Mortal Kombat (2021)

Jen z nudy a nedostatku jiného materiálu. A určitě ne v celku. A určitě u toho nepřemýšlet. Pokud jde jen o to nechat oči na obrazovce nebo na plátně a mozek v ledničce...ok. I ta akce mohla mít nějaký nový nápad, a neměla... jen se vizuálně zavděčila.

Serpico (1973)

Pacino, kamera, režijní klid a sebejistota, dramatický neklid a nejistota, skvělá atmosféra a vždycky zážitek.

Flash (1990) (seriál)

Toho času na VHS vytvarovalo Flashe jako standardního comicsového hrdinu pro teenagera mého typu, který díky prvním dílům běhal po městě jak blesk a ničil své imaginární nepřátelé. Dospělost se mi líbila jako dobré doplnění dospívajícího jinak nr. 1 Spidermana (od Slovartu) v tom věku. Postava má pořád obrovský potenciál a nejvíce mu to jde jako Daredevilovi. Ve špinavých uličkách, v zákoutích a temnotě města. Ale ten potenciál je nevyužitý a ve Snyderově verzi přestylizovaný a nešťastně obsazený. Ve výsledku je ta devadesátková vzpomínka nosnější, než jakákoliv verze od té doby.

Corpus Christi (2019)

Odvážný scénář, atmosféra by se dala krájet, kamera a režie sebejisté, stejně jaké hlavní protagonista, ustál hodně náročných i detailních scén, až je mi líto, že jsem film nezastihl v kině. Viděno na Aerovod, díky za tyhle služby.

Thunder Force (2021) odpad!

Hlavní protagonistka vchází do budovy. V prostoru vestibulu je vysoký strop. "Tohle místo je hustý. Jak tady vyměňujete žárovky?" "To se musíte zeptat údržbáře." "Údržbář. Aha. Wow." O několik minut později jde hlavní protagonistka laboratoří, kde je křeslo. Nahlas říká: "Fajn, sednu si, ničeho se nedotknu." Křeslo ji spoutá a dá injekci. "Dvacet let výzkumu je v háji," ozve se zkraje následující scény. "Proč jste ji tam nechal samotnou?" "Omlouvám se, chtěla další pivo." "Lydie, pracuji na tom celý život, všechno jsi zničila." "Vrátím ti to, můžu načůrat do kelímku." .... Mohl bych dostat telefonní číslo na producenta? Mám pár filmových námětů z doby, kdy mi bylo devět let...v tom scénáři jsou roboti, střílení a policajti. Má to šest dílů. A cestuje se tam v čase.

Agent (2019) (seriál)

Sacha Baron Cohen v adaptaci neuvěřitelného příběhu se skvělým scénářem, poctivým rozpočtem a sebevědomou režií, vládne seriálovému, ale kvalitou spíše až filmovému plátnu. Velká Netflixovská pecka.

Godzilla vs. Kong (2021)

Po sestříhání filmu na souboj monster se dostaneme alespoň na úroveň zážitků z dětství okolo dvanácti let a prvních setkáních s Gappou a King Kongem v kině a televizi v pravěku filmového plátna. Film je na tom celkově mentálně o dost hůř, vlastně nevím, komu je určen, krom toho, že chápu, že je cool to nějak komentovat, že bitky a výbuchy a demolice a lodě, ale kdekterý díl Šmoulů má oduševnělejší scénář, sorry.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Knižní předlohu znám už dvacet let, téma zaujalo už tehdy a hodně rozšířilo obzory. Je to zároveň nejsilnější stránka seriálu, společně se scénářem, jehož důraz není na akci, ale na vzorcích chování a jejich postupném odhalování s využitím skutečných přepisů. Aplikace nových poznatků na vyšetřování dává seriálu potřebný dramatický rozměr. Pak se ale seriál taky vyrovnává se spoustou balastu. Tou je vztah Holdena se studentkou (už ani nevím, jak se jmenovala), velmi málo uvěřitelná celá zamotaná situace a její vyústění u Tenche doma, totálně neuzavřená postava doktorky Wendy v profesním prostředí a její zbytečná vztahová odbočka, a vůbec. Ty linky okolo srážejí kvalitu, nehodí se, předpokládám, že je tam tlačí studio. Kdyby zůstalo u interakce hlavních postav s těmi, kdo jsou předmětem jejich zkoumání a soustředili se na nové případy, neřeknu ani slovo. Nevěřím, že ten balast je Fincherova práce. Ten už kolikrát dokázal, že se umí na svou linku soustředit. Tak doufám, že si k sobě Fincher i studio ještě cestu najdou a třeba i dodělají další zamýšlené tři série. Pokud ale do toho budou producenti tlačit soft vztahová témata, kvalitě nepomůžou. Nejvíce to funguje bez nich, když je to detektivně a hororově syrové.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Očekávání naplněno. Křivda napravena. Film se povedl. Značka DC, JL a další oprášeny. Po pravdě, chce se mi po těch čtyřech hodinách víc spát, než psát, ale rád to ze sebe dostanu. Shrnuto, stejně jako jsem si užil Man of Steel a pak Ultimate Cut Batman vs Superman, tak jsem si užil Snyderovu Justice League. Rychle přitom přeskočím, že formát 4:3 na projektoru promítajícím cca 3m úhlopříčku je úplně ok, snad možná i víc než ok, mnohdy obraz zapůsobí jako poctivé comicsové okénko a nechá silný dojem. Do toho pořádná sluchátka, když rodina spí a kinozážitek je na světě. Film každopádně působí jako jeden celek, jako jedna kompozice, jako udržená myšlenka, která se drží od prvních záběrů na Kryptonu v MoS, přes pohled Bruce Waynea na poničené Metropolis v BvS:UC až po čtyřhodinový multipříběh mnoha postav v ZS:JL. Můžeme v klidu zapomenout na hybridní verzi Justice League z roku 2017 (prostě chyba studia, režiséra, všech - fakt to vůbec nedávalo smysl) a brát v potaz už jen Snyder Cut. Film drží pohromadě i při čtyřech hodinách a mnohokrát baví a jestli mě napadá srovnání co se délky týče, tak udrží pozornost stejně jako prodloužená verze Pána prstenů (s takovým titánem ale nesrovnávám vůbec kvaliitativně samozřejmě, možná s Hobitem...) a líp, než třeba Irishman. Ano, párkrát hodně zabolí celá kostičková zápletka a z ní vyplývající dialogy, které by fakt jinak vyzněly v comicsu a jinak vyzní na plátně, kde se všichni tváří strašně vážně, když komentují úplně scestné "historické události a aktuální hrozby" jakoby neřešili furt něco z této kategorie od rána do večera. "The time has come" už nejmíň stokrát. Ale pár comicsů i z DC stáje s JLA doma mám, vím, že jejich čtenáři snesou fakt leccos, nemluvě o barevných kamenech na rukavici (viz více vydělávající Avengers). Nadto, kolem a kolem, spojení mýtů s technologiemi byl snad jediný způsob jak dát dohromady všechny světy za jednotlivými postavami. Párkrát mě praštilo nepovedené CGI, marný, daň za rozpočet vs vize. Snyder je totální kýčař, co obraz, to snaha o fotodokonalost, v tom je to víc comics, než film, ale je to jeho styl, beru. Co se pozitiv týče, tak těch je hodně. Cyborg se skvěle vykreslil, Flash několikrát parádně zaúřadoval a zmizely jeho původní přiblblé vtípky, naopak přibyly některé dost dobré a výtečně nejen jemu pomáhal soundtrack (v jeho zásadní scéně luxusní), Gal Gadot ještě více zkrásněla (zmizel hloupý retro kytarový rif - konečně), Amy Adams taky (a kdo je všímavý, ví konečně, co zastaví Supermana s jeho x-ray zrakem při tom řádění v parku) a krásných žen je ve filmu vůbec hodně, radost pohledět. Interakce mezi postavami prošla kontrolou kvality, nebije do očí humor na sílu (i když to zašustí občas) a Superman je frajer, přesně jak bylo zamýšleno. Vlastně nejmíň je v té sérii vypracovaný background motivací Waynea / Batmana (muž sedící a přemýšlející na židli), ale jeho čas zase přijde. A podvodní svět má potenciál ještě na hodně velké bijáky. Nemluvě o celém vesmíru k dispozici pro miliardy nových světů a příběhů. Co se týče pokračování - klidně i zamýšlené dvě a zajdu si na ně i do kina, prosím jen v cca 3 hod verzi, jinak bychom už to fakt neuseděli. Experiment to byl dobrej, z mého pohledu vyšel, gratuluji a pojďme otočit list. Klidně ve stejné sestavě, ale trochu přímočařeji a bez hraček, kostek a digitálních Steppenwolfů. To se asi nepodaří, ale držím palce. Good Job, Mr Snyder. Přiznám bez bolesti, že jsem si užil i ty zpomalovačky :) Song to the Siren tu má nejlepší cover. Nick Cave taky skvělý.