Spartakus (2010) (seriál)

Seriál ktorý ma naozaj nadchol po viacerých stránkach je rozhodne natočený na vysokej úrovni. Dosť mi prekážajú umelé exteriéry a bizarné scény, kde rozhodne nešetrili červenou farbou. Naopak oceňujem výber hercov a realistickosť s akou je seriál podávaný. Určite patrí tento projekt k vyššiemu lepšiemu štandardu o čom svedčí aj divácky záujem.

Voják (2006)

Nech sa nikto neurazí, ale hranica únostnosti amerických akčných filmov bola prekročená. Nechám čo to malo celé znamenať, tak naivne primitívny film som teda rozhodne dávno nevidel. To bude asi tým, že sa ich pre svoju duševnú bezpečnosť radšej vyhýbam a od tejto snímky som to takpovediac nečakal. Akčné scény, no skôr efekty boli naozaj geniálne prepracované, avšak tie vtipné momenty či vsúvky to čo malo byť? Pýtam sa naozaj sú tí tvorcovia taký hlupi, že si myslia že v takomto akčnom filme to bude pôsobiť zaujímavo a spôsobí to interest diváka? Rozhodne nie, nemalo to žiaden účel ani význam bolo to trápne, bezduché a ako to malo slúžiť na odreagovanie od deja prípadne pobavenie rozhodne to nevyšlo. Ďalej k hlavnému predstaviteľovi Johnovi Cenovi aj keď to nie je herec určite nepôsobí na plátne zle taká kategógia Stalone, Willice a podobne a ako som zistil s jasnými prvkami Norrisa. Môžu ho ovaliť železnou tyčou, hasiacim prístrojom, ohádzať mu o hlavu sklenené fľaše a ešte mu aj dolámať rebrá, môže prežiť 3 explózie a pád z útesu a stále pôjde ďalej. Hmmm, tomu sa asi povedia akčné filmy USA 21. storočia. Rozhodne trápne. Radšej by som ubral na efektoch a dal tam menej tých naivných bitiek z ktorých pochopiteľne vždy výjde ako víťaz. Ale dobre, zrejme sa vždy nájde bezduché publikum, ktoré si aj zámerne pozrie takto naivne trápnu snímku z americkej produkcie.

Je to i můj život (2009)

Úžásné, fantastické, excelentné. Je ťažké komentovať tak silný príbeh a tak dobre spracovaný a zahraný zo všetkých strán. Je však nevyhnutné ho vidieť od začiatku do konca aby človek pochopil o čo tam ide, ako to vnímajú jednotlivý členovia rodiny. Podať žalobu na vlastných rodičov ohľadom lekárskej svojprávnosti sa môže zdať z pohľadu nezainteresovaných ľudí dosť sebecké. Má jedenásť rokov a už nechce aby z nej odoberali život len aby pomohla svojej sestre. Nuž zdalo sa mi to dosť zvláštne keď som videl aký majú medzi sebou vzťah, no neskôr som pochopil, že tá chorá sestra už nechce trpieť a hlavne nechce aby kvoli nej trpela rodina, vedela že jej život nebol ľahký no napriek tomu bol krásny a chce aby jej rodina prežila krásny život. Požiadať sestru aby podala žalobu, aby jej nemohla darovať obličku, to chce obrovskú guráž a zodpovednosť. Každý z hercov odviedol tak fantastický výkon, že sa mi až nechce veriť,že do hlavne úlohy sa rozhodli obsadiť Cameron Diaz. Nikdy by mi nenapadlo že táto herečka dokáže hrať v tak silnom príbehu. Jednoznačne by si táto snímka zaslúžila Oscara nielen svojou originalitou, hereckými výkonmi, ale silným, pútavým, citovo spravným a silným príbehom. Skláňam sa. Jednoznačne to vo mne zanechalo silný dojem a podľa v každom človeku, či si to prizná alebo nie sa niečo pohne. Jednoznačne doporučujem zhliadnuť, skvelá snímka a o jednej neobyčajne obyčajnej rodine!

Osm statečných (2006)

Ouu. Bol som ohúrený a ohromený. Sila tohto príbehu spočíva v neuveriteľnej odolnosti, viere a súdržnosti čo sa mi až nechce veriť, že sa dá aplikovať na psov. To ako sa dokázali zjednotiť aby prežili, pomáhať si, ochraňovať sa, stáť pri sebe a čakať, že bude aj lepšie do bolo úžasné. Zároveň viera ich majiteľa, ktorý sa nevzdával nádeje a za každú cenu sa chcel presvedčiť, či sú jeho psy ešte na žive a bez hlavo sa rútil do ťažkých podmienok, kde mohol aj sám zahynúť. Bolo to strhujúce. Ani sa mi nechce veriť, že to bolo nakrútené podľa skutočných udalostí. To spojenie človek - pes, ma vždy dostane a v tomto podtexte to bolo o to silnejšie, že sa jednalo o svorku psov. Viem že túto snímku si veľmi rád znova pozriem nech ju budú dávať kedykoľvek. Viem si však predstaviť aj lepšie spracovanie, avšak aj táto verzia bola na veľmi vysokej úrovni.

King Kong (2005)

Úžasné, veľkolepé, fantastické. Neskutočne prepracované do každého detailu. Každá scéna bola unikátna a bolo vidieť, že Peter Jackson si dal záležať. Presne to čo som očakával som aj dostal, dokonca ešte na vyššej úrovne. Jackson je pre mňa ničo ako James Cameroon, jednoducho veľký režisér. Kombinácia pôvabnej Naomi Watts a Adriena Brodyho bola možno prekvapujúca, no rozhodne splnila svoj účel. Obaja sú skvelí herci a boli naozaj prirodzení. Možno som bol len prekvapený obsadením Jacka Blacka, no bez jeho šialenosti by chýbal filmu hnací motor a s odstupom času to bola tiež dobrá voľba. Zaujali ma scény, ohúrila ma postava King Konga, nielen je pojatie vo filme ale aj výtvarné spracovanie. Malo to šmrnc, iskru a nedokážem nájsť nič čo by som tejto snímke vyčítal. Presne toto očakávam od dobrých filmov, aby ma ohúrili pripútali k stoličke a prekonali moje očakávania. Tento film to splnil a plne si zaslúži všetky chvály, ktoré mu patria. Bravó Peter Jackson!

Ztracený svět (1998)

Neuveriteľne som sa nudil. To je zlý začiatok pre každú recenziu na film, no toto mi ani nepripadalo ako dobrý film. Bolo to tak naivne trápne. Exteriéry, scény to celé spracovanie a podanie divákovi. Herecké výkony nezaujali, efekty už duplom nie, možno tak dej, ale na tom sa nedalo nič pokaziť, keď že sa išlo podľa knižnej predlohy, bol to omyl z mojej strany pozerať túto snímku a viac by som ho už zrejme neurobil. Aj keď ma tento film neurážal a neprovokoval po žiadnej stránke, bolo to tak stroskotane naivné spracovanie, že nič ako 1 hviezdička si podľa mňa zrejme nezaslúži.

Ztracený svět (1999) (seriál)

Je to také zvláštne komentovať tento seriál, pretože každú časť som videl aj niekoľkokrát a vždy sa mi to celkom páčilo. Možno ma to neohúrilo ale tí herci pôsobili tak príjemne a dobre sa na to pozeralo, napätie a všetko okolo, scény neboli nejako prepracované, no malo to niečo do seba. Neskôr ako to už býva zrejme scenáristi nevedeli o čom písať a dosť to zamotali zbavili sa Veroniky a podobne, no keby tento seriálový projekt vysielali aj dne nebránil by som sa jeho zhliadnutiu v TV. Príjemná záležitosť a nuda pri ňou určite nehrozí.

Vlkodlak Tommy (1999) (seriál)

Celkom pohodový a zábavný sitcom alebo komediálny seriál, trochu ako komix, ale v súčasnosti? Už asi nie, tento tip zapadol do dobrej doby a v dospievaní som ho rád pozeral, lepšie napísané to bola ešte základka, ale dnes by som si už asi ako náročnejší divák neprišiel na svoje. Dej bol fajn, lebo každá časť nadväzovala na seba, aj keď mala osobitý live motív a nový príbeh, herecké obsadenie sa dalo, bolo neopozerané a pôsobilo prirodzene. Nič ako priemer však dať ani nemôžem, pretože by to bolo asi zhodením samého seba, príjemný seriál ale do tej doby v akej bol produkovaný, dnes by to už chcelo niečo viac.

Honey, I Shrunk the Kids: The TV Show (1997) (seriál)

Keď sa na to pozerám s odstupom času, nechápem prečo som pozeral tento seriál a čo ma vlastne na ňom zaujalo. Je to celé tak primitívne, trápne. No videl ale už aj horšie seriály a aj keď tento sa snaží zaujať celé sa to točí okolo nejakých nevydarených experimentov v konfrontácií s rodinným životom nedoceného vedca. Pre deti to určite nie je najlepšia voľba a to je ten problém, neviem si predstaviť pre ktorú vekovú skupinu je to vlastne dobrá voľba. Je to dosť trápne - americky - naivné a to mi na tom s odstupom času najviac vadí. Herecké obsadenie nič moc a niekedy je lepšia voľba nechať film filmom a nesnažiť sa nabaliť za každú cenu. Aj keď táto doba, velí zjavne k opačnej ofenzíve.

Deník nymfomanky (2008)

Jednoznačne od začiatku do konca bolo jasné, že sa jedná o európsku produkciu, po všetkých stránkach, Američania by to zrejme viac nafúkli a zdramatizovali (teraz neviem posúdiť, či by to bolo dobre alebo zle) ale toto riešenie tiež nebolo najhoršie. Niekedy som mal pocit, že je to až príliš skutočné a taká zvláštne. Úprimne o nymfománií toho veľa neviem a nemal som to s čím porovnávať, ale bolo mi jasné, že táto snímka sa snaží pridŕžať skutočných faktov, nenaťahovala to do nejakého stupídneho porna, ale chcela to ukázať tak aby z toho ľudia neboli zhnusení, maximálne tak prekvapení. Ja som bol určite, síce ma to nenadchlo nad očakávania, ale nebol to ani zlý film a neľutujem, že som ho videl. Pekná produkcia, riskantná, ale určite nie zlá.