• Krátkometrážní

Pavel Dorotka v Řecku (2021)

Čekal jsem opět bizarní dávku cringe a srandy a to jsem samozřejmě dostal! Momentů, kde se zasmějete, nebo kvůli kterým si obyčejně Pavlovy věci pouštíte, tam najdete opět dostatek. Dokonce jsem čekal, že se lehce navnadím na dovču, na kterou se sám chystám s manželkou, ale že ve finále dostanu porci existenční deprese, to jsem fakt nečekal. Začíná to zklamáním z toho, že Pavel opět pije. Následuje pousmání se nad Pavlovou dětskou naivitou s jakou přijímá svojí první pouť do zahraničí a poprvé vnímá, že existuje něco jiného než Telč a on sám. Potom už to jde dolů. Jeho buranství stejnou měrou baví, jakou je Vám za něj stydno, jeho urážky a chování k jeho přítelkyni je donebevolající a člověka vlastně ubije ta představa, že Pavel je ve skutečnosti ještě horší, než jaký se nám snaží celou dobu prezentovat a ta představa je šílená! Lev z Vysočiny, vizuální Casanova je ve skutečnosti mnohem pokleslejší osůbka, než jak je na první pohled z jeho dřívějších prací vidět. Tady je poprvé více konfrontován s realitou na základě kontextu skutečné dovolené se svojí přítelkyní, nejspíš i s jejíma rodičema, kteří je vzali na tuto dovču. A u Lásky i zrady jsem si říkal, že Pavlovi by vztah mohl prospět a že Lucinka by ho mohla trošku zformovat, ale ono to tak horké nebude. Teď spíš doufám, že se od něj Lucie časem odpinkne a najde si někoho typu Šebiho, zkrátka někoho hodnějšího. V tom Pavel zklamává, když si říkáte, že přece tam někde hluboko uvnitř přece v Pavlovi něco být musí, tak Vás (mě) realita tohoto dokumentu tvrdě udeří. Následuje zjištění, že Pavel si dovolenou moc neužil kvůli zánětu močáku (a při polemizaci o tom jakými způsoby může dostat muž silný zánět močáku se Vám zatočí hlava) a tady je dokument vyloženě smutný. A pokračuje to dál. Noc, tma, Šebiho typická těžkotonážní hudební kompozice. Výlet -jak se zdá- nemá moc světlých momentů, vše je beznadějné. Krize této dovolené na Vás dopadá stejně jako na samotné aktéry. Celé to končí velice smutnou tečkou s věnováním pro Pavlova zesnulého kamaráda a ve Vás zůstává opravdu hořká pachuť. Teď se na dovolenou tolik netěším. Ale ne, těším, ale rozhodně nedoporučuju si pouštět tento nový Pavlův počin před rekreací.

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Řemeslně skvěle zpracováno, neiritovalo mě nic, vše jelo jak má. Reboot klasické kultovní Anderson-Jovovich série je na místě a kdo čekal stejnou notu, musel být zklamán, jinak ale vše fungovalo. Tedy.. Chybělo tomu tempo, dusivější atmosféra a jakýsi tah na branku, nějaká duše. Ale to bych asi chtěl moc. Dost mi film připomínal Planetu Terror, přímo z něj i opisoval bych řekl, ale nevadilo mi to. Plusem je, že se děj držel přímo hry, kterou jsem nehrál, ale rád jsem si tak vychutnal tenhle old school příběh v jeho ucelené formě.

Sebevražedný oddíl (2021)

Já vím, že jsem asi vadnej, protože mě bavila původní Suicide Squad a vadí mi tahle. Přesto to není můj záměr, asi jsem jenom fakt out, co se týče veřejného mínění. Na nový Sebevražedný oddíl jsem se těšil a o to více mě zklamal. Ten film si přeje být Tarantinovkou, zároveň horrorem a satirickou vtipnou komiksovkou jako Deadpool. Jenže si toho vzal příliš na bedra. Humor je dětinský a opravdu tlačený na pilu a násilí je přepálené, zbytečné. Tam, kde násilí figurovalo např. u Justice League Dark: Apokolips War jako katalyzátor deprese, je tady opravdu jen zbytečný. Takže se dostávám do divnýho rozporu, kdy mi přijde film jako, že je pro děti, ale zároveň bych tohle nikdy svýmu dítěti nepustil. Divný a bizarní, ale ne v tom smyslu v jakým by si snímek přál být. Nevím, možná jsem to nepochopil a nerad bych křivdil, protože potenciál tam byl! Strašně rád jsem viděl některé postavy jako Polka Dot Mana, kterýho si oblíbil můj oblíbenec Grant Morrison, nebo Starra the Conquerora, ale fakt jsem je nechtěl vidět v tomhle filmu. Herci hráli celkem dobře, ale všechno ostatní špatně. Je to pokračování Harleyky, která byla příšerná říznutá s maximální snahou a Deadpoolování. Warner bros jedou dlouhodobě na hromadách koksu a unáhlených rozhodnutích, ale tohle ne. Asi jim to vyšlo v obecné rovině, ale u mě (a manželky) to pohořelo na plné čáře. Škoda, asi mě u DC víc baví vážná nota. Už aby přišel Flashpoint a spláchnul to celý do hajzlu.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Nejlepší Marvelovka od Endgame. Všechno šlapalo jak mělo, film chytil a nepustil, perfektně pracoval s čínskou mytologií a bojové scény byly excelentní. Fantasy prvek taky. Sice je Shang-Chi postava, kterou jsem z celého MCU ansámblu nikdy v komiksu snad neviděl, ale o to více jsem rád, že jeho zjevení působí tak čerstvým dojmem. Tohle je správný směr jakým by se měl Marvel vydat, být s každým filmem co nejoriginálnější. Proč ale dávám čtyři hvězdy a nechávám si pět je právě to, že to chtělo podle mě ještě dotáhnout k úplné ojedinělosti. Bylo tam toho na mě občas "too much". Já chápu, že všechny Marvelovky teď musí působit opulentním "endgame" dojmem, jinak se nehraje, ale občas by to chtělo pár scén osekat, anebo tu šablonu odstranit úplně a udělat to ještě víc originálnější nejen v motivu, ale ve zpracování. Jinak není co vytknout.

South Park: Post COVID (2021) (TV film)

Co k tomu říct? South Park je klasika, miluju to strašně moc let a drží si úroveň (narozdíl od Simpsnů či dalších podobných seriálů) do teď. Ano, pár posledních řad bylo slabších, ale stále je to koukatelné a tenhle poslední film byl fakt super. Vtipný to rozhodně je, akorát momentálně asi spíš pro fandy, většina fóru odkazuje na reálie ze seriálu. Budoucnost byla nejen trefná, ale i příjemně nostalgická. Skvělej filmek.

South Park: Post COVID: The Return of COVID (2021) (TV film)

Momentum předchozího dílu trochu upadlo a u obou posledních fimů převažuje spíše nostalgie nad vtipností, ale vůbec to nevadí. Nemůžu než nedat 5 hvězd, protože SP je v téhle době zralé na hromady satiry, ten poslední ostrůvek jistoty nekonvenční a nekorektní zábavy a za to mu patří bezmezný dík.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Byl jsem na premiéře prvního Spider-Mana v roce 2002 jako desetiletý chlapec, takže jsem samozřejmě párkrát slzu zamáčknout musel. Garfieldovy Spider-Many mám taky rád, dvojka byla sice slabší, ale proti němu jako Spideymu jsem vlastně nikdy nic neměl a jedničku jsem si půjčil dvakrát na dvd. Takže u jeho scény s MJ ta slzička fakt ukápla. Ci se všek Hollandovýho Spider-Mana týče, tam to mám jinak. Nic proti němu, ale celé nové pojetí Spider-Mana mi nesedí. Já vím, že má být vtipný, ale mě přijde dětinský. Já vím, že má zaujmout masy, ale na mě je až moc "Gen Z" přemobilovaný. Jednička a dvojka mě fakt nebavily. A to jsem se snažil. Zato v Avengers mi nevadí, naopak mi tam přišel výtečný. Takže hádám, že je to můj problém s producenty přímo trilogie. Stejný problém byl i tady. Peter je tady ještě otravnější, ještě hloupější a iritoval mě. Celá squadra puberťáků mě fakt nebavila a jejich části filmu hodnotím na 3 hvězdy. Ovšem jakmile nalítli staří veteráni, tak se film přehoupnul někam k pěti. Fungovala chemie, nostalgie, všecko. Herecké výkony starých matadorů jsou o několik úrovní výš než těch děcek. Fanservis a práce s vesmírem je super. Já jsem fakt nadšenej, že už se ta komiksovost ve své pravé podstatě díky Marvelu přináší i do filmu. Už tu máme krásně rozjeté paralelní reality, vesmír apod. což je fakt super po pouhých deseti letech. Pavoučí univerzum už je taky vlastně tak vyspělé, že se tu všechny linky všech filmů uzavřely, což je super. To mě hřálo na srdci a hodnotím pěti hvězdama. Takže suma sumárum jsme na čtyřech. Super nostalgická jízda, bral bych celý film jen se starýma postavama. Defoe není jen skvělý herec, on JE Green Goblin. Tobey je pán Spider-Man a celé osazenstvo si to užívalo a bylo to cítit.

Spoušť (2021)

No, rozpočet je malý, režie je slabší a herci působí prkenně, i když zrovna Ice Man umí hrát, tak problém musel být v produkci. Ale přesto námět je celkem dobrý, i provedení nepůsobí jako pěst na oko. Co ale vadí je mdlé tempo, velká délka. Když opravdu nic nečekáte, tak se to dá, ale jestli očekáváte super horror-thriller, tak to ne.

Ulice strachu – 1. část: 1994 (2021)

Špaténka. Nápad by mohl fungovat parádně. Zlo napříč časem a trilogií jako pocta starým slasherům, zní na papíře dobře. A fungovalo by to, kdyby to bylo natočeno např. ve stylu X. Jenže je to strašně ADHD celý. Režie je utěkaná. Prvních dvacet minut letí jak drak, pak to zase drhne a celý film je tak nekonzistentní. Má to být pro puboše, pro děti nebo pro koho? Jako jediný pozitivum je, že se tam pořád něco děje, ale jinak je to slabota.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Venom 2 je za mě o dost lepší než jednička. Možná je to tím, že mě jednička fakt iritovala a u té dvojky jsem už nečekal nic dobrého, tak mě to ve finále tolik nesralo. Obecně byla ale režie o chlup lepší. Scénář a celkové vzezření filmu je taková taškařice pro děti, do který vlastně propašovávají Rkové násilí. Je super, že je film krátký, delší už bych to nesnesl. Jinak taková pitominka no. Jako děcko jsem dost baštil Venoma a Carnage byl můj oblíbenec. Tady jsou na mě oba až moc nesprávný, ačkoliv samozřejmě těch komiksů s nimi je tuna a dají se interpretovat všelijak. Já mám radši Venoma divného a schizoidního, ale vcelku vážného a Carnageho více tekutého a méně nechutně slizkého (připomínalo mi to ten film Blob, nebo Slimáci, nebo co to bylo). A citelně tu schází Spider-Man.