• Thriller

Bournův mýtus (2004)

Agent bez minulosti nastavil vysokou laťku a Bournův mýtus se jen tak svezl. Jde o průměrný špionážní thriller, navíc až moc pohyblivá kamera ve vypjatých akčních scénách působí vyloženě rušivě.

Člověk bez osudu (2005)

Problémem filmů o holocaustu je, že jsou si všechny až moc podobné. Ono je to samozřejmě pochopitelné a určitě by bylo cynické říct, že jsou na jedno brdo. Divák tedy už přednem ví, na co se to bude koukat, a teď záleží jen na tom, jakým způsobem mu to bude podáno. Člověk bez osudu je vizuálně velmi zdařilý film, dokonce až tak, že se divák nechá unést a chvílemi přestává vnímat zobrazované hrůzy. Možná trochu rozporuplné, ale přeci jen velké plus.

Luk (2005)

Jistou dávku syrovosti, lyričnosti a magičnosti nabízí tento Kimův film, který sice nepatří k mým bůhví jak oblíbeným, nicméně měl co do sebe a koukalo se mi na něj vcelku příjemně.

Ženy v pokušení (2010)

To se vezme šmrncovně vypadající babička a napíší se jí do scénáře rádoby vtipné hlášky, ponejvíce se sexuálním podtextem, a úspěch je zaručen. Ne že by mě něco z toho pobuřovalo nebo znechucovalo, ale tenhle kalkul mi přijde dost laciný, i když přiznávám, že jsem se párkrát pousmál. Celkově je to tedy zcela obyčejná komedie, která se plazí okolo lepšího průměru.

Všichni jsou v pohodě (2009)

Robert De Niro by dokázal utáhnou sám asi kdejaký film a je skvělé, že je pořád ve formě. V tomhle filmu mu všichni ostatní dělají jen přihrávače, což se jim celkem daří, ale jsou to jen přihrávači a nijak nedokáží film obohatit. Takže jedině díky jednomu Italoamíkovi se film drží hodně vysoko, a to i přes ten příšerný výběr dětských herců.

Poprava (1998)

Ještě že to dopadlo, jak to dopadlo, protože kdyby to dopadlo, jak jsem se obával, že to dopadne, byla by to děsná srágora. Takhle ale vznikl film, který není bůhví jakým zázrakem, nicméně se docela povedl a po herecké stránce je hodně na výši. Sem tam nějaké to morální dilema si někteří diváci v sobě možná budou řešit, ale s úlevným pocitem, že jsou v pohodě doma, takže vlastně zcela bezpředmětně.

Potomci lidí (2006)

Tahle postapokalyptická vize à la Alfonso Cuarón mě nijak zvlášť nezaujala. Vizuálně to celkem jde, ale jinak je to takové prázdné a nic neříkající.

Gangsteři (2010)

Tady se někdo moc rád a nejednou koukal na Nelítostný souboj, zalíbil se také závěr Pravdivé romance a možná zavzpomínal na Butche Cassidyho, který se v Bolívii rozběhl po boku parťáka Sundance Kida vstříct kulkám, které neznají slitování. Plus ještě spousta žánrových filmů nakoukaných, až si ten kdosi řekl, že si taky něco takového natočí. Jenže ono je to až moc okaté a je rozdíl mezi odkazováním na předchozí díla a jejich vykrádáním. Nicméně odhlédnu-li od toho, musím říct, že se povedlo natočit film, který má aspoň spád a dost dobré tempo. Nic víc se divákovi nedostane a možná si půjde spravit chuť třeba zrovna Nelítostným soubojem.

A-Team: Poslední mise (2010)

V podstatě jde o ptákovinu, která možná někoho pobaví komediální linkou a někdo si bude chrochtat blahem při akčních scénách. Na mě nezapůsobilo ani jedno. Ne že by to ale byla úplná nuda, nicméně k zívačce to nemá moc daleko.

Obvyklí podezřelí (1995)

Tenhle film, to je od začátku do konce dokonalost sama, včetně těch nejmenších detailů. Sešla se tu parta před i za kamerou, která dokázala stvořit skvost nejen v rámci žánru, ale i v kinematorgrafii jako celku. Takže, kdo ještě neviděl, sehnat pustit a připravit se na kulervoucí a dechberoucí filmový zážitek.