Babylon A.D. (2008)

Kapitální průšvih. Neříkám, že se z toho dal vyždímat další Blade Runner, ale teď se stydím i za to, že ho v souvislosti s tímhle filmem vůbec zmiňuju. Ve světle Babylonu A.D. člověk vážně docení ostatní Vinovy bezhlavý béčka, protože Foxové poslali do kin nebetyčnou kravinu, která postrádá pořádnou akci, slušný hlášky a od přestřelky na křižovatce i logiku. Chybí mi tam tak půlka filmu, která by osvětlila, o co k*rva mělo jít, kde se vzaly některý vedlejší linky a co měl znamenat ten konec. Takhle to vypadá, jako by se nikdo ani neobtěžoval číst před natáčením scénář. Kdyby Kassovitze nechali na pokoji, možná by z toho vylezl průměr, ale v současné podobě je Babylon A. D. slušná pohroma. 3/10

Oko dravce (2008)

Aneb jak Nepřítel státu potkal Muže, který věděl příliš mnoho. D.J. Caruso servíruje zatraceně intenzivní akční nářez, který díky chytře postavenému scénáři uhání vpřed málem rychlostí světla, abyste nestihli prokouknout všechny finty odkoukané nebo rovnou ukradené z tuny podobných filmů. Oko dravce sbírá plusové body hlavně za to, že většinou nevíte, co se stane za pět minut, za hláškujícího Billyho Boba Thorntona (kdy měl naposledy tak dobrou roli?) a za eye-candy záběry se Shiou, které by určitě pochválil i sám Michael Bay. Poslední slovo ale zřejmě měl strýček Spielberg, jenž filmu lehce srazí vaz v závěrečné tečce. Styď se, Stevene! 8/10 P.S. Soundtrack fakt nehorázně vykrádá Armageddon a x dalších bayovek :-)

Oprávněné vraždy (2008)

Avnet je břídil a Pacino by měl od něj zdrhnout někam hodně daleko. Gewirtzův scénář stojí za starou belu (vážně tenhle člověk napsal Spojence?), přičemž prvních 30 minut je takovou milou přehlídkou hlášek z traileru, který tu samozřejmě vyznívají dvakrát hůř, a ve zbytku času už se jenom modlíte, aby byl brzo konec, protože zápletka je nezajímavá až hamba a není moc problém vytušit, kudy se bude ubírat. Tohle ani De Niro s Pacinem zachránit nemohli. Vypadá to spíš jako laciná detektivka pro DVD trh, ke který se omylem připletli a díky nim lidi budou říkat "jó, nebylo to špatný, hráli tam De Niro a Pacino a ty já mám rád." Silně doporučuji tenhle film ignorovat a jít si radši znovu pustit božský Heat.

Disaster Movie (2008) odpad!

Slovy Nicholase Angela: "It was the single most painful experience of my life."

Tropická bouře (2008)

Jako osoba, která se nadmíru vyžívá ve filmových odkazech, jsem byl takřka v sedmém nebi. Stillerovy příme citace scén z nejznámějších válečných filmů (Apokalypsa, Četa, Ryan, Lovec jelenů, Most přes řeku Kwai atd.) prakticky neberou konce a jejich namíchání mezi Cruisovo f*ckování a Downeyho hláškování je smrtící kombinací pro bránici každého filmového fandy. Když ale zmínění pánové zrovna nekralují plátnu, musí se Stiler za kamerou hodně snažit, aby nás přes trochu kostrbatý příběh dotáhl až k ultimátní závěrečné dvacetiminutovce (za kterou by se nemusel stydět žádný regulérní válečný film), takže pár much by se našlo. Především to je příliš dlouhých dialogů a neúměrné natahovaní některých scén, což film brzdí hlavně ve druhé třetině. Výsledný dojem ale zvedají povedené hudební koláže a výborně natočené akční scény, takže těch pár slabších míst nakonec rád odpustím. Rozhodně adept na pár dalších zhlédnutí. 8/10

Rolling Stones (2008) (koncert)

Stouni válej jako obvykle, ale víc Martyho by rozhodně neškodilo. Etuda s playlistem totiž nemá chybu.

Serenity (2005)

Rozhodně největší sci-fi nářez nového tisíciletí. Bez znalosti seriálu ale budete tápat ve tmě, takže to bez jeho nakoukání radši ani nezkoušejte ;)

Firefly (2002) (seriál)

Han Solo má lepší loď... a to je asi tak všechno v čem vede nad Malem Reynoldsem :) Škoda, že to celé skončí dřív, než se to stihne rozjet. Dojmy výrazně napravuje Serenity, ale to už jsem ve špatném profilu, že...

Tobruk (2008)

Podle mě se Tobruk vydařil. Po projekci byly moje dojmy sice ještě trochu rozpačité, ale teď už na něj vzpomínám v podstatě v dobrém. Jako největší problém vidím zvrat v půlce filmu, který mě totálně vyhodil ven a jenom jsem zoufale zíral, co se to děje, ale v ostatních bodech se Marhoulovi docela dařilo. Tobruk je filmem, který postrádá patos, šikovně se vyhýbá spoustě klišé a překvapilo mě, že se vážně nejedná o klasické válečné drama hollywoodskýho střihu. Marhoul dává velký důraz na vizuály (ten film vážně nevypadá, že je český) a hlavně se snaží vyprávět obrazem a ne dialogem, což je většinu času velké plus. Jenom ke konci to bohužel začne drhnout (moc dlouhých záběrů, které brzdí děj) a štvalo mě, že jde posledních 30 minut tak trochu do ztracena. Taky jsem nepochopil, proč se Marhoul zaměřil zrovna na postavu Jana Meduny, která mi přišla od začátku nevýrazná a chybělo mi pozadí u velitele Roberta Nebřeňského, bez něhož působil jako dost plochá figurka. Jako celek ale solidních 6/10 P.S. Ultradlouhý záběr, co byl v teaseru, bych z filmu okamžitě vystřihnul. Hrozně to tam brzdí.