Bennyho video

• Rakousko Benny's Video (více)

Bennymu je 14 let. Fláká se se spolužáky, natáčí si videa, kouká na akční filmy. Jednoho dne si k sobě do bytu pozve holku a natočí její popravu pistolí na zabíjení prasat. Kruté drama nejen o vyprahlosti rodinných vztahů a jejích následků. (oficiální text distributora)

nascendi

Moje tretie stretnutie s Hanekem a druhé s mladým Arno Frischom a Ulrichom Mühe. Opäť silný emocionálny zážitok. Počas celého filmu mi blúdili hlavou otázky, či je to možné a ak áno, čo s tým. Mrazivý až desivý film, ktorého sila je v kontrapunkte medzi činom a reakciou naň. Z reakcie rodičov je zrejmé, koľko patologických vlastností Benny podedil a koľko ich v tom citovo vyprahnutom, sterilnom prostredí získal počas svojho krátkeho života. Dokonca som presvedčený, že ak by sa Bennymu prepiekla táto stichprobe, cesta k Funny Games je otvorená. A nie je to iba osobou režiséra a hercov. ()

GigaPudding

A máme to tu zase a tentokrát ještě příšernější než nepochopitelně oslavované funny games, které by se úplně s klidným srdcem daly přehodnotit na jednu hvězdičku taky. Velký moralista pan režisér Michael Haneke se tentokrát zaměřuje na rodinné vztahy, výchovu a určitou lhostejnost k životu a násilí a kdečemu ještě. Před diváka staví takového toho teatrálně spratkovitého spratka Bennyho, který si jednoho dne na video natočí úplně chladnokrevnou vraždu jednoho děvčete, se kterým se seznámil chvíli předtím. V tomhle je Haneke ještě docela dobrej, protože to působí takovým nepříjemně realistickým dojmem, jenže to co následuje pak je už jen až absurdně přehnaným způsobem moralizující blábol natočený úplně příšerně. Myšlenka filmu je vesměs banální a absolutně nijak nepropracovaná. Haneke prostě jen omílá formulku "synek je apatický spratek, co klidně někoho zabije jen tak => rodiče jsou apatičtí a nestarají se dostatečně o svoje děti a jejich výchova je špatná => synek je spratek protože je špatně vychováván špatnými rodiči, tak někoho klidně zabije, protože je mu to jedno => špatní rodiče => špatná výchova => benny je spratek => blabla furt dokola, nic víc v tom není, možná krom toho, že tohle je příčina lhostejnosti k násilí nebo něco takového, ale jako tohle je v kostce hlavní myšlenka filmu Bennyho video. Jak s něčím takovým udělat 105 minut filmu? Stačí to udělat jako Michael Haneke. V teatrálně přiblblých dialozích velmi vážným způsobem podporující tu hlavní banální myšlenku je třeba dělat třeba minutové pauzy mezi jednotlivými odpověďmi, nebo zabírat prostě regulérní nic a podobně. Celou třetinu filmu pak můžete v klidu vyhradit scénkám z dovolené, které jako mají zase podporovat tu lhostejnost k situaci s vraždou, ale v každém jiném filmu by tahle část byla asi desetkrát kratší a její smysl by zůstal úplně stejný. Haneke prostě svoje filmy plní naprosto neúnosnou vatou, kterou obaluje úplně banální nebo možná spíš banálně pojaté společenské problémy, které nijak nerozvíjí. Nijak se nezaměřuje na jejich dopad nebo na jejich příčiny nebo na hlavní charaktery. To totiž dělá jen takovým iluzivním způsobem, aby se to tvářilo děsně intelektuálně, ale přitom jen kousek pod povrchem už je to jen ta banalita obalená takovým množstvím vaty, že kdyby se Haneke dal na pašování drog, tak s jeho schopnostma něco zakamuflovat zbytečně velkým množstvím vaty by ho nikdy žádný cvičený protidrogový pes neodhalil a rentgen už vůbec ne, vzhledem k tomu, že i záření má určité limity tloušťky bariéry, přes kterou se ještě dokáže dostat :). Prostě téměř nekoukatelná nafouklá a obsahově prázdná bublina podobně jako funny games. Ano, Haneke je velkej intelektuál co strašně vidí do společnosti a úplně jako upozorňuje na její nedostatky tak děsně "drastickým" způsobem, ale stejným způsobem si to uvědomuje i trochu bystřejší žák šesté třídy základní školy a Haneke se ve svém sdělení nepohybuje dál než v té šesté třídě. ()

*CARNIFEX*

Medzi Bennyho najväčšie záľuby patrí kopírovanie filmov z požičovne na vlastné video pásky, či sledovanie akčných filmov. Jedného dňa si pri návrate domov spoznáva mladé dievča, ktoré pozýva k sebe domov. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby ju niekoľkými ranami pukačkou na ošípané nezastrelí. Fascinovala ho totiž rodinná zabíjačka, ktorú zachytil svojou domácou kamerou. Nie som po emocionálnej stránke rozcuchaný na maďeru, ako by sa to asi v takomto prípade, pri tomto druhu snímku patrilo, ale pravdou je, že "Benny's video" núti diváka zamyslieť sa, kam táto doba speje. Človek, ktorý zoberie život len tak pre zábavu, rodičia, ktorý bezhlavo stoja na strane dieťaťa, neuvedomujúc si, aké následky to môže mať pre spoločnosť v budúcnosti. Nuž, takýto sme my, ľudia. Všetci máme pocit, že poznáme všetkých, bezhlavo súdime, pritom ani len netušíme, kto žije po našom boku. ()

2-Xtreme

Haneke nám ukázal pohľad na skazenú spoločnosť, no jeho snaha o psychológiu Bennyho mu nevyšla. Ak chcem vidieť pohľad do mysle vraha resp. človeka z ktorého vraha spravila spoločnosť, pustím si Henryho. Haneke jednoducho a dosť priamočiaro zobrazil zlo a dal odpoveď na tú otázku, ktorá pri podobných filmoch vzniká. Čo ho viedlo k niečomu takémuto? Na film som sa tešil pretože v neskoršom Michaelovom filme Funny Games, predviedol psychologický film ako sa patrí. S veľa otázkami, žiadnymi odpoveďami a naturalistickým zobrazením násilia. Benny´s Video mi pripadá ako rečnícka otázka. Režisér nám v prvej tretine filmu položí otázku, no zároveň v ďalších scénach odpovedá. Chalana pokazili bohatý rodičia, veci, ktoré si môžu dovoliť, pocit istoty a hlavne stereotypný život. Chcel len niečo nové, chcel to len cítiť. Zaujímavé a dobre zrežírované, ale časť v Egypte bola zbytočne dlhá. Cením si snahu o kritiku, pretože takéto ja môžem, žiaľ dokonale to vyšlo až o päť rokov neskôr. 55% ()

classic

Egyptská pasáž sa mi zdala úplne zbytočná, ale úvod so sviňou domácou, ktorá ide na porážku vzduchovej pištole, kdesi na rakúskom, či v akom statku, za asistencie domácej kamery - polo profesionála, či skôr lepšie povedané - amatérskeho kameramana Bennyho, žiaka školou povinného, navštevujúci druhý stupeň, tak takouto nepríjemnou, mrazivou, až by som podotkol - brutálnou atmosférou, sa väčšinou bude film odvíjať presne v takomto duchu, ako líčim začiatočnú sekvenciu s titulkami. Vidím na tomto chlapčiskovi čosi znepokojivého, totiž prehráva si scénu, keď ošípané dostáva „priamy zásah” do hlavy, totálne ho to fascinuje, a aby toho nebolo ešte málo, zopakuje si to pekne - krásne spomalene. Inak, je fanatikom do pozerania filmov ( na magora z videopožičovne Quentina Tarantina, aj tak nemá, máš smolu, ty jeden fagan ! ), má dobre situovaných, umelecky založených rodičov, a jedného pekného zimného dňa, si pozve domov dievča, taktiež školou povinnou, ktoré sleduje výklad požičovne. Ona zakúsi na vlastnej koži, aké je to byť „obetným baránkom” , áno, táto vzduchovka prevetrá jej telo + všetko pôjde “LIVE” , kamerka je na statíve nastavená tak, aby som si „plnými dúškami vychutnal vyčíňanie mladého vraha” ... Chalan má zrejme, aké - také svedomie ( no, extra si to nemyslím ! ), a fotrovcom sa prizná, pričom ukáže im svoj krátky film ! Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, však ? Chlapčisko, čo si rado požičiava akčné filmy zo svojej obľúbenej videopožičovne ( dvd - čka ešte nejestvovali, a nieto moje požehnané blu - rayka... ), predsa nemôže skončiť v ústave, či v dajakom blázinci, však ? Rodičia by stratili renomé a reputáciu, a tak je krátky čas na to, aby sa zaretušovali všetky diery, zašili, a dali na ne svoje záplaty... Výchova, a tá je kde stratená ? Vôbec, a ako je možné, že k tomu došlo ! Chcel si len vyskúšať, aký je to pocit ? Môžu za to média a ich debilné programy ? A čo veští budúcnosť ? To sú všetko otázky Michaela Hanekeho, ktorý je kontroverzne nekompromisný. PEKLO, POTOM RELAX, A NAKONIEC - ZLOM, ZVRAT. Mrazivý portrét psychopata + jeho sprostých rodičov, zodpovedných, čo sa z Bennyho vykľulo ? ()

• V pozadí kolem 47. minuty, kdy je Benny (Arno Frisch) na kluzišti, jsou na pravé straně obrazovky vidět dvě děti, které jako by ukazovaly do kamery. (Fediak22)
  • Ve videopůjčovně je možné zahlédnout plakát k filmu Tango a Cash (1989). (pórek)