Kód Enigmy (2014)

Jednoznačne najlepší z kandidátov na životopisný film roku. My ľudia sme holt homofóbne hovädá a nič sa v budúcnosti meniť asi nebude. A to je škoda. Ale z čoho by potom vznikali tie vojnové konflikty a násilie? Asi by to bola nuda, že?

Teorie všeho (2014)

Hodnotiť výkon Eddieho Redmayna nebudem, lebo je až príliš prvoplánový. Mrzí ma, že nemohla viac predviesť Felicity Jones. A príbeh je tuctový a ničím nevyčnieva z radu.

Birdman (2014)

Akademici sa zbláznili.

Zmizení Eleanor Rigbyové: Oni (2014)

Tieto 3 na seba naväzujúce filmy ani nie je vhodné hodnotiť samostatne, ale pekne v jednej recenzii, napriek tomu ako sa od seba líšia. Ústredný pár zachytávame vo chvíli, ktorá je postrachom všetkých rodičov a pri pomyslení na ňu, mi zviera žalúdok. Aj keď sa presne nedozvieme, čo sa stalo, Ned Benson nám to dostatočne chrstne do tváre a pomaly sledujeme rozklad jedného sľubného vzťahu. "Ona" je štúdiou obyčajnej ženy v neobyčajnej situácii a nevzbudzuje veľa sympatií (aj keď tu je na mieste povedať, že ja ako muž to určite vnímam inak a každý si na to musí urobiť názor sám). "On" je zase príbehom človeka zmýšlajúcim racionálne a sledujeme postupné hojenie starej rany, ku ktorému on potrebuje toho človeka, s ktorým sa snažil vytvoriť v živote niečo zmysluplné. "Oni " je naprosto zbytočným filmom, ktorý len sumarizuje oba filmy dohromady a k tomu ešte veľmi nešikovne, útržkovito a v podstate zráža na kolená celú snahu o podanie silného emotívneho príbehu. Nerozumiem rozhodnutiu režiséra (alebo celého štúdia) a neviem si predstaviť, či by ma zaujímali ony dva filmy, keby som ako prvý zhliadol "Ich". Aj z finančného hľadiska to bola len záťaž.

Zmizení Eleanor Rigby: On (2013)

Zmizení Eleanor Rigby: Ona (2013)

Chlapectví (2014)

Hype okolo filmu bol dostatočný na to, aby som sa na neho tešil s výhľadom na niečo unikátne. To sa žiaľ nestalo, ale rozhodne to nebol premrhaný čas. Do 100% tomu chýbalo niečo "viac", čo by mi film vrylo do pamäti a k čomu by som sa ešte rád niekoľkokrát vrátil. Čomu naozaj nerozumiem, je hodnotenie výkonu Patricie Arquette na takej úrovni, že za to bola odmenená Zlaytým Glóbom a Oscarom. Ale to je len môj subjektívny názor.

Slídil (2014)

Až ma mrazilo. Kritika spoločnosti, svet mediálnych katastrof na striebornom podnose a depresia z nestability v dravom svete biznisu. A Jake Gyllenhaal k tomu. V jednej recenzii som čítal niečo, čo som si na prvý pohľad nevšimol. Že keď ho zaberá kamera, takmer nežmurká. A to na jeho diabolskom pohľade naozaj pôsobilo desivo.

38 (2014)

Dvojica Dano Dangl a Lukáš Zednikovič? Čo ich osvietilo? Nerozumiem ako mohli títo dvaja vyprodukovať takýto dokument? Veľmi jemne a citlivo tlačili na pílu tam, kde bolo treba a informovali pútavo tam, kde sa to hodilo. Slza ukvapla, nebudem klamať. RIP Paľo.

Nezlomný (2014)

Niektorí ľudia by mali robiť len to, čo im ide. A Angelina by mala chodiť po Afrike, adoptovať tucty detí a občas si niekde zahrať. Snáď mi nikto nechce povedať, že takéto zloženie kvalitných ľudí, ktorí sa spolupodieľali na tomto filme (Roger Deakins, Alexandre Desplat, Coldplay...), si získala svojím talentom a nie svojím postom celebrity a vzťahom či už s vplyvnými ľuďmi alebo svojím manželom. Jej snaha ukázať čo najviac násilia a neuhýňať kamerou je smiešna, keď kvôli ratingu neuvidíme pomaly ani kvapku krvi a prečo si vybrala osud práve Zamperiniho, ktorého Forrestovský beh vo mne vyvolával úsmev, ale nie veľmi v pozitívnom zmysle, mi je naozaj záhadou. Tí ostatní vojaci boli niečo menej? Vydržali menej, netrpeli rovnako? A za naozaj hlavný nedostatok považujem prácu strihača. Keby ten film bol o dobrú polhodinu kratší, bol by oveľa viac naliehavejší a zanechal by v mysli diváka nejakú stopu. Takto si pamätám hlavne nudu. Jack O'Connell podáva solídny výkon, o tom niet pochýb, je len škoda, že viac priestoru nedostali ostatní (hlavne Domhnall Gleeson a Garrett Hedlund). Všetko ostalo len na pol ceste a na konci trpká chuť na jazyku.