži ať je na to připraven nebo není.

La cara oculta (2011)

Španělský low budget flick, který výborně kombinuje hororovou atmosféru, survival, love story a vztahové drama. Vše mixuje tak akorát rovnoměrně, s výborným twistem uprostřed filmu, s pevným vedením tvůrců a vynikajícími hereckými výkony vlastně úplně neznámých, ale dobře obsazených herců. Další z řady filmů za pět peněz, které mají nápad, napětí a udělají víc parády, než kdejaký blockbuster se kterými jsou obvykle spojena automaticky vysoká očekávání.

Yellowstone - Hodní koně nejsou (2018) (epizoda)

Některé situace jsou velmi překvapivě až příliš přímočaré a zjednodušeně podané, ale pokud to v celku bude fungovat, bude všechno v pořádku. Stále je tam spousta postav jejichž identitu a motivace musí divák rozkrýt a někam je zařadit. Zdaleka nejzajímavější je zatím kromě postavy Costnera Kelly Reilly a její Beth, která je místy doslova utržená ze řetězu.

Yellowstone - Zabít posla (2018) (epizoda)

Zdánlivé zpomalení díky kterému má divák možnost zkoumat komplexitu hlavních postav a postupně z nich odlupovat další a další vrstvy a vnímat jejich pohnutky, postoje a vlastně celkovou identitu. Předpokládám, že tento trend bude ještě pěkných pár dílů pokračovat, podobně rafinovaně to udělali i tvůrci GoT. Zatím moderní western, který mají tvůrci pevně v rukou.

Yellowstone - Rozbřesk (2018) (epizoda)

Už úvodních 20 vteřin dává vědět, že nás čeká něco mimořádného. Yellowstone se v pilotu tváří jako Game of Thrones 21.století, akorát král má místo koruny kovbojský klobouk a chorvatské Kings Landing nahrazuje velkolepý srub s xy akry půdy v nespoutané krajině divoké Montany. Zatím to má trochu jednorozměrné postavy, ale už v úvodu slibně a přehledně rozdané karty. Just tell me who to fight ? Everyone.

Control (2007)

Černobílá depka, která je přehnaně doslovná, jednoduchá a vlastně i po všech stránkách obyčejná. Dámské osazenstvo vládne, zbytek stojí snad s výjimkou hlavního představitele za starou bačkoru. Potěší syrový vizuál a snaha o autenticky vyobrazené sedmdesátky, ale koncerty nemají šťávu a neumějí strhnout. Průměrné, řemeslně obstojně zvládnuté.

Air: Zrození legendy (2023)

Svěží retro dobrodružství, s trochu šablonovitým scénářem a klišovitým závěrečným galapředstavením Matta Damona, které ne že by nebylo herecky působivé a emocionálně celistvé, ale kolik takových už jsme viděli ? Alternativa k zakladateli McDonalds, nebo Apple. Zkrátka jít si za svým cílem, bojovat, nevzdat se a v tomto případě podepsat Jordana. Zbytek už je historie. Afflecka mám raději jako herce a nejinak je tomu tady, ale i režisér je to obstojný, jen potřebuje rafinovanější látku.

The Covenant (2023)

Chlapácka story o závazcích, které jsou v životě opravdu důležité a mají se plnit. S minimem slov, avšak ideálním množstvím gest a obstojně padnoucí muzikou jako support. Sice se Ritchie režijní finesou ani náhodou nepřiblíží Spielbergovi, či Scottovi, takže přestřelky jsou spíše generické, plné nepříjemně digitálních triků (ono taky co bychom za 55 mil dolarů chtěli ?) a určitě nejsou hlavní tahák filmu, ale alespoň tvůrce natočil po post-moderních bullshitech typu Král Artuš, či Sherlock Holmes další solidní dospělácký film s emocemi, napínavý a absolutně bez patosu. Asi se Covenant mezi válečnými filmy ztratí, protože je příliš málo válečný a vyobrazení "východních teroristů" není tak chytlavé a dynamické jako třeba v The Kingdom, ani precizně detailní jako v Zero Dark Thirty, ale obsahově je Covenant relativně silný, jednoduchý a přímočarý.

Časové pásmo bylo změněno