• Thriller

Koruna - Na území nikoho (2022) (epizoda)

Další epizoda která se zaměřuje na Dianu, ovšem je to stále ta stejná písnička. Pikle novinářů, odposlechy, paparazzi a jedna dost zvláštní, až úsměvná romance. Tady mám pocit, že pětka ztrácí dech, tempo a primárně "stavební materiál".

Koruna - Ipaťjevův dům (2022) (epizoda)

Zábavná ruská vsuvka, skvěle zahraný a vyobrazený Boris Jelcin s jedinečnými hláškami, sršící vtipem a dobrou náladou. Plus zatím nejodvážnější/nejdrsnější scéna celé série hned v úvodu tohoto dílu.

Koruna - Přípravy na budoucnost (2022) (epizoda)

Divoký telefonát a přerod, nebo spíše zjištění, že ze slabého Charlese se klidně může stát silný Charles. Politicky protřelý, charizmatický a revoluční ve svých nápadech.

Muréna (2021)

Chorvati umí točit filmy ! Muréna je citlivé, syrové drama o nefunkčním rodinném trianglu, který naruší plánovaná návštěva starého známého, jen tak mimochodem těžkého milionáře, který ve veskrze průměrné rybářské rodině během prosluněného víkendu rozdmýchá staré nevyřčené křivdy stejně zdatně, jako nové nepoznané emoce. Bravurní herecké výkony všech zúčastněných, plastické, skvěle napsané postavy a minimalistické výprava chorvatských skal udělají své. Adekvatní stopáž a nadprůměrný divácký zážitek z příjemného evropského low-budgetu je na světě.

Koruna - Annus horribilis (2022) (epizoda)

Epizoda, která se zaměřuje výhradně na problematiku vztahů královské rodiny, tentokrát zcela mimo Dianu. Vzpomínkovou a příjemně nostalgickou notou přináší zřejmě konečné usmíření dvou sester. Po předešlém díle samozřejmě zahamtnutá brzda, ale muselo to tady být.

Koruna - Mou Mou (2022) (epizoda)

Subjektivně zatím nejlepší díl celého seriálu, který je téměř celý zasvěcený neúnavnému vizionáři Mohammedovi Al Fayedovi. V jednom díle je skvěle vykreslen sumář klíčových momentek jeho života, nejdůležitější transakce které se mu povedly, například skvěle inscenovaná scénka s nákupem hotelu Ritz, či nákupního domu Harrods. Zároveň se epizoda zaměřuje na jeho komplikovaný vztah se synem a zajímavě vykresluje i zvláštní pouto se svým komorníkem. Miliardář z chatrče, který se dokázal vybudovat a ovlivnit pohyby na šachovnici anglické smetánky té doby. Seznamovačka s Dianou je fantasticky zahraná, odlehčená a zábavná. Cherry on top.

Koruna - Systém (2022) (epizoda)

O trochu slabší než první díl. Zatímco jednička byla o seznámení se s novými herci a načrtnutí nosných témat pro pátou sérii, dvojka se tak nějak plácá v nezáživném tématu psaní memoárů Diany a procesu nahrávání rozhovorů.

Koruna - Syndrom královny Viktorie (2022) (epizoda)

Pětka opět čelí problému trojky. Tedy výměně herců. Tentokráte mám ovšem pocit, že šok je o něco menší, především co se hlavní herečky týče a přechod z Olivie Colman na Imeldu Staunton nebolí zdaleka tolik, jako když nás opouštěla jedinečná Claire Foy, se vší svojí ženskou křehkostí, silou a elegancí sobě vlastní. Pletky koruny v devadesátkách se dají spíše přirovnat k bulváru, takže pro tvůrci to bude docela výzva. Může to skončit zajímavě, stejně tak i katastrofou, důležité je, jak se některé klíčové styčné body příběhu podaří uchopit.

Trojúhelník smutku (2022)

Prvotřídní společenská satira, která se rafinovaným a místy zdravě neuctivým způsobem naváží do high society, influencerů, modelů a tak podobně. Alternativa k mistrovsky vypointovaným scénám Tarantina, jen s absencí splatterovských finále, ačkoliv i tak tu uprostřed filmu stříkají různé tekutiny na všechny strany. Škoda, že nejvíc odzbrojující momenty nejsou distribuovány stabilně po čas trvání celého filmu. Druhá polovina je výrazně méně kompaktní, ne tak zábavná a vlastně se už jen čeká na finále. Ovšem ta první je natolik osvěžující a tak komplexní v tom, o čem pojednává, že ji nelze neobdivovat. Přehlídka neotřelé nápaditosti tvůrců téhle low budget pecky.

Velryba (2022)

Být tohle syrová poslední zpověď ztracené lidské existence bez příkras a všelijakých oslích můstků, byla by to absolutní pecka. To by The Whale ovšem nesměl točit mistr alegorií/jinotajů Aronofsky, který nekompromisní depku kombinuje s náboženskými motivy, artovou literaturou, prapodivnými lidskými existencemi které by tam nemusely vůbec být a už jsem jenom čekal, kdy se tam objeví paralelní vesmíry a jiné dimenze. Dvě hvězdy za fenomenálního Frasera a momenty, kdy je ten film přesně v takové ucelené žánrové kompozici, jak by měl být celou stopáž a ne pouze v pár fragmentech.