Forrest Gump (1994)

Humor + Tom Hanks + hudba 60. let + geniální nápady Roberta Zemeckise + hodně vtipná předloha Winstona Grooma = ojedinělé filmové dílo, které nemá konkurenci. Forrest Gump je jenom jeden.

Bourneovo ultimátum (2007)

Po prvních dvou dílech bylo očekáváno nemožné. Ovšem způsob jakým Bourne profičel v kině plátnem je nezapomenutelný zážitek. Jakékoliv obavy jsem ztratil prakticky s prvními dvěma tóny známého motivu a užíval si jeden z nejlepších akčních thrillerů svého života. Trilogii Jasona Bournea pozlatit. 2020: Pořád to platí :) 2024: No comment, skvělé završení trilogie. Srdcovka. Ne, že bych si neužíval i pokračování Jason Bourne.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Kdybych měl do encyklopedie napsat k heslu "film" nějakého zástupce, Vykoupením z věznice Shawshank nic nezkazím. Příběh mrazí v zádech. Robbins s Freemanem vytvořili hluboce lidské postavy, se srdcem a hlavou na pravém místě. V jejich rolích jsou ukryty obyčejné lidské hodnoty, systém je řádně pokřivený. Prostý, přitom geniální film.

Titanic (1997)

Titanic je (bez diskuze) jeden z vrcholových momentů filmového plátna. Každá jeho minuta je špičková profesionální práce. Přitom se jedná o blockbusterový koncept, kdy předem divák přesně ví, co jej čeká a který byl viděn stokrát předtím a stokrát potom. Cameronem je však tento koncept doveden k dokonalosti. Jednak realističností katastrofických scén, které se neodehrávají v popředí, ale na pozadí romantického příběhu, a jednak všemi detaily okolo, které dělají Titanic Titanicem a ne jen jeho replikou. Ten film si nezaslouží nic jiného než tmu, stříbrné plátno a silnou zvukovou aparaturu. P.S.: Chápu všechny, kteří mají jiný názor, ale technickou stránku zpracování může zpochybnit opravdu jen opravdový filmový analfabet anebo zapřísahlý fanatik artových a undergroundových filmů s vyšším poselstvím...;-) Znovuuvedení v kinech ve 3D sice poodhalilo pár minut ohlodaných zubem času, ale z těch 194 je stále drtivá většina dokonalé filmařské řemeslo, navíc v adekvátním naleštění a jasným důkazem, že kino má pro dobré filmy pořád jasný smysl. Květen 2017 - film nestárne, ale zraje. Když dovolí čas a člověk bude mít vůli ocenit, jak šel Cameron po klíčových aspektech katastrofy, tak s dodatečnými informacemi není po technické stránce každopádně co vytknout.

Matrix Revolutions (2003)

Matrix Revolutions dopočítal rovnici a nestabilní proměnné a zklamal všechny, kdo očekávali běhání po Matrixu a film plný "bullet timů", včetně mě. Wachovští se vydali ke svému kýženému výsledku cestou celkem zdlouhavou, neupozornili nás předem a naservírovali sci-fi, kde se dlooouuuhoooouuu dobu řeší podzemní odboj (jinak vizuálně precizně zpracovaný, o tom žádná - ve kterém bylo filmu dodnes bylo lépe provedené CGI, než v Matrixu sentinely?), i když všichni diváci čekají v podstatě jen na závěr filmu, střet Nea s agentem Smithem a rozuzlení. Nejslabší část trilogie spíše zklame než potěší, ale pravdou je, že nějak to skončit muselo. Jako celek to zapadá, jako samostatný film ne, jako trilogie, když se divák snaží pochopit vypravěče, má jen malou konkurenci. A jen tak mimochodem, Matrix změnil filmový průmysl a paradigmata, to není málo :) P.S. 2024: Nemůžu si pomoct, ale už je to více než dvacet let a pořád by se měli na téhle trilogii trikaři fakt co učit.

Matrix Reloaded (2003)

Strhující stylová jízda s dříve a dosud stále neviděnými dokonale choreograficky zvládnutými akčními scénami. Nebudu se tajit tím, že Matrix byl pro mě uzavřenou záležitostí a dvojku a trojku považuji za nastavovanou sérii. Zároveň ale musím dodat, že Reloaded jsem už viděl asi pětkrát, z toho konkrétní scény více než dvacetkrát a Revolutions jsem viděl asi třikrát, přičemž válenčé scény lidí a robotů považuji za výjimečně slabý odvar mých představ o tom, co ten film ve skutečnosti mohl nabídnout. Co se Reloaded týče, obsahuje několik situací, pro které mám pro něj velkou slabost. Patří mezi ně například bitka Nea s agenty Smithy na tom dvorku s krásnými dlouhými záběry kamery - kam se hrabou hektické střihy. Dále je to automobilová honička na dálnici, choreografická lahůdka s Trinity s jízdou v protisměru, s přeskakováním agentů z auta do auta a s nádhernou srážkou kamionů. Bojová scéna na zámku má taky své kouzlo a závěrečný rozhovor Nea s Architektem byl příslibem opravdu tajemného rozuzlení v následujícím pokračování. Trinitin skok oknem měl taky šmrnc a vůbec musím sklonit pochvalu za opravdu stylový sci-fi akční film, který není hloupý a má cit pro harmonii obrazu, hudby a akce v příběhu. Je to zážitek. P.S.: Po šestnácti letech je film stále svůj a je pořád supr. Souhlas s článkem kdesi ve Wired, bez Reloaded a Revolutions, nemáme vůbec ten svět takhle detailně rozebraný. Wachovskim poklona.

Matrix (1999)

To se ještě hromadně chodilo do kina Vesmír, v Ostravě tehdy nestál Cinestar. Tehdy jsem nečetl recenze, na to jsem byl příliš hrd a mlád a na plakátech v ulicích viseli lidi s černýma brýlema a šuškalo se, že na Matrix se musí do kina, i když nikdo pořádně nevěděl o co půjde, neřešili jsme to tak... Pak mi pustila kámoška Roba Dougana na kazetě a povídá, to je z toho filmu Matrix a ta písnička tehdy vzpomeňte si, kam jste vlezli tam hrála v jukeboxu. No ale do toho kina půjdeme, ne? Našetřené úspory z kapesného se natěšeně zatřásly a večer jsme pohodlně usedli a spolkli červenou pilulku... Vzpomínám si jak jsme vyšli z kina a začali skákat po zdech, jestli po nich nepůjde běhat nahoru, skákat v bullet timeu nebo prostě něco. Realitu ovlivnil Matrix velmi silně. V módě byly ty černé brýle, hudba hrála podobná jako v soundtracku, lidi se začali tvářit, že něco vědí, ale neřeknou Vám co a byli strašně vážní. Technologie jednoznačně zabraly první místo v zájmu nadšených adolescentů a Wachovští především přepsali žánr a vytřeli všem zrak. Natočili výýborný film, který by neměla žádná kinofilní literatura vynechat. Matrix je dokonalá systémová nerovnováha... A po dvaceti letech pořád neztratil na působivosti.

V jako Vendeta (2005)

Ten film je skvělý. Když si přimyslím, že hlavním důvodem k jeho natočení byla touha po adaptaci původního comicsu (nebo vydělat nějaké prašule - ale zůstanu u té naivnější představy), tak to dopadlo víc než dobře. Totalitní systémy hezky vystihl už Orwell, Zamjatin, Huxley, Levin v klasické literatuře, Alanu Moorovi se to podařilo v comicsu a Wachovští to se ctí převedli na plátno. Hlas Hugo Weavinga mě v Matrixu uchvacoval a v té masce to dokázal dovést k dokonalosti. Ostatně, Natalie Portman taky nic nezkazí a film je natočený řemeslně na jedničku. McTeigue pod vedením bratrů posouvá vyprávění svižně k velkolepému závěru. Střih a akční scény, kterých není mnoho, jakoby vypadly z oka Neovi v Matrixu a některé hlášky a výroky mají takový ten nadčasový kontext, kvůli kterému se vyplatí při sledování zapojit i hlavu a nečekat popcornový entertainment. Kdykoliv se na to rád podívám znovu a vím, že se nebudu nudit. A ani bych se nedivil, kdybych si za pár dní někde nesehnal Čajkovského....:-) 2021: Neutuchající pleasure, mám ten film fakt rád, subjektivní potěšení, a už si konečně pořídím i ten comics :)