Princezna ze mlejna 2 (2000)

Nádherné pokračovanie ľudovo-krásnej rozprávky, ktoré mám dokonca ešte o chlp radšej než prvú časť. Viac humoru, viac dramatickosti a rovnako veľa lásky.

Jack staví dům (2018)

Film ako umelecké médium môže slúžiť storakým účelom. Tento snímok nám ponúka poctivý psychologický rozbor mysle jedného vraždiaceho psychopata a robí to esteticky podmanivou kombináciou surovosti a poetickosti. Výsledkom je vskutku sugestívny umelecký zážitok, ktorý jemne podkopávajú občasné naťahované scény.

Dueljant (2016)

Film disponuje zaujímavým a netradičným námetom ale tragicky zlyháva v rozprávaní príbehu. Dejové linky častokrát chaoticky preskakujú v čase a chvíľku trvá kým pochopíte, kto sa pred x minútami bavil o kom a o čom. A brána do duše postáv je tak nedobytne zatvorená, že ako divákovi mi bolo absolútne jedno kto strieľa na koho a ako to dopadne. Jeden z typických príkladov nevyužitého potenciálu.

Bennyho video (1992)

Hanekeho typický statický, komorný štýl mi celkom imponuje a trochu pripomína Yorgosa Lanthimosa. Čo sa týka samotného filmu, tak takisto ako aj vo Funny Games, má Haneke ten problém, že síce dostane zaujímavý nápad na film, ale veľmi nezaujímavo ho rozvedie. Dialógy postrádajú razanciu a dlhé zábery na zdanlivo nepodstatné veci, ktorých zmysel je predpokladám nejako hypnoticky vtiahnuť diváka do deja (a všeobecne tento zámer oceňujem), nemajú v jeho prevedení extra silný účinok.

Funny Games (1997)

Nebyť tak iritujúco neprirodzeného chovania postáv (hlavne otec) a keby sa trošku viac využil fajn nápad s "funny games", tak by z toho bol perfektný komorný sugestívny triler. Takto v tom vidím trochu premárnený potenciál. Ale určite si budem musieť viac priblížiť Hanekeho tvorbu.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Prenádherne špinavé, naturalistické majstrovské dielo, ktoré má aj po x-tom pozretí dokáže ohromiť svojou drzou prirodzenosťou. A navyše vyšperkované pútavým trilerovým dejom s kvapkou fantasknosti. Príklad poctivej umeleckej roboty.

Focus (2015)

Hádanka: Pôsobí to lákavo, šťavnato a príťažlivo, no v skutočnosti je to mŕtvolne nezáživné a mdlé. Čo je to? Predsa vyprážané tofu...................a taktiež tento film.

Hamilton (2020) (divadelní záznam)

Šťavnaté, energické, originálne. Rap nie je moja šalka kávy, ale v tomto dobovom dizajne a s tak famóznou choreografiou ma bavil. Len ako človeku, ktorý sa o danú problematiku nijak extra nazaujíma mi to prišlo trochu pridlhé.

Chůva na zabití: Krvavá královna (2020)

Škoda tých neprimerane veľa popkultúrnych odkazov - pôsobilo to príliš neprirodzene a vyumelkovane. Ale inak je to veľmi solídne pokračovanie prvej časti, ktoré za ňou prakticky ničím nezaostáva a v humore ju dokonca predčí.

Tichá noc (2021)

!SPOILERY! Morálna problematika eutanázie podaná v efektnom vianočno-apokalyptickom šate. Prvých 30 minút trochu zmätená konverzačka, ktorá neskôr (ideálne aj v druhom pozretí) dostane zmysel. Z malého Griffin Davisa rastie skvelý herec.