• Krátkometrážní

Superbad (2007)

V porovnání s ostatními týnejdž komediemi je tohle vážně luxus. Miluj svého nejlepšího kamaráda a flojdy též - obzvlášť officera Slatera! My jsme zdravovědu neměli :´(

Falstaff (1965)

Zábavný, vtipný, (se) skvělým Orsonem Wellesem výborně natočený film. Né dokonalý, ale rozhodně zhlédnutí-hodný.

Legenda (1985)

Postavy povětšinou docela otravné, děj chvílemi až neúnosně sentimentální (i na pohádku), leč masky opravdu výborné (Tim Curry!!!).

Kukačka (2002)

Nenáročný, ale sympatický film, který zalahodí oku, pohladí po duši a na divákově tváři vyloudí nejeden úsměv. Tři postavy, každá mluví jiným jazykem (z čehož občas vznikají hezky absurdní "dialogy"), a přesto spolu nějaký čas žijí v podivně krásné, třebaže občas lehce haprující symbióze. Samotný závěr je pak skoro pohádkový... (3,5*, ale klidně bych snesla i delší stopáž)

Dlaně (1993)

Neskutečně silný film, který syrovým černobílým obrazem dokumentuje dojemné osudy několika rozličně zmrzačených žebráků z polorozbořené čtvrti Kišiněva a zakládá na nich rozjímání o životě - o zlém, všezničujícím systému a spásné víře (Bohu). Pravdivost utrpení těch ubožáků je sama o sobě dosti silným soustem, avšak rozšíření o filosofický rozměr v podobě monologu hlasu otce, vypravujícího právě ony smutné příběhy a svěřujícího životní moudra ještě nenarozenému synovi, dostává snímek do vyšší dimenze. Pro věřícího člověka, který se zároveň nesmířil se zmiňovaným "systémem", bude tento film druhou Biblí, předzvěstí Soudného dne a následného vykoupení. Já věřící nejsem a filosofování o Bohu v podobném duchu vyloženě nemám ráda (nutno podotknout, že první část do něj ještě tolik nezabředává, a tudíž je pro mě silnější), a přesto nemohu nedat plný počet, neboť Dlaně považuji za nezapomenutelný filmový zážitek se spoustou velkých myšlenek, který by si neměl nechat ujít nikdo, kdo má možnost jej vidět.

V roce se třinácti úplňky (1978)

Snímek syrový a krutý, stejně jako hluboký a silný - především však umělecké dílo, které snese vícero zhlédnutí, aniž by ztratilo cokoli ze své krásy/ošklivosti… “…nejvíce se bojím, že jednoho dne budu umět své myšlenky vyjádřit slovy…“

Angelus (2001)

Každý film se dá označit za "pohyblivé obrázky" - o Angelusovi to však platí opravdu skoro do slova a do písmene - téměř každý záběr je úžasně stylizován, divák má pocit, že sleduje zhmotnění právě těch naivně-surrealistických obrazů, které jsou ve snímku malovány. Člověka potěší zjištění, že i v současné, průměrnosti přející době je někdo schopen natočit něco tak neskutečně originálního, vybočujícího a dokonale ujetého. Smekám a dávám hodně, ale opravdu hodně silné 4,5*.

Šunka, šunka (1992)

Lehce bizarní filmeček plný emocí (ta trocha španělského temperamentu mi zde tentokrát kupodivu ani moc nevadila). Vtipné scény střídají ty vážnější (a zároveň méně povedené) a absurdita si podává ruku s primitivním dějem jak z nejprovařenější telenovely. Jenže styl, jakým je to celé natočeno, je jednoduše neodolatelný! Navíc zjevení Javiera Bardema je zde živým ztělesněním slova "samec" (což nemusí nutně znamenat pochvalu - tak to prostě je). Skvěle bizarní závěr pak jen dovršuje to, co už musí být dávno předtím každému jasné - totiž že režisér Luna je všechno, jen né neoriginální a naprosto normální. Rozkošné.

Třináctá komnata prince Měděnce (1980)

No vida, co se v luzích a hájích našeho animovaného filmu všechno neurodí! Výtvarně krásná (či chcete-li originální, vtipná) a celkově velmi zábavná, chvílemi až drze komická podívaná o tom, že přetvářka člověka dříve nebo později přivede do záhuby (a v závěru snad také tak trochu varování před zblbnutím z lásky). Příjemné pokoukání.