Zápisky z temnoty. Aleppo. (2014)

Pokud je dnešní stav Aleppa několikrát horší, potom je shlédnutí tohoto filmu hotová tryzna. Něco tak pusobivého v devadesátiminutovém rozsahu se nevidí často.

12 let v řetězech (2013)

Pět hvězd to zaslouží za to poselství. Jako film je to super, ale není to ještě Olymp, možná tak někde na kopci správným směrem. Takže reálně, jít třeba o detektivku, hodnotil bych slaběji, v tomto případě je nutno prostě pouštět a dělat tyhle filmy. Furt.

Thor: Temný svět (2013)

Velmi špatný film, který nemá o čem vyprávět. A nestačí mi, že je to můj oblíbený Marvel Universe a že ty prachy jsou v tom vidět a že je kolem toho haló. To snad i ten Flash byl před těmi snad už třiceti lety odvyprávěný líp a nebylo třeba dělat CGI každý záběr a pořád někam chodit a jezdit bez jakéhokoliv posunu u postav nebo příběhu.

Dokonalá bouře (2000)

Bohužel zachyceno až po dlouhých letech od natočení a působí to na mě jako těžký old school. A ne ten cool, ale těžkopádný school.

Spisovatelé (2012)

Nedůvěryhodné všechno a nic v jednom. Vážně nevím, jestli jde každé životní téma zabalit do hábitu americké rodinné komedie, kde jsou všichni krásní a cool.

Plán útěku (2013)

Pokud člověk nečeká víc, než jak se to tváří, nemůže říct ani ň.

Saw: Hra o přežití (2004)

Svého času fakt hustě našlapané zjevení v kinech napjaté do posledních titulků. Ale od krve jsem odrostl, tak už ani nevím, jestli bych se měl chuť do té klaustrofobie vracet.

Insidious (2010)

Půlka filmu poctivé strašení a lekání, vysoký nadstandard hororu, v druhé půlce se děj zlomí a je po legraci a divák si zoufá, co se to děje, co je to na stropě a kde to jsem a je rád, že závěr přichází celkem včas, bez zbytečných průtahů. Ani nevím, má-li se smysl zajímat o pokračování, nevím, co víc by mohl chtít režisér víc říct.

Neznámý (2011)

Celkem nic se nestane nikomu, kdo to neuvidí. A celkem nic, ani když to uvidí. Celkem totiž o nic moc nejde.

Vlk z Wall Street (2013)

DiCaprio v jedné ze svých (vícero) životních rolí, hraje na dřeň. Scéna s předávkováním a key-note proslovy před makléři jsou nad možnosti 99,9 % jiných herců v Hollywoodu. Duo Scorsese-Winter (režie-scénář), které si dělá v mezičase dobře se Stevem Buscemim v Boardwalk Empire, si vycizelovalo scénář a natočilo s dnes už víme, že třídou nr.1 v Hollywoodu, tříhodinový epos v duchu toho nejlepšího, co filmová plátna zažila. Namátkou, ze Scorseseho tvorby - Casino, Departed, Goodfellas - všechno dvouapůlhodinové až tříhodinové klasiky, které jako cibule vrství na jádro děje jednu lepší scénu než druhou a ani na chvíli se nezadýchají. S Vlkem ve Wall Streetu je to to samé. Žasnete, smějete se, jste překvapeni, jste znechuceni, závidíte, nevěříte, tolik pocitů za jeden večer, to je fakt pocta filmovému plátnu. Mám z výsledku obrovskou radost, film si dávám hned do škatulky pozlatit a budu se vždycky těšit. Neskutečné hlášky, neskutečné scény, skvělý humor, perfektní zpracování. A ta nejistota, že se to fakt mohlo takhle odehrát, ta je fakt peklo. The World we´re living in? "Jaké přílohy? Léčily snad rakovinu?" Update 2024: Asi už po šesté. Nestárne. Zraje. DiCaprio fenomenální, celý casting taky, scénář jeden z nejlepších. Topka.