• Krátkometrážní

Angel Heart (1987)

M. Rourke je výborný, L. Bonet nádherná, atmosféra tíživá až běda, a jak to v kvalitním mysteriózním filmu bývá, divák zmatený až do samotného konce. K dokonalosti chybí nemnoho. Opakované projekci se v budoucnu nebudu bránit. 85%

Pád Třetí říše (2004)

Mám mluvit s vůdcem. V jaké záležitosti? Mám být zastřelen." Tak trochu jiný pohled na válku resp. její závěr očima "nezúčastněné", která si vše prožila z naprosté a bezprostřední blízkosti. Její výpověď má cenu zlata stejně jako tento film, proto jsou všechny ty technické záležitosti jako kamera, střih, nebo herecké výkony až na druhé koleji, leč mají svou neoddiskutovatelnou kvalitu. Dohromady tak vzniká, nejenom z historického hlediska, důležitý ale i vybroušený diamant světové kinematografie. "Ve válce jako je tato, nejsou žádní civilisté." A. Hitler

Ranař (2011)

Rozhodně zajímavý příběh dle skutečné události pro mě navíc z blízkého prostředí hokejového stadionu. Kladně tedy hodnotím už to, že tento snímek vůbec vznikl. Co mě ovšem nepotěšilo, je způsob, jakým se režisér rozhodl toto téma zpracovat. Už od začátku totiž bylo cíleno na teenagery, americké hokejové fanoušky a "goony", kteří jsou asi jediní, kdo si tento snímek pustí víc než jednou, a to proto, že jim ho někdo týden na to vytluče z hlavy. Je to taková bezduchá zábava, vhodná pro chvíle, kdy chcete opravdu ale opravdu vypnout a nebude vám vadit, když u toho i usnete. Žádná podívaná pro intelektuály to věru není. Abych ale úplně nestrhal tento film, prostý jako sami jeho protagonisté, tak musím říct, že pár hlášek, co vypustí dvojice ukrajinských hráčů je velice slušná a pocuchá bránici, stejně tak trenér párkrát zaperlí. Závěrem bych ještě chtěl poznamenat, že S.W. Scott, kterého sem na filmovém plátně viděl už více než desetkrát, se mi líbí čím dál tím víc a nakonec z něj možná roste i slušný herec.

Robot-monstrum (1953)

No tak to je něco! Konečně jsem po letech sebral odvahu si tento bez nadsázky bezprecedentní superskvost pustit a pochopil jsem zdejší hodnocení divoce oscilující mezi odpadem a pěti hvězdami. Není se co divit, že se režisér pokusil po tomto "velkolepém" snímku odstřelit. Evidentně mu ale páchání sebevraždy šlo stejně jako točení filmů. Musím nechat bez hodnocení, protože tohle je opravdu "náser" jak se patří, na nějž sem civěl s otevřenou pusou asi tak jako na přehlídku Victoria's secret fashion show. PS: Mým tajným snem je vidět tento unikát ve 3D. Kdyby někdo věděl o nějaké možnosti, ať se neprodleně ozve!

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

"Celé město jde ke dnu, ale ty vytáhneš kbelík, místo toho, aby sis dal plavky." Klasicky skvělý Penn tentokrát v roli slizkého záporňáka, ovšem zastíněn ještě lepším Brolinem, který se do role dobráckého, tvrďáckého a hlavně čistého poldy hodí náramně. Pro mě osobně, ale nad celou tou interakcí dobra se zlem, což je pochopitelně jádro celého příběhu, stojí nádherná Emma Stone, ladně a zároveň nebezpečně se pohybující na hraně zákona i smyslnosti. Emma Stone zazářila nad celý slaboučký příběh (největší mínus tohoto filmu) s respektem a lehkostí, nonšalantně přitom koketujíc napříč do nejistoty zahaleného osudu. To kvůli ní má smysl film vidět, jak už jsem totiž naznačil, scénář je jednoduchý, prostý a průhledný jako dvousetkrát přeprané erární prádlo. Já sem se ale bavil více než dobře, protože sem nečekal žádnou velkou věc - tím totiž Lovci mafie vskutku nejsou. 7/10 "Polda, který není na prodej, je jako pes se vzteklinou, na kterou není lék. Musíš ho utratit." Mickey Cohen

Pieta (2012)

"Co jsou to peníze? Počátek a konec všeho." V tomto duchu Kim Ki-duk rozkresluje syrový snímek bezcitného vymahače, který nemá soucit, jak se později ukáže, ani se svou matkou. Mistr zde zcela přesně zobrazuje problém dluhových pastí, lichvářů, msty, rodinných vztahů, samoty, ... vše je tak, jak má být. Nic nechybí, nic nepřebývá. Snímek vyniká svou obrazovou a výrazovou čistou, které se kloubí s bezprecedentní explicitností srovnatelnou snad jedině s Taxidermií. Jedno poučení slovy Kim Ki-duka závěrem: "Nikdy neumírejte kvůli penězům."

Tenkrát na Západě (1968)

Co tomuto veledílu vytknout? Zhola nic! Žánr western sice ani zdaleka nemám nasledován, ale nemyslím si, že by tento "nadfilm" měl nějakou existující konkurenci, nebo že by snad byl někdy do budoucna překonán. Ano sláva je sice pomíjivá jako ranní kocovina, myslíte, že bude trvat věčně a pak se časem rozplyne a nezbude po ní ani památky a věda, technika a společnost se posouvají dopředu mílovými kroky, ale v tomto případě se podařilo vytvořilo dílo definující hranice žánru tak pevně a čistě, že jsem přesvědčen, že svou neotřesitelnou pozici nejen mezi westerny obhájí i v budoucnu. Bez debat 100 % a velký filmový zážitek.

Noord-Korea (2001) (TV film)

Děkuji nizozemským tvůrcům za tento unikátní počin, jenž z pochopitelných důvodů nemá příliš obdoby. Zároveň obdivuji jejich odvahu, se do něčeho takového pustit, protože to není bez rizika. Udělená cena Emmy za dokumentární film jim patří právem. Velkou škodou ale zůstává fakt, že i po dvanácti letech k tomuto dokumentu neexistují ani anglické titulky. Naštěstí jsou alespoň rozhovory v korejštině opatřeny vloženými anglickými titulky přímo do obrazu a doprovodný komentář (anglicky) je dobře srozumitelný.

Zoo (1962)

Haanstra nás zve na krátkou prohlídku Amsterdamského Artisu, tedy místní ZOO. Zajímavostí je snímání nejenom zvířat vně klecí a expozic, ale též nicnetušících návštěvníků. Záběry jsou pak sestříhány velmi umě, kde se autor snaží přiblížit podobnost zvířat a lidí. To je doplněno pohodovou až veselou hudbou, která dokresluje pro Nizozemsko tradiční pohodovou atmosféru, která ze snímečku čiší na všechny světové strany.