smatana.sk

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 6.10.2019  00:00
    12 opic (1995)

Kultová záležitosť. Povinné čítanie na úrovni Blade Runnera alebo Votrelca.

• 17.1.2015  23:42

Autori skopírovali úspešnú mustru z prvého dielu, hneď v úvode sa k tomu priznali, na záver to dorazili do absolútneho extrému a je to v poriadku.

• 9.5.2014  09:37
    47 róninů (2013)

V rámci žánru úplne v pohode. Bál som sa lietajúcich aziatov a do extrému prehnaných šermiarskych súbojov, nič z toho sa nekonalo. Napriek tunajšiemu nízkemu hodnoteniu je to veľmi pekná dobrodružná rozprávka o odvahe, cti, vernosti, láske a zrade, na ktorom mierne vadí len vytiahnutie polo-belocha za hlavného bijca - nuž Hollywood si žiada svoju daň. Ale aspoň občas biely muž pocíti rasizmus z druhej strany. Podstatne lepšie fantasy ako sfilmovaný Hobbit, kde mi tretina filmu liezla na nervy, a to som fanúšik Tolkiena. Komu chýba striekajúca krv, nech si pustí Kozure Ôkami. A úplne odkrvených 47 Róninov nie je: porežú sa predsa na palci, aby urobili krvavý odtlačok na sprisahaneckom liste :-)

• 21.1.2019  10:56

Temná je nová oranžová, a tak si môžeme po temnom Jamesovi Bondovi (Craig) a temnom Sherlockovi Holmesovi (Cumberbatch) pozrieť aj temného Hercula Poirota (Malkovich). A funguje to. Poirotove obsesie zrazu dávajú zmysel.

• 10.1.2015  21:20

Všetci poznáme osudy úspešných konkvistadorov: Pizarra, Cortésa. Ale ako vyzeral osud konkvistadora, ktorý tú svoju vysnenú indiánsku ríšu nenašiel?

• 26.12.2013  14:39
    Angel Heart (1987)

Výborní herci, detailne spracovaná výprava, skvelá kamera, šikovná réžia, starostlivo budovaná atmosféra... takže až ku koncu filmu zistíte, že príbeh je chorý woodoo-satanistický grc. Netrúfam si to hodnotiť hviezdičkami - museli by byť v ponuke aj tie obrátené. Lise Bonet ten film na pár rokov zničil kariéru.

• 19.9.2017  20:43
    Angel-A (2005)

Žiadny Piaty element sa nekoná, ale keď dokážete prejsť pasáže v štýle "Slepačia polievka pre dušu", zostane z toho príjemná zábava, ktorá neurazí.

• 14.7.2016  18:44
    Ant-Man (2015)

V rámci žánru úplne v pohode. Podstatne menej otravné, ako Iron Mani a Avengeri, pretože tomuto nechýba humor a vrchovato je všetkého, kvôli čomu sfilmované komiksy vlastne existujú.

• 31.7.2014  21:41
    Apollo 13 (1995)

Úprava kurzu pomocou lunárneho pristávacieho modulu a oprava filtrov lepiacou páskou a igelitovým sáčkom... Pri sledovaní príbehu som mal častokrát pocit, že v inej kultúre by kozmonauti nemali šancu, pretože by na Zemi vypukla psychóza v štýle "zachráň vlastný zadok - zvaľovanie viny na druhého".

• 31.5.2013  23:57
    Appaloosa (2008)

Skvelý zážitok pre každého, komu sa klasické westerny zdajú príliš patetické a ustrieľané. Profesorská etuda o mužoch, ženách, šerifoch, darebákoch, politikoch a Indiánoch. Na ukážku len dve hlášky: 1. "Nikdy jsem tu právní stránku věci nebral vážně. Byl to jenom způsob, jak se s bouchačkou cítit líp." 2. - Takže když jsem s ní, má ráda mě. ... Když jsem pryč, má ráda tebe. ... A když tu nejsme, má ráda Ringa. ... Víš, že se koupe každej večer, než lehne do postele? Je mi s ní dobře. - Nic proti tomu.

• 13.9.2017  15:44

Predstavujem si to takto: Charlize Theron povedala scenáristovi, že by si rada zahrala ženského Jamesa Bonda. A scenárista jej napísal rolu, kde zachráni svet, pričom vypije veľa vodky, zbije všetkých chlapov a vyspí sa s najkrajšou ženou.

• 8.8.2018  10:42

Vo filme sa krátko objaví aj Alexander Zaldostanov, súčasný vodca tzv. "Nočných vlkov", proputinského motocyklového klubu. Viac tu: https://youtu.be/mAoU1Faf1NE

• 28.9.2018  19:17

Najprv som tomu dal 4, ale keď som zistil, že ešte po týždni o filme premýšľam, zvýšil som na 5 hviezd. Silný je najmä Hoguov vzťah s Dámou.

• 18.8.2016  11:03
    Barbar Conan (2011)

Nie je to taká katastrofa ako pokusy o pokračovanie kultového Conana z 80-tych rokov. Tento typ príbehu ani nemôže byť nejaký Shakespeare. Ale Tyler Bates nie je Basil Poledouris. Za celý film nezaznie jediný zapamätateľný hudobný motív, pričom práve hudba držala klasického Conana - za prvých 45 minút tam zaznelo len pár viet.

• 3.8.2015  15:53
    Barbar Conan (1982)

Matka všetkých soundtrackov. Návod na sledovanie: 1. Uvedomte si, že je to skôr opera, symfonická báseň. Od libreta Rusalky tiež nemôžete očakávať Dostojevského ponory do psychiky nešťastne ženatého ruského úradníka. 2. Kvalitnú aparatúru a zvuk naplno! 3. Úvodné slová rozprávača Maka dajú aj nechápavým jasne najavo, že sa ocitáme vo fantazijnom svete, kde sa voda sypala a piesok lial, ešte skôr než oceány pohltili Atlantídu. 4. Bavte sa! 5. Za zhliadnutie stoja aj rozširujúce dokumentárne filmy - autori ako Oliver Stone a John Milius to mysleli vážne, ich cieľom bola pôvodne filmová séria porovnateľná s večne sa vracajúcim agentom OO7. Večná škoda, že to nevyšlo. 6. Nekazte si chuť Conanom Destroyerom alebo Red Sonjou, radšej si tento archetypálny opus pustite znova.

• 15.9.2013  00:09

Ako niečo takéto mohlo vzniknúť v ZSSR za Brežneva, je pre mňa záhadou. Možno v rámci "podpory kultúrnej pestrosti národov Sovietskeho zväzu". V trhovom prostredí by to však nemohlo vzniknúť ani náhodou. Pod Kaukazom je to klasika, a teraz možno očakávať zvýšenie záujmu zo Západu, po videoklipe Katie Melua: Love Is A Silent Thief, ktorý je celý zostrihaný zo scén z tohoto filmu. Takto nejako si predstavujem že by vyzeralo, keby nejaký šialenec skúsil sfilmovať Chazarský slovník od Milorada Paviča.

• 15.8.2016  18:56

Je tam všetko. Tragické detstvo milionárskeho syna, výcvik v himalájskom kláštore, podzemné sklady výzbroje, verný sluha, romantická priateľka pred ktorou sa tají identita. Ďalší príbeh o superschopnostiach pre dospievajúcich.

• 21.1.2019  11:02

Štvrtá hviezda za pointu, ktorá diváka doslova vťahuje do filmu.

• 21.12.2017  16:42
    Blok 99 (2017)

Všetky postavy (bez výnimky) v tomto filme robia debilné rozhodnutia, ktoré následne umožňujú dospieť k nezmyselným krutostiam a nejakým tým rozšliapnutým hlavám. Bradley pri tom mohol aspoň kričať "za rodinu!".

• 23.4.2019  11:19
    Bratrstvo (2019)

Recenzia Petry Procházkovej: https://komentare.sme.sk/c/22100874/bratstvo-berie-mladym-idealy-o-statocnom-sovietskom-hrdinovi.html?ref=w_neprehl

• 5.9.2015  18:02
    Brazil (1985)

Orwelliáda, kafkárna, bondovka a matrixovina súčasne. Zasadiť antiutopickú budúcnosť do technologickej minulosti (potrubná pošta, písacie stroje...) je pôsobivý nápad.

• 31.7.2014  21:44
    Bublina (2006)

Rómeo Palestínec a Júlio Žid vám povedia mnoho o súčasnom Izraeli.

• 22.8.2013  00:42

Základný nápad filmu silne pripomína poviedku Woodyho Allena "Děvka z menzy", ale to je skôr silná stránka tohto dielka. Akurát namiesto upírov je tam pornobiznis: "Za stovku by vám děvce půjčilo desky s nahrávkami Bartóka, navečeřelo by se s vámi a pak byste ji mohli sledovat, jak prožívá nával úzkosti. Za sto padesát jste mohli v rádiu poslouchat stanici náročného posluchače na velmi krátkých vlnách ve společnosti dvojčat. A za tři stovky bylo kompletní menu: Hubená židovská bruneta by předstírala, že vás sbalí v Muzeu moderního umění, dá vám přečíst svoji dizertační práci, ve snobském podniku vás zatáhne do vášnivé hádky o Freudově názoru na ženy a pak spáchá sebevraždu podle vašeho vlastního vkusu - pro některé mužské je to dokonalý večer."

• 20.4.2014  00:38

Okolo Chanca sa ohýbala washingtonská realita ako svetlo okolo čiernej diery. Už v polovici filmu som si kládol otázku, koľkí z veľkých duchovných učiteľov ľudstva boli v skutočnosti takíto záhradníci.

• 9.2.2015  14:36
    Carnivale (TV seriál) (2003)

Taký zlý seriál od HBO som ešte nevidel. Áno vynikajúci kolorit 30-tych rokov v USA, slušné herecké výkony, ale ten PRÍBEH... nanešťastie mi trvalo až do polovice druhej série, kým už bolo jasné, že dej sa potáca odnikiaľ nikam, a nepomôžu mu ani postupne vŕšené prejavy všemožnej mágie, fanatického náboženstva, parapsychologických schopností a symbolov tajných spoločností. Autori si nechali otvorené dvere do tretej série, ktorá po zásluhe nikdy nebude. - Autori asi svoje pochybnosti v priebehu tvorby seriálu zaháňali citátom Phineasa Barnuma, ktorý v jednej epizóde zaznie z úst cirkusáka: "Každú minútu sa narodí jeden hlupák."

• 28.4.2014  00:41
    Cypher (2002)

Špionážne sci-fi, ktoré neurazí. Taký príjemný pocit z rafinovaných plánov bohatého darebáka som mal naposledy po dopozeraní Aféry Thomasa Crowna.

• 31.7.2014  22:10
    Dech života (1987)

Veľmi zaujímavý film v rámci série: odohráva sa v Bratislave, bondgirl je Slovenka (s typickým menom Kara Milovy :-), a agenti do Rakúska zdrhajú buď plynovodom, alebo cez pohraničné pohorie. Scéna v lietadle nad Afganistanom je nezabudnuteľná, asi nikdy agenta 007 neohrozovalo viac smrteľných rizík ako počas nej.

• 25.12.2014  14:42
    Detektiv Marlowe (TV seriál) (1983)

Ako by mohli ženy odolať hrdinovi, ktorý má takú skvelú budúcnosť za sebou.

• 12.4.2015  12:44
    Diplomacie (2014)

"Čo by ste robili vy v mojej koži?" "Kto by chcel mať takého otca, akým bol Abrahám?" Viac o "krvnej zodpovednosti" Sippenhaft je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Sippenhaft Rozsiahly rozhovor s režisérom: http://kultura.sme.sk/c/7753369/oscarovy-volker-schlondorff-skaredsie-mesto-ako-bratislava-som-nevidel.html#ixzz3YCNMYnqF Fakty z webu valka.cz: "50 ročný von Choltitz preberá 1.augusta povýšenie do hodnosti Generál pechoty, zakrátko je predvolaný Hitlerom do Wolfsschanze vo Východnom Prusku. 7.augusta o 12:30 sa stretáva von Choltitz s Adolfom Hitlerom, ktorýmu odovzdáva rozkaz v ktorom ho vymenováva do funkcie veliteľa posádky "veľkeho" Paríža. O dva dni dorazil do Paríža s poverením demonštrovať silu nemeckých okupantov ( vojenské prehliadky), tvrdo trestať všetky akcie hnutia odporu a pripraviť mesto na boj do posledného muža. 23.augusta Hitler vydáva telefonicky von Choltitzovi rozkaz : " Paríž nesmie padnúť do rúk nepriateľa, ak áno iba ako rumovisko. Von Choltitz cez vyslancov ( švédsky generálny konzul R. Nordling) tajne vyjednáva s predstaviteľmi Spojencov a parížskej Resistance a tým udržuje v meste zdanlivý poriadok, čím zabráni zničeniu mesta. Nadruhú stranu vytvára u velenia, že sa chystá úplné zničenie Paríža, keď sa spojenecké vojská blížili k Parížu rozčúlený Hitler volá generálovi von Choltitzovi a žiada ho o hlásenie zo slovami "Brennt Paris?!" (Horí Paríž ?!). V tej dobe sa už dohodol s francúzskym generálom Philippe Leclercom. Dňa 25.augusta 1944 o 14:45 podpisujú generál Leclerc, general von Choltitz a plukovník "Rol" Henry Tanguy (predstaviteľ parížskej Resistance FFI) kapituláciu parížskej posádky, nemecký generál po jej podpísaní utrpí ťažký infarkt. Nasledujúce tri roky strávi v britskom zajatí, s ktorého je prepustený v apríli 1947."

• 7.3.2015  13:30

Historka s autami je priam prípadová štúdia eskalácie konfliktu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7