• Krátkometrážní

Uvězněni v čase (2007)

Chodící časový paradox. Na stejné vlně jako starší Primer, ale mnohem lépe uchopitelné a zábavnější. I přes amatérský look celkem kvalitní zápletka, provedení a scénář. Nečekal jsem, že to bude skutečně tak dobré, ale je. Sice je v půlce jasné, kam to vše směřuje, ale došlo to tam krásně jak po másle. Rozhodně mě v těchto filmech fascinuje motiv toho, že moc kormpuje, respektive, že i když nemáte špatné úmysly, s něčím jako je stroj času můžete udělat něco opravdu zlého ani nevíte jak. Jako zbraň v rukou opice.

Inland Empire (2006)

Volné pokračování The rabbits :-))) Ne, tohle je úlet. Tříhodinový filmový zážitek, ze kterého si odnesete všechno možný a nebude to jednoznačný. Já se bavil, smál, nudil, vyděsil, vzrušil... Zkrátka prošel celou škálou emocí a to je víc, než jsem od této Lynchovy digitální prvotiny očekával. Je to matoucí, příšerně dlouhé, ale zároveňa atmosférické a pojící prvky a motivy spolu kupodivu fungují dobře. Nemůžu jít do plnejch, nebyl jsem z toho úplně odvařenej. Je to myšlenkově podobný nové řadě Twin Peaks a ne tak nestravitelné jako Mazací Hlava. Prostě někde mezi. Vlastně je to jakoby David vzal všechny své minulé filmy a smíchal je v mixéru. Ten koktejl je ale esencí jeho Lynchlandu. Jako připravený divák a můžeme říci, fanoušek, nebo pozorovatel jeho věcí jsem se necítil až tak ztracený, spíš víceméně zorientovaný v jeho světě. Jako když jsem užíval několik let halucinogeny a poté se přepleskl houbičkama natolik, že už jsem se cítil jako doma.

Vynález (2004)

Těžký, neuchopitelný a složitý film, nicméně stejnou měrou sympatický a férový. Zkouknul jsem to jednou, mám v plánu projít všechny vysvětlující videa a články a třeba si to někdy pustím znovu. Nicméně mám pocit, že vím rámcově o co tam šlo, jak se to vše ale stalo, to netuším. Když pominu originalitu a praktickou část cestování časem, atmosféra a řemeslné zpracování filmu bylo cool, snímek se nedá splést s ničím jiným a režijně stravitelný je.

Ve vysoké trávě (2019)

Mysteriózní horor Ve vysoké trávě podle předlohy Stephena Kinga a Joe Hilla od režiséra Kostky v produkci Netflixu se sice mé ženě nelíbil, ale za mě naprostá paráda :) Mám rád mysteriózní mindfuckové horůrky a tady to bylo sympaticky natočeno a podáno. Zápletka skvělá, lidi se ztrácejí ve vysoké trávě a nemohou najít cestu ven a do toho hrátky s časem. V půlce to trochu ztratilo dech, ale ve finále mě to přišlo naprosto super.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Tak jsem se k tomu konečně dostal. No tak jak mě jednička naprosto zklamala, tak dvojka příjemně překvapila. Fungovalo to hezky jako teen komedie, přesně ve stylu ultimate spider-mana, tentokrát jsem fakt cejtil to, co při čtení komiksů. Fungovalo taky jako epilog k Endgame, byl z toho takovej dobrej pocit jakože "life goes on", každopádně bych si představoval planetu po návratu půlky lidí víc postapo, ale budiž. Líbil se mi Mysterio a strašně mě nadchla Praha a hlavně Liberec, kam jsem jezdil často ke cvokařce a pak s ženou do opery, takže vidět ta místa bylo cool :D + ta ČT24ka atd. nevím kdy naposledy jsem viděl naší zemičku v takovém blockbusteru (mission impossible a ty další filmy točený u nás mě minuly). Akorát mě teda vůbec nebraly akční sekvence, ale vůbec. Ale to je spíš mnou, já obecně u akčních scén ve filech ztrácím koncetraci a vypínám.

Shazam! (2019)

Konečně jsme si to s ženou pustili a bylo to OK. Taková správně pitomoučká taškařice. Ono kdyby tam nebyl Captain Marvel, tak by celý film byl úplně o hovně a stopáž byla taky přepálená, nicméně mytologie Marvel světa zde byla zasazena dobře, padouch ušel, Levi mě bavil a humor byl naprosto v pořádku. Párkrát jsem se od duše zasmál, ne vždy, ale humorně mi to sedlo víc, než ultra trapně na sílu tlačící Deadpool 2. Takže za mě paráda, mám rád Captaina v komiksu a tady mi přišel dokonce ještě oduševnělejší a ne tak zbytečně naivní jako v předloze. Je to na 3 a půl, ale ze sympatií dávám 4/5.

Superheroes: A Never-Ending Battle (2013) (seriál)

Fakticky přesný a jde to víc do hloubky, než by muselo, nebo než jiné komiksové dokumenty. Jediné, co mě trochu otravovalo bylo věčné omílání důležitosti superhrdinů v naší společnosti, jak jí zrcadlí a jak mluví o hlubokých existencionálních problémech.. meh.. já je čtu dvacet let kvůli boom aargh zip pif paf a bitkám a coolnessu, ne abych pocítil americké hodnoty.

Mazací hlava (1977)

Tak příběh není sice jednoduchý, ale vcelku pochopitelný (aspoň pro mě) a určitě jsem byl několikrát konsternován a znechucen, ale že se budu smát, to jsem opravdu nečekal. Mistrovská režie.

Ďáblův chlapec (2018) (seriál)

S Devilmanem mám vztah od dětství, kdy mi ho máma přinesla na VHS (OVA Demon Bird) v domění, že jde o nějakého superhrdinu. Bylo mi asi šest a výjevy, které jsem tam viděl mě asi ovlivnili na dlouho. Každopádně ho mám rád a vzhledem k hypu kolem Crybaby jsem byl trochu skeptický. Začnu dějem, který se sice zuby nehty drží mangy a originálního příběhu (+) ale je nahuštěný, okleštěný a tam kde by nemusel být je nelogický (-), proto dávám pouze 4 hvězdičky. Kdyby to mělo 20 epizod bylo by to o něčem jiném, takhle mi to přijde jako osnova celé mangy pro fanoušky a ne plnohodnotně předložený kánon Devilmana. Co se týče emocí, těmi je seriál nabitý, spoustu scén šokuje, jak má nebo zapůsobí silným dojmem a kdybych nevěděl, co všechno mě v seriálu bude čekat, byl bych zaskočen. Překvapila mě sexuální podtext celé série, ani nevím, jestli mě rušila, nejspíš ne, ale rozhodně jsem jí nečekal a dává mi teď smysl. Na OVA klasiku to nedosahuje, ono ale asi ani nechce a je fakt, že pro mě, příležitostného konzumenta anime nebo mangy je to zajímavé, čerstvé a neotřelé a to se mi líbilo.