Ostře sledované vlaky (1966)

Pokud je pravda, že Hrabal upřednostňoval tento film před vlastní knihou, tak se vůbec nedivím (i když i tak to není žádný zázrak). Kniha je neucelená a nesouvislá. Menzel ten sled historek poskládal dohromady, takže to všechno dává větší smysl. A je to imho lepší.

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Z Poláčka, kterého jsem četl a který mě nebavil, si to bere převážně to dobré a zbytek si upravuje vesměs ku prospěchu věci. Z herců vyniká Navrátil a geniálně seriál zvěčnil Hapka.

Tři mušketýři: Pomsta Milady de Winter (1961)

Je to opět výborné, bohužel závěr zazdil jinak skvělý film. Takže d'Artagnanovi zavraždí životní lásku a pár hodin na to je náš hrdina zas vysmátej od ucha k uchu. Jako by se nic nestalo. To Borderie nezvládl a je to škoda, protože jinak jsou tyto 2 díly bezkonkurenčně nejlepšími mušketýry.

Tři mušketýři: Královniny přívěsky (1961)

Žádná adaptace Tří mušketýrů nedokázala lépe vystihnout atmosféru Dumasovy předlohy a zřejmě se to už ani žádné nepovede. Je z toho cítit tolik zdravého filmařského nadšení a lásky ke klasice, že je to v kombinaci se skvěle vybranými herci dokonale podmanivé. Mylene Demongeot je v roli zákeřné intrikářky de Winter bezkonkurenční, lepší femme fatale sedmnáctého století by se hledala stěží.

Mocný vládce Oz (2013)

Raimiho šablonovitá pohádka, kde každý zvrat musí být dopředu jasný i těm, co nemají tolik nakoukáno. Na druhou stranu si to ale na nic nehraje a pěkně se na to kouká, obzvláště pak na trojici čarodějek, mezi kterými aby si čert vybral, pokud jsou tedy v normální podobě.

Rozmarné léto (1967)

Tento způsob filmu zdá se mi poněkud přehnaně lyrickým.

Defcon 2: Kubánská raketová krize (2002)

Psal jsem o Kubánské krizi seminárku, takže se mi ten dokument hodil do noty. Na informace je bohatý a zároveň se vyhýbá zbytečným zdlouhavým odbočkám.

Lincoln (2012)

Původní komentář byl dlouhý, naštvaný a namířený proti zdejšímu chladnému přijetí filmu. Řekl bych, že ale stačí napsat jediné; mě to sedlo a to velmi. Lincoln je vynikající konverzační drama a těch 150 minut se rozhodně nevleče.

Obušku, z pytle ven! (1955)

Aneb jak dobré srdce a především naivita a šíleně hloupá důvěřivost nakonec vyhrály nad nenažraným, ziskuchtivým a podlým kapitalismem. Ale ta propaganda je jinak ještě poměrně snesitelná a legendární obušek spolu s kultovními písničkami přežije asi všechny generace, dokud bude přežívat i samotný film.

Nesvatbovi (2005)

Dokud byl v popředí humor, tak to bylo velmi dobré, ale v závěru se sladilo až přespříliš.