Ada (2021)

Dôkaz, že balada funguje aj v kulisách 21. storočia. - Odporúčam sledovať v sérii s filmom Barani (Hrútar), kvôli zvláštnemu islandskému vzťahu k ovciam - či presnejšie, schopnosti Islanďanov natočiť kvalitný film len za použitia hŕstky hercov, čriedy oviec a jednej usadlosti uprostred islandskej prírody. - Noomi Rapace výborná, rodí ovce a precvakáva im uši bez pohnutia jej španielsko-islandsko-švédskej tváre.

Agatha Christie's Poirot - Pět malých prasátek (2003) (epizoda)

Výborný diel, ktorý dokazuje, že Poirot funguje aj v melancholickej nálade, bez sprievodných figúrok kapitána Hastingsa a slečny Lemonovej, bez úvodných titulkov a obvyklých vtípkov s "malými šedými bunkami". Skvelé herecké obsadenie, kamera, hudba, a najmä príbeh. Sfilmovaný impresionizmus.

Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (2018) (seriál)

Temná je nová oranžová, a tak si môžeme po temnom Jamesovi Bondovi (Craig) a temnom Sherlockovi Holmesovi (Cumberbatch) pozrieť aj temného Hercula Poirota (Malkovich). A funguje to. Poirotove obsesie zrazu dávajú zmysel.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Všetci poznáme osudy úspešných konkvistadorov: Pizarra, Cortésa. Ale ako vyzeral osud konkvistadora, ktorý tú svoju vysnenú indiánsku ríšu nenašiel?

Angel-A (2005)

Žiadny Piaty element sa nekoná, ale keď dokážete prejsť pasáže v štýle "Slepačia polievka pre dušu", zostane z toho príjemná zábava, ktorá neurazí.

Angel Heart (1987)

Výborní herci, detailne spracovaná výprava, skvelá kamera, šikovná réžia, starostlivo budovaná atmosféra... takže až ku koncu filmu zistíte, že príbeh je chorý woodoo-satanistický grc. Netrúfam si to hodnotiť hviezdičkami - museli by byť v ponuke aj tie obrátené. Lise Bonet ten film na pár rokov zničil kariéru.

Aniara (2018)

Realistické vykreslenie skupiny ľudí v bezvýchodiskovej situácii. Tým myslím, že degradácia prebieha pomaly a s istou dôstojnosťou, nie ako vo filmoch, kde sa ľudia po týždni v bunkri masakrujú a požierajú. Po zhliadnutí filmu sa hodí ísť na chvíľu do lesa. Alebo aspoň otvoriť okno.

Ant-Man (2015)

V rámci žánru úplne v pohode. Podstatne menej otravné, ako Iron Mani a Avengeri, pretože tomuto nechýba humor a vrchovato je všetkého, kvôli čomu sfilmované komiksy vlastne existujú.

Apollo 13 (1995)

Úprava kurzu pomocou lunárneho pristávacieho modulu a oprava filtrov lepiacou páskou a igelitovým sáčkom... Pri sledovaní príbehu som mal častokrát pocit, že v inej kultúre by kozmonauti nemali šancu, pretože by na Zemi vypukla psychóza v štýle "zachráň vlastný zadok - zvaľovanie viny na druhého".

Appaloosa (2008)

Skvelý zážitok pre každého, komu sa klasické westerny zdajú príliš patetické a ustrieľané. Profesorská etuda o mužoch, ženách, šerifoch, darebákoch, politikoch a Indiánoch. Na ukážku len dve hlášky: 1. "Nikdy jsem tu právní stránku věci nebral vážně. Byl to jenom způsob, jak se s bouchačkou cítit líp." 2. - Takže když jsem s ní, má ráda mě. ... Když jsem pryč, má ráda tebe. ... A když tu nejsme, má ráda Ringa. ... Víš, že se koupe každej večer, než lehne do postele? Je mi s ní dobře. - Nic proti tomu.