• Fantasy

Interstellar (2014)

Ak si odmyslíme obal filmu, ktorý z neho vytvára epickú udalosť - majestátne scenérie, práca s kamerou, hudba a podobne, tak najviac asi zaujme fenomén relativity času. Ten poctivý prístup Nolana k (fyzikálnej) realistickosti je tiež veľké plus. Stále ma však neopúšťa pocit, že to mohlo byť o čosi lepšie. Podvedome ho porovnávam ku skvelému (v svojej podstate formovo presný opak) Europa Report, ktorý ma dostal viac.

Noe (2014)

Aronofsky sa drží svojho (štýlu). A to je sympatické a funguje to opäť. Hoci ide o biblický príbeh, je dobré vedieť ako sa o tom píše v Starom zákone, pretože je tomu scenár náležite podriadený, aj keď ide o umeleckú interpretáciu. Až potom kritizujte dejovú linku a podobné veci. Nie všetko sa dá sfilmovať podľa učebnice, ale vybočenie je tu spracované podľa mňa nádherne. Áno, natočil aj lepšie filmy, nie je to jeho vrcholný počin, ale je to viac než slušné a hlavne - má to myšlienku a veľmi vydarenú psychologickú kresbu postáv!

Zmizelá (2014)

Na môj vkus príliš odosobnený a chladný režisérsky prístup.

Gravitace (2013)

Čakal som od toho viacej, od Cuaróna určite. Vizuálnej stránke sa nedá nič vytknúť, ale dejovo som čakal o čosi hlbší príbeh. Niečo medzi 3 a 4 hviezdičkami. Veľmi instantný zážitok, ktorý rýchlo vyprchá. Ale možno to naozaj treba vidieť na veľkom plátne!

Bůh masakru (2011)

Príliš teatrálne. S divadelnými hercami možno výborné, ale títo herci sa predvádzali (hlavne afektovaná J. Foster) a neprišlo mi to až také úprimne zahraté.

TRON: Legacy 3D (2010)

Efektné.  Avšak. Digitálna technológia nemá (našťastie) taký potenciál, aký sa tu načrtol. Stvoril ju totiž človek - nedokonalosť. Neobsahuje element, ktorý by ju presahoval. Po formálnej stránke sa na to však veľmi dobre pozerá.

Tisícročná včela (1983) (seriál)

Mentalita slovákov cez Jakubiskove oči. Aké blízke našim srdciam.

Lampa (2004) (pořad)

Niektoré časti boli fascinujúce. Konkrétne: Einstein, Najmenšie častice hmoty, Existuje Boh, Poznanie a jeho hranice, Matematika...