Pavouci z vesmíru (2010)

A přitom by stačilo mít jen lepší scénář ... a herce ... a režiséra ... a vlastně úplně všechno! Prostě ani náhodou! Jediné co se mi na filmu líbilo, byly záběry z ptačí perspektivy na Los Angeles. Opravdu krásné město, hlavně v noci. A za to je taky asi ta jedna hvězdička. Protože postavy se chovaly totálně nesmyslně a furt si musely hrát na hrdiny (přitom, co zmůže taková malá zbraň proti takovému velkému monstru ... absolutně nic). Jakákoli logika se během celého filmu pohybovala někde v anální oblasti a s dialogy to bylo taky někde mimo. A navíc, efekty jsou možná ,efektní', ale připadaly mi spíš jako ty efekty, které se používají u filmů, které mají tady na čsfd většinou černé zabarvení (hl. role Lorenzo Lamas atp.).

Skvělí chlapi (2000)

Skvělá oddychová komedie, točící se kolem spisovatele, který nemá zas tak úplně normální život, jak by si přál a přesto všechno co se mu přihodí, bere jako danost osudu. A že těch absurdních situací není málo. K tomu ho obklopují velice zvláštní přátelé, od podivínského studenta až po homosexuálního editora. Film staví hlavně na příjemné atmosféře, doprovázející pohodovými songy padnoucími přímo do nálady.

Červený drak (2002)

Slabší než Jehňátka, lepší než Hannibal. Jde o dobrou kriminálku, která na dvě hodiny dokáže zaujmout, ale ničim extra ohromit nemůže (možná tedy až na závěrečnou pointu). A přitom jako největší plus filmu tu vidím (slyším) hudbu - dokonalá!

Hannibal (2001)

Řadím se spíše k té druhé skupině, které toto pokračování se špatným scénářem a průměrnými hereckými výkony (dokonce i ten Hopkins nic moc) nenadchlo. Celé mi to prostě moc nedávalo smysl. Spousta scén mi přišlo zbytečných a některé rozhovory ani nemusely být. Přesto mi nafackoval fakt, že znetvořeného Vergera hrál Gary Oldman.

Mlčení jehňátek (1991)

Spolu s Fincherovým Se7en jde o dva nejděsivější thrillery 90. let, které jsem zatím viděl. Famózní Hopkinsův výkon oceněný Oscarem, který je právem zasloužený. Mrazivá hudba, která nádherně podkresluje strašidelnou atmosféru, která by se dala krájet, ale nejvíc si ji užijete asi na konci při návštěvě sklepa Buffalo Billa. Žánrová klasika.

Přátelé (1994) (seriál)

Tady jsem se s humorem bohužel minul. Asi to bude tím, že jsem na tom nevyrůstal (jako většina pětihvězdičkářů), ale mě to fakt až tak vtipný nepřišlo. Jasně, našly se epizody, kde jsem se třeba přistihl se záchvatem smíchu, ale jako celek hádám, že prostě nejsem cílovka. Ta přátelská atmosféra je tam sice cítit z každého dílu, což je hezký a jde i vidět, že si herci sedli, ale ty příběhy, situace, dialogy, vedlejší postavy... jakmile tohle všechno člověku nesedne, tak se po deseti sériích asi těžko bude přemáhat k znovu zkouknutí, aby to případně mohl přehodnotit. Ne, díky. Hodnoceno: 10 sérií.

Veřejní nepřátelé (2009)

Mann to má v malíku. Kdo jiný by tak precizně dokázal pracovat s herci, hudbou, digitální kamerou a točil ty nejživější a nejrealističtější přestřelky, než zrovna on. Je to (prozatím nedoceněný, diváci docení až časem) filmařský klenot a jenom díky Deppovi teď bude v mojí hlavě Dillinger zafixován jako sympatický gangster.

Psycho (1998)

Hitchcockův původní film je samozřejmě mnohem lepší. Tenhle se ho sice pevně drží a snaží se mu vyrovnat každou vteřinou, ale už nemá takový šmrnc a nejde z něj ani hrůza. Vaughn se mi na tuhle roli moc nehodil, ale pravda, že chvílemi jsem mu to i žral. Ostatní herci pak jen doplňují potřebné postavy a to docela obstojně. Přesto jsem si u toho párkrát zívl, ale Van Santova snaha tady aspoň byla.

Psycho (1960)

První setkání s Hitchcockem a konečně vím, proč se mu říká mistr napětí. Precizní snímek v oblasti thrilleru, kde stačí mít jen výborné herce, děsivou hudbu ve správnou chvíli a v neposlední řadě chytrý scénář s naprosto dokonalým a nečekaným finálovým rozuzlením, u kterého jak kdyby z monitoru vykročila noha a kopla mě přímo do ksichtu se slovy ,,Ha, a na tohle si čekal celých sto minut, kamaráde!". Prostě jsem tohle ani v nejmenším nečekal.

Kajínek (2010)

Na režijní debut od kaskadéra je to vcelku solidní. Dialogy nejsou zas tak brutálně usmrcující, jak to u českých filmů bývá, akční scény jsou zvládnuté dobře (líbil se mi druhý útěk z vězení), k tomu dobrá hudba a kamera, kde rychlé přibližování a oddalování záběrů dodává filmu na zvláštním efektu.