• Fantasy

Stranger Things - Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (epizoda)

Ach... zbytočne rozťahané. U mňa táto celá 4. séria je kvalitatívne o stupeň až dva nižšie ako predošlé a čo je ešte horšie je, že to nevedia včas a pokorne ukončiť... škoda.

Stranger Things - Kapitola druhá: Vecnova kletba (2022) (epizoda)

Po prvej časti prišlo to, čo sa dalo tušiť. Seriál sa ozaj zmenil na dominantný explicitný horor. Škoda. Radšej som mal náznakový typ strašenia, mysteriózny. Ale čo už, väčšine divákov sa to asi páči a tvorcovia to s predstihom aj naznačovali.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Najslabšia séria, mnoho-spektrálny, očarujúci kultový seriál okresali na fantazmagorický horor, bohužiaľ. To sa nedá porovnať s čarom najlepšej 1. série. Ale taký je život.

Duna (2021)

Čítal som aj knihu. Film vsadil viac na audio-vizuálny zážitok v umeleckom podaní. To znamená menej vysvetľovania, dialógov - viacej náznakov, vizuálnej epickosti, pomalší prístup, snaha o maximalizovanie atmosféry. Najväčším mínusom filmu je jeho nedokončenosť v celistvosti deja.  Nevytvára to komplexný, ucelený zážitok. Je vysoká pravdepodobnosť, že s druhou časťou to môže dosiahnuť maximum. V knihe sa buduje viacej paranoidná atmosféra, veľký dôraz sa kladie na vnútorné prežívanie, psychické stavy a rafinované myšlienkové pochody a intrigy. Takisto má kniha trochu inú atmosféru - menej epickú, viacej komornú s množstvom myšlienok, komplexne vykreslené postavy a náboženský mysticizmus, aby som spomenul z najdôležitejších.

Tenet (2020)

Ešte si to pozriem minimálne druhýkrát, ale ide o jeden z Nolanových vrcholov. Precíznosť, komplikovanosť bez vysvetlení a množstvo detailov, ktoré do seba zapadajú nemožno obsiahnuť iba jednou projekciou, čo bude tomuto filmu uberať na hodnotení a prístupnosti. Zatiaľ 4* ale je to na pol ceste k 5*.

Anihilace (2018)

Vychádzalo sa z knihy a scenár prepísal pre film Garland, ktorý natočil napr. nadpriemerný Ex Machina a scenáre k veľmi zaujímavým filmom. Slabiny tohto prepisu (keďže knihu nepoznám) sú vo veľmi statickom deji a nevýraznej hlavnej myšlienke, ktorá v závere kvalitatívne skôr klesá. Vizuálne poňatie často "kričí" prehnanou digitalizáciou.

Děsivé dědictví (2018)

Je pekné, že je to film pre náročnejšieho a trpezlivého diváka, ale to rozuzlenie, ktoré má prísť po dvojhodinovom čakaní je tak trochu podpriemerné.

Tiché místo (2018)

Veľmi dobré, ale len v mantineloch svojho žánru, ktoré neprekračuje. Také slabšie 4*. Videné v kine v úctyhodnej atmosfére, kde ľudia takmer ani nejedli, aby bolo čo najtichšie.

Upgrade (2018)

Prekvapenie roka?! Perfektné sci-fi s príchuťou cyberpunku a transhumanizmu.

Zrodila se hvězda (2018)

Prvá časť filmu nastoľuje hodnoty, ktoré vyústia v druhej časti do typickej premeny na "superstar", ktorá ničím neprekvapuje - pozitívne... stále tie isté úpadky. Priemer.