• Krátkometrážní

Loki (2021) (seriál)

Už v prvních dílech Lokiho, které sice působili zajímavě jsem tušil, že to bude sračka. A ona je. Můj názor se víceméně shoduje s dvou a tří hvězdičkovýma hodnoceníma. Marvel začal trpět únavou materiálu. Nedovedu si představit jak mohlo na diváky působit uvedení multiversa tímto způsobem mixlé ještě cestováním časem a para-realitama. Zbytečně komplikované, nevstřebatelné, nuzné. Loki zde ztrácí charisma a jeho love story je minimálně pochybná. Spíše ale nechutná. Neustále se zbytečně žvaní a děj se zaplétá a zaplétá a nefunguje. Co mě ale na samém konci potěšilo, byla SPOILER přítomnost Kanga dobyvatele.. na druhou stranu je to ale jeden z nejmocnějších padouchů Avengers a je škoda, že se objevil zde, kde je plýtváno jeho potenciálem, místo např. dalších Avengers. I pokud dostane jinde (a jiné jeho verze) více prostoru, pořád je to škoda. Na druhou stranu ale mě fakt potěšil, takže poslední díl krásně spláchnul pachuť seriálu, jenže zase moje manželka to má opačně, první díly jí bavily a konec zas vůbec. Tak nevím, čím to je. Je to už v rozporu mezi fanoušky komiksů a filmů? Nevím a už mě přestává bavit to zjišťovat a sledovat.

Mělčiny (2016)

Po dovolené uprostřed Atlantiku jsem měl chuť dát si nějaký survival z prostředí oceánu a manželka má strach ze žraloků, takže se to sešlo pěkně na "The Shallows". Film je to řemeslně pěkně udělaný. Prostředí je naprosto parádní, člověk by se vydržel dívat hodinu a půl jen na tu pláž a vlny. Zápletka je fajn, příběh funguje. Od pěti hvězd to ale utrhuje příliš nadnesený detaily. Racek, chování žraloka apod. je někdy fakt přitažené za vlasy. Víc realismu by film katapultovalo na špici. Takle parádní filmek, který odsejpá, nenudí a příjemně baví.

Hvozd (2015)

Na tohle jsem narazil v komentářích u Gaiy, že by to měl být podobný eko horror. No není. Je to slabší. Ale nemůžu jít pod tři, protože se film snaží. Folklorní námět je zajímavý, film odsejpá, ale možná až moc. Vadí stupidita otce, i když je to něco, co je v horrorech běžné. A chybí tomu něco. Šlo to udělat líp. Každopádně ale na anglány dost dobrý!

Gaia (2021)

Již tradičně zvedám na pět hvězd, i když film byl na suverénní čtyři, kvůli příšerně podhodnocenému hodnocení zdejších porotců. Rozhodně solidní horror, který má skvělou atmosféru, ale funguje to i jako chytrý art. Mnohovrstevnatý film, který ale není těžké pochopit nebo si interpretovat. Je zábavné ho sledovat a uvízné v paměti. Rozhodně překvapení poslední doby.

Co kdyby...? (2021) (seriál)

Čekal jsem to lepší. Ve výsledku takové meh. Pro fandy MCU super, ale já jakožto komiksový fanoušek jsem jim už dost překrmený. Koncept What If zde nebyl využit tak jak by mohl. Chápu, že výměna hlavních postav, nebo zombíci působí pro žrouty filmíku čerstvě, ale pro nás komiksáky jsou to staré zprávy. Jako jo, fungovalo to pěkně, některé díly byly fajn, některé byly slabší a co mě určitě bavilo, tak místy pěkně a nečekaně zpracované vedlejší postavy v jiných rolích, ale ty hlavní byly většinou nic moc. Souboj Watchera s Ultronem měl grády, ale vyšumělo to do prázdna. Navíc v Marvelu by mělo platit pravidlo, že kameny fungují jen ve vesmíru, ve kterém jsou, v jiném vesmíru nefungují. Protože tím způsobem by invazivního Ultrona šlo zastavit dalšími kameny z okupovaných vesmíru. No nic, druhá řada bude snad lepší, ale abych vůbec měl sílu se na ní dívat. Začíná to být úmorné.

Svět podle Putina (2017) (seriál)

Samozřejmě velice rozporuplný dokument, pro mě určitě o to víc, že jsem Ukrajinec narozený v Donbasu. A tím, že jsem to napsal musím i zdůraznit, že nejsem na žádné straně konfilktu, protože jsou obě špatné. Tedy vlády, ne lidé, co zbytečně umírají. Každopádně celá válka mě přivedla ke zkoumání ruské historie a čtu si různé věci. Dal jsem si i tento dokument abych lépe porozuměl Putinovi. Určitě to účel splnilo. Celý dokument má každopádně vysokou hodnotu. Byť je značně agitační a jednosměrný (až teda na pár čestných výjmek hlavně na konci čtvrtého dílu, který působí o to trefněji ve světle současných událostí). Jeho hodnotou je to, že nejde o výblitek z aeronetu, ale o skutečně alternativní pohled. Přední americký režisér putoval do Ruska za Putinem a natočil s nim hromadu rozhovorů. Dvě kapacity -ne v nutně střetu- ale minimálně v nějakém dialogu vám musí stačit na udělání si obrázku. Nemusíte fandit Putinovi, ani nenávidět USA, abyste si z tohoto dokumentu vzali cenný pohled z jiného úhlu. Samozřejmě Putin říká lži. Je také narcistický a samolibý. Jenže i charismatický, inteligentní a možná nejlepší vůdce jakého Rusko za tisíce let mělo (samozřejmě ta konkurence nebyla kdovíjaká) a jako správný ruský vůdce naplnil svůj osud a dovršil svoje vládnutí naprosto příšernou válkou na Ukrajině. Zkrátka ale ať si myslíme o dotyčných cokoliv, kdyby podobný dokument existoval o Stalinovi, Leninovi, nebo Hitlerovi, rád bych se podíval. A myslím, že by takové dokumenty měly vznikat napříč vládami a politiky. A v tom je jeho síla. Takže vlastně ani nevím jak hodnotit, se zaujetím jsem sledoval celou dobu po čtyři hodiny a myslím si, že Putin je zmrd, stejně tak je ale svinská i americká vláda a Stone je příliš veden svojí (oprávněnou) nenávistí k US gouvermentu. Takže nevím.. čtyři? Čtyřka asi bude adekvátní.

Pláž (2000)

Po druhém shlédnutí musím zvědnout hodnocená ze tří na čtyři hvězdy. Už jen to, že jsem si dal reprízu filmu stojí za navýšení hodnocení. Ale zdá se, že jsem trochu sezrál, viděl jsem film prvně mladší a nepřipadal mi tak skvělý. Film má ale krásnou nosnou myšlenku toho, že v mládí člověk hledá dobrodružství, nezávaznost, chce uniknout systému a když se mu to povede, není to nikdy bez následků. V tom je vyznění filmu naprosto bravůrní. Jinak režie Dannyho Boyla je skvělá, co pokulhává je scénář ve druhé půlce. Tam, kdyby se to nějak prostříhalo nebo změnilo, bylo by to zcela na pět hvězd. Jinak hudba kultovní a DiCaprio jako mladý střevo taky super.

Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022)

Přesně takový flick by potřeboval i Bruce Willis. Bruce Campbell jeden podobný měl. Super nápad, řemeslně dobrá režie, skvělé herecké výkony, místy prča, místy solidní drama, ale něco tomu samozřejmě chybělo. Ze sympatií ale přihazuju hvězdu navíc. Highlightem pro mě byly scény mezi mladým a současným Cagem. Je to skvělá metafora toho, jak se musí umělec vyrovnat se svými minulými úspěchy a nenechat se zatáhnout do sebelítosti a utápění se v předešlém. Super filmek!

Who Is America? (2018) (seriál)

Sasha Baron Cohen je pán herec. Dávat naráz tolik rolí v real time prancích a vydržet v jejich absurdnostech, to je naprosto dokonalé řemeslo. On tady teda nepředvádí nic, co by už nedělal dvacet let, ale je v tom kurňa dobrý a celý séroš šlape jak hodinky. Chvílema je to trochu mimo, ale to se dá čekat. Ve výsledku je to solidní roastování buranů a bránici trhající nářez.

Demonik (2021)

Asi budu znít zapškle jako Verbal, ale nemůžu si pomoc, osazenstvo ČSFD často fakt netuší, která bije a nedocení kvalitní film. Buď mají přepálené chuťové pohárky generickou mainstream produkcí, anebo jsou naopak rádoby artoví. Nevím, ale je to důvod, proč nadsazuju hodnocení o jednu hvězdu a dávám 5, místo zasloužených 4. Až na drobné výtky je to skvělý film, jak po režijní, tak i scénáristické stránce. Je to solidně překopané klišé. Funguje zde napětí, atmosféra a já osobně vítám takovéto horrory. A že já jich od svých tří let viděl... Mě tedy nelekají lekačky, ani gore, na mě funguje něco, do čeho se můžu vzít a to se mi často nestává. Možná hraje roli to, že neseru z Blomkampa. District 9 byl dobrý film, ale nikdy jsem se nepřidal k jeho hypu. Nepovažuji tedy Blomkampa za one hit wondera, naopak mi všechny jeho filmy přijdou jako solidní čtyřky (s výjimkou Zygote, to je ryzí pětihvězda) a tak se bavím pokaždé nad jeho osobitou filmařinou  nesrovnávám. Možná byste to taky mohli zkusit.

Časové pásmo bylo změněno