Zvrácený (2002)

Zvrácený je působivé Memento brutálního násilí, které s sebou nese hluboké následky a nemusí být jen násilím fyzickým. Scéna v podchodu u mě osobně vyvolala nefalšovanou žaludeční nevolnost.

Žaluji! (2019)

Řekněme, že kdyby točit filmy jako "Žaluji" byly odčiněním Polanského za jeho veřejně propírané hříchy, byla by škoda se tomu bránit. Žaluji je věrný historický film, umožní vnoření do Dreyfusovy aféry a vtáhne spolehlivě se skvělými herci a pevnou režisérskou rukou do historické atmosféry. Nejde dál, než kam došly obdobné holyywodské historické snímky a la Formanův Goya nebo Lid vs Larry Flynt nebo i některé televizní snímky jako byl například Hořící keř, tudíž čekat totální bombu se nevyplatí. Jinak ve filmu v pomalém tempu funguje všechno a k tíživé atmosféře taky dojde. Sloučil se i aktuální prožitek s připomínkami na vykonstruovaný proces s Miladou Horákovou. Za mě díky.

Želary (2003)

Želary jsou především adaptací Jozovy Hanule, jíž se nechaly taky tak trochu svázat, ze začátku trochu zarazí slabými hereckými výkony, ale postupně se film přesune do přírody a od té chvíle mě již nepustil. Knížky jsem si nebojím se říct, že zamiloval a film mě nezklamal, ale ani nenadchl. Nicméně k shlédnutí určitě doporučuji.

Železná lady (2011)

Ucelený životopis jsem do promítání neznal. Znal jsem kontext, střepy, souvislosti a film mi je nepomohl nikterak upevnit. Na druhou stranu uměl vyvolat opravdu silné emoce. Stará žena, které více než premiérské křeslo schází manžel, vzpomíná jak jednou někdy bývala jednou z nejmocnějších žen planety a rozhodovala o osudech lidí na základě svého přesvědčení a nikoliv podle toho, jak se to komu hodí. Británie, která ji miluje i nenávidí, má neskutečné štěstí, že si dokáže vybírat lídry, kteří rozumí svobodné společnosti. Země koneckonců nejsou definovány jen svými lídry, ale i schopností si ty správné lidi na ta správná místa zvolit a podržet je. Kdo ví, jestli se někdy budeme moci aspoň z dálky srovnávat s demokraciemi jako je ta britská, kde i výrazně levicový politici typu Tonyho Blaira dokáží veřejně přiznat, že jejich oponent toho udělal ve své funkci mimo jiné i mnoho dobrého. Modlím se za tuhle kontinuitu i u nás. Ne kontinuitu rozdávání funkcí a prebend, ale kontinuitu slušnosti, poctivosti a práce, ať už zrovna souhlasíme na 100 % nebo jen na 40 % s politickou orientací momentálního lídra.

Železná srdce (2014)

Super fajnová žánrová pecka a la Private Ryan, jen přímočařejší, jednodušší a bez servítek. Škoda, že mi uteklo Fury v kinech...

Železný obr (1999)

Železný obr si jistě zaslouží pozornost. Animovaný film přesáhl očekávání adekvátně své velikosti a jistými kovovými kroky rozdupal všechny mé pochybnosti. Bavil jsem se jako u každého Pixarovského filmu, s tím rozdílem, že tu jde o malinko dospělejší příběh.

Želvy mohou létat (2004)

Magický kurdistánský realismus v klubovém snímku o dětském předákovi, který odněkud pobral mnohem více schopností, než starci ve vesnicích na pustých kopcích plných nášlapných min. Traumata z režimu Saddáma zahlédneme jen okrajově, ale obraz bezútěšného života v nenormální zemi prožijeme i díky podmanivé hudbě a neokoukanému prostředí naplno. Skvělý zážitek.

Želvy Ninja: Mutantí chaos (2023)

Pokud se nebudu snažit o objektivní hodnocení, tak čistě subjektivně je to úplně na pohodu animovaný film na prázdné kino s šestiletým synkem s balíčkem kuřecích nuget. Místy vtipné (místy jen s pokusy o vtip, místy ani to ne), originálně animované (místy vizuálně přeplácané), s jasným příběhem (s nějakou velkou nestvůrou --- proč zase?). Bavili jsme se, občas zasmáli, "ty bitky byly hustý, že tati", hotovo, placáka, díky, slib splněn, byla to legrace. I já si to užil. Byl to nejlepší film roku, léta nebo tohoto měsíce, či týdne? Ne, to určitě ne. Potřebuju vidět líbačku krysy s broukem a smyčku se zvracením? Ve znuděném Hollywoodu možná potřebují, já ne. Mně by stačily solidně normální Ninja želvy s jednoduchou zápletkou a trochu lepším scénářem, co se hlášek týče. Dyk a Všechnoparty v dabingu jsou hodně slaboduché momenty.

Ženy v pokušení (2010)

Vlastně těmi čtyřmi hvězdičkami dávám najevo, že Ženy v pokušení jsou nejen neškodné, ale dokonce i zábavné a že vidět místo nich jiné blbosti by byla škoda pokud je zrovna na výběr. Tyhle témata nezestárnou a navíc podány nenáročným pohledem zpříjemní třeba i večer při práci nebo při žehlení :-))