Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dobrodružný
  • Animovaný

Ambulance (2022)

Nejlepší Bay od... prvních Transformers? Jasně, logika si jako obvykle vzala dovolenou, ale z hlediska explozivního řemesla, eye-candy bouraček a patosu to jede celou dobu na maximum. Za mě dost nečekaná spokojenost, tyhle pitomé, ale bayovsky procítěné výplachy už mi začínaly chybět.

plakát

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Líbila se mi jednička Fantastických zvířat a docela i dvojka, ale trojka je teda úplně jinde. Zhruba 80 % stopáže Brumbálových tajemství jsem vůbec nechápal, co se proboha děje a o co komu jde. Na začátku filmu se dá dohromady tým náhodných čarodějů, kteří mají supertajné úkoly. Nikdy tak není jasné, proč je na plátně zrovna tahle skvadra lidí, kam má jít a čeho tam chce dosáhnout, což vede k totálnímu a nekonečnému zmatku. Akční scény samozřejmě vypadají draze, kdyby se ale většina z nich vystřihla, vlastně v ději nebudou chybět. Stejně jako Bradavice, do nichž jsme se vůbec nemuseli vracet, anebo… spousta dalších drahých věcí. Prázdnější a bezvýznamnější potterovský film tu zkrátka ještě nebyl. A hodně bych se divil, kdyby tahle série přežila do čtyřky bez zásadních změn.

Lékořicová Pizza (2021)

PTA si dal zasloužený oddech, jenž si dopřál třeba Scott s Dobrým ročníkem nebo Tarantino s Tenkrát v Hollywoodu – a kupodivu mi to dost sedlo. Jasně, Lékořicová pizza je v jádru film „o ničem“, zároveň se však jedná o skvělou dobovku, jíž nikdy nedojdou trumfy. Každá postava je výrazná a nekoukaná (Bradley Cooper vládne!) a každá pasáž tu zaujme něčím trochu jiným. Anderson obchází spoustu klišé, a na ta povinná si alespoň šikovně chystá půdu (běhání!), čímž vzniká svěží oddechovka, která mě na dvě hodiny bezezbytku pohltila. Lidé, kteří budou vyžadovat tradičně vystavěnou a odvyprávěnou romanci (anebo novou pecku od režiséra Až na krev), samozřejmě krutě pohoří. Fanoušci Richarda Linklatera nebo Camerona Crowea by ale tuhle malou sedmdesátkovou radost prospat nemuseli.

The Batman (2022)

Očekávání byla… v podstatě naplněna? Nový Batman je opulentní komiksovou podívanou, která ochránce Gothamu pojala zase trochu jinak. Depka, kterou Matt Reeves roztáčí od první minuty, je opravdu hmatatelná a má blízko k pojetí Phoenixova Jokera. Zároveň se tu však servíruje klasická gangsterka smíchaná s ještě klasičtějším lovem na sériového vraha, což je dobře i špatně. Pozitivní je, že Reeves natočit opravdu temný a suverénní biják, který nikdy nesleví z precizně nastaveného tónu. O to víc proto zamrzí, že si skoro nikdy neřeknete „wow, tohle jsem ještě nikde neviděl!“, protože jednotlivé kusy příběhu důvěrně znáte z jiných filmů. Ano, všechno je tu smíchané brilantně a s patřičnou razancí. Jen se toho seskládalo za sebe zbytečně moc a výsledkem tak je parádní, avšak zbytečně košatá podívaná, která ve finále zůstane ve stínu nolanovek. Dvojku bych si nicméně dal hned! (8/10)

1883 (2021) (seriál)

Absolutní masterpiece a vůbec nezáleží na tom, jestli máte rádi westerny nebo ne.

plakát

1883 - The Weep of Surrender (2022) (epizoda)

Jednou ten slabší díl přijít musel. Ale i tak – ona je vlastně pointa, že s tím má člověk nesouhlasit :)

Uncharted (2022)

Jako velká popcornová zábava, která může v inteligenci a přepálenosti soupeřit s posledními pěti díly Rychle a zběsile, drtí Uncharted nedávné peklíčko Red Notice v každém směru. Když tedy člověk zcela ignoruje hry a bere to jako obyčejný dobrodružný akčňák, v němž Tom Holland a Mark Wahlberg hledají velký poklad, je to vlastně docela ok. (6/10)