Alenka v říši divů (2010)

Nečekejte klasickou Alenku v říši divů. Tenhle film by se měl spíš jmenovat Alenka v říši divů po 10 letech. Alenka totiž už jednou v Říši divů byla jako malá, ale na nic si nevzpomíná, považuje to za sen a nyní se tam vrátila. Je to spíš takový mix Alenky v Říši divů a Alenky za zrcadlem. Film sám o sobě není vůbec špatný, naopak. Tim Burton na příběh vrhá úplně nové světlo a vytváří si tak „vlastní“ Alenku. Přičtěte skvělého Johnnyho Deppa, úžasnou Helenu Bonham Carter a krásnou Anne Hathaway a máte film, který nemůže zklamat. Občas se ale snaží být až moc rozsáhlý. Filmu by víc slušela komornější atmosféra a méně CGI.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

I když čtvrtí Piráti v celém kontextu série působí jako jakýsi vedlejší quest, stále se jedná o zábavný film, který do série přináší spoustu zajímavých momentů. Hudba okořeněná španělskými rytmy se mi hodně líbila. Čtyřka měla být začátkem nové trilogie, bohužel ale některé příběhové linky i postavy nakonec nikam nevedly. Škoda jen, že film pořádně nevyužil postavu Černovouse a nedopřál aspoň jednu pořádnou námořní bitvu.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Bradavice už nejsou to veselé místo jako předtím. Teď jsou temné, depresivní a chladné. A to je pro mě možná důvod, proč je za mě šestka asi nejslabší filmovou adaptací série. Někdo sice temnější atmosféru ocení, ale mě přišlo, že se režisér a scénárista až moc snažili působit temně a dospěle. Navíc si tvůrci několik scén úplně vymysleli a to na úkor vcelku důležitých momentů. Vedlejší postavy se vždy jen tak mihnou jako že tam jsou, spousta věcí zůstane pořádně nedovysvětlených a nedotažených, Voldemortova minulost je oproti knize značně osekána a nečtenář se tak vlastně pořádně nic nedozví, a to ani původ jména postavy ze samotného názvu filmu. Místo toho je filmová adaptace z velké části vztahové drama a jen v poslední půlhodině se děj skutečně posune dopředu. Kniha je super, ale její film působí mdle jako celý jeho vizuál.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Nejkratší film série podle nejdelší knihy série. I když se do filmu podařilo dostat vše podstatné, opět stejně jako ve čtyřce jedna hlavní scéna střídá druhou, děj se posouvá dopředu strašně rychle a najednou je konec. Myslím, že dalších 45 minut scén, které by lépe doplnily děj, propracovaly postavy a více dotvořily svět by ničemu neuškodily. Kdyby byl film delší a zahrnul více obsahu z knihy, byl by to jeden z nejpovedenějších dílů, takhle mi přijde, že mnoho důležitých momentů a postav dostává strašně málo prostoru a tvůrci na to, pak místy doplatili i v dalších dílech. To je asi má největší výtka k jinak parádní adaptaci. Nové postavy a koncepty zaujmou a vše je završeno skvělou závěrečnou bitvou na Ministerstvu kouzel. Byl to první Harry Potter, kterého jsem viděl v kině a byl jsem nadšen. Pětka se povedla, vážně jen škoda, že není delší.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Myslím, že se nedá nevšimnout, že čtvrtý film o Harrym Potterovi je ten, od kterého se do série naplno dostala temnější atmosféra, více konfliktu a akce. A bohužel i taková mainstreamovost. Vše je dospělejší a čarodějnický svět rozvinutější, zároveň mi ale přišlo, že se tady i v dalších dílech postupně vytrácela magičnost a nostalgická atmosféra. Přesto se takové momenty najdou i zde (například Vánoční ples). Největší chyba filmu za mě ale je, že se scénář úplně vykašlal na velké množství scén z knihy, které by děj filmu krásně dotvořily tak, aby nepůsobil jen jako kompilace hlavních momentů turnaje, a poskytly kontext věcem, které jsou ve filmu jen nastíněné. Hlavní zápletka filmu totiž kvůli absenci některých vysvětlení z knihy nedává vůbec žádný smysl.

Jurský park 3 (2001)

Třetí Jurský park možná místy působí jako béčková napodobenina, mohu však říct, že jsem si ho užil. Prostředí opuštěného ostrova a temnější atmosféra jsou opět bezvadné, dinosauři ještě víc smrtící a navíc dojde i k impozantnímu souboji dvou titánů. Akce s dinosaury je náplní téměř celého filmu, poetické scény a morální ponaučení zde na rozdíl od jedničky a dvojky neexistují, a z herců celý film táhne prakticky jen Sam Neill, přesto se mi však trojka Jurského parku líbí a baví mě mnohem víc než novější pokračování série.

Batman navždy (1995)

Hromada neonu, Batmanovy bradavky a humor, který film sráží. Zbytek ale není až tak špatný. Film hodně zachraňuje Val Kilmer a krásná Nicole Kidman. Především Kilmera musím s odstupem času hodnotit jako skvělého Bruce Waynea. Psychologie postavy je zde rozpracovaná skutečně skvěle. Věřím, že s temnější atmosférou a bez zbytečného humoru, by se Batman Forever stal filmem hodnoceným skoro stejně vysoko jako Burtonovy filmy.

Terminál (2004)

Jednu chvíli jsem si přál bydlet na letišti.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

— I'm not insane, my mother had me tested. — V prvních sériích je TBBT vynikající seriál se skvěle napsanými dialogy a úžasnými herci. Geekové jako já se budou vyžívat v narážkách na kultovní sci-fi a fantasy. Ať už se epizoda točí kolem Hvězdných válek, nebo Pána prstenů, každý si najde to svoje. Bohužel, od té doby, co se v seriálu začaly víc řešit vztahy a „stereotyp geeků“ ustoupil do pozadí, mě postupně přecházela chuť sledovat to dál. S ohlédnutím na starší série se sice jedná o jeden z nejlepších sitcomů na světě, ale jako mnoho dalších skvělých seriálů doplatil na to, že studio nevědělo, kdy přestat.

Flash (2023)

Jako zábavný superhrdinský film pro jedno zhlédnutí funguje Flash dobře. Akce je dobrá, humor se vcelku povedl a dobře zpracovaný návrat Michaela Keatona jako Batmana velmi potěšil. Oproti tomu ale postavy Supergirl a Zoda jsou trestuhodně nevyužité, stejně tak i multiverzum, které je spíše hezkým odkazem pro fanoušky, ale film s nim nijak zajímavěji nepracuje. Celý závěr filmu pak působí uspěchaně a nedořešeně. Nejvíce pro mě však všechno sráží naprosto tragické CGI, které až na pár scén vypadá naprosto hrozně a i scény s živými herci místy působí tak nějak divně. Zdá se, že tvůrci se snažili o jakousi stylizaci multiverza ve Speed Force, ale postavy, které vypadají hůř než z deset let staré videohry, jsou naprostý hnus. V komiksech je Flashpoint naprosto zásadní událostí, která mění celý vesmír DC, zde však tento dějový dopad naprosto schází. Tento příběh zkrátka nebyl dobrou volbou pro první Flashův samostatný film a celkem mě mrzí, že když už k tomu tedy došlo, tak že se scénář nedržel více předlohy.