Sněžný drak (2013) (TV film)

Vzhledem ke kvalitě českých pohádek za posledních dvacet let jsem hodně snížil svá očekávání a raduji se z maličkostí. V této pohádce je těch maličkostí hned několik. Celkové ztvárnění doby, výprava a kostýmy jsou na vysoké úrovni. Dokonce bych vyzdvihl i digitální efekty v závěru filmu, nic urážlivého a trapného. Celý problém spočívá ovšem v příběhu a jeho logice a neherectví všech postav. Herci odříkávají věty a tváří se jakoby by ani nevěděli, co znamenají. V příběhu je jedna opravdu veliká bota a to, když si princ Jan má něco uvědomit (nebudu prozrazovat). Tady jsem očekával nějaký morální vývoj, ale nic takového se nedělo. Ještě bych rád vyzdvihl úvodní titulky a záběry, které mě opravdu zaujali, neboť jsem nic podobného v české pohádce neviděl. Chvíli jsem si myslel, že jsem v české Narnii. 65%

Sanitka 2 (2013) (seriál)

Snahu nazávat na seriál z komunistické éry bývá krkolomný úkol, který se v mnoha případech nezdařil (Nemocnice na kraji města). Původní Sanitku jsem viděl a nikdy jsem ji nepřišel nijak na chuť. Její rozvleklost a ponurost mě nudila. Nová Sanitka jde úplně jiným směrem, kdy Renč sází na dynamické tempo, rychlé prostřihy a svižnost dialogů. Tento způsob mi vyhovoval mnohem lépe. Celou dobu jsem se dobře bavil a vždy se těšil na další díl. Samozřejmě je tam řada scén a postav, které bych vystříhal (Srstka a Lábus jsou naprosto příšerní a nedokážu pochopit jejich účast v seriálu). Některá slepá místa v celkovém příběhu, některé nedořešené postavy a jejich osudy. Ještě by to chtělo něco málo vychytat, ale jinak dobrý. 80%

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Asi jsem "jediný" na světě, který po shlédnutí druhého dílu Hobita, souhlasí s rozdělením na 3 části. Stejně jako v případě Dvou věží, je zde stejný problém - tento díl nepůsobí uceleně. Někde začne a hodně blbě je utnut (opravdu jsem nadával jak pes). Všechno je ale vynahrazeno neskutečným vizuálním zážitekem, který je na hodně vysoké úrovni a nebál bych se říct, že nic podobného asi ještě hodně dlouho neuvidíme. Počítačové a vizuální pozlátko, ale nestačí a Jackson to dobře věděl. Příběh je vyspělý a sakra dobře odvyprávěný. Postavy se chovají přirozeně a vycházejí z jejich povahy a rasy. Možná mě příliš neoslovil vztah elfky a trpaslíka, doufám, že se v tom nebudou příliš pitvat ve třetím díle. Shore opět dokázal složit skvělou hudbu, která místy opravdu mistrovsky dokresluje atmosféru filmu (motiv jezerního města mně stále zní v uších). Obdivuji vedlejší dějovou linii Gandalfa Šedého. Jeho pátrání po Nekromantovi je fascinující a patří to k tomu nejlepšímu z obou filmů, zatím. A teď negativa. Upozadění postavy Bilba mě trochu mrzelo, ale v závěru dostává více prostoru při souboji s drakem. Opěvovaný útěk v sudech mi připadal příliš digitální a místy nevěrohodný. Více realnosti a účasti skutečných herců bych vítal raději. Celkový dojem je ovšem fantastický a doufám, že za rok se dočkáme velkého finále. 90%

Zázrak v New Yorku (1947)

Nádherný vánoční film se skvělou atmosférou a užasnou myšlenkou o tom, že důležité je věřit. 100%

Vánoce v Bostonu (2005) (TV film)

Já vlastně ani nic jiného nečekal. Jenom jsem seděl a v klidu po pracovní době sledoval dva bojácné lidi, kteří k sobě hledají komplikovanou cestu. 50%

Narozen 4. července (1989)

Fenomenální Oliver Stone a ještě fenomenálnější výkon Toma Cruise, který už tak mladý ukázal, že patří mezi hereckou špičku (budoucí role o tom sice příliš nepřesvědčily, ale nikdy není pozdě). Syndrom Vietnamské války a Stoneho vosí hnízdo, které nám servíruje bez přikrášlení a bez pardonu, jsou velmi silné kombinace, které vám nedají spát a nutí nás znovu přemýšlet o americké morálce a nátuře, která se neustále opakuje a opakuje a opakuje. O jaké že válce to vlastně bylo? Vietnam? Irák? Afghánistán? 100%

Ztracená brána (2012) (seriál)

Ďáblova lest byla dobrá, ale toto volné pokračování mě doslova pohltilo. Strach se toho nebojí a jde tvrdě na věc už od prvních minut a já musel shlédnout hned všechny 3 díly po sobě. Tento thriller má všech pět pohromadě, ale občas mi vadil trochu kostrbatý scénář a některé nedořešené věci v příběhu (např. co se stalo Šímové v kanálech?). Na českou televizní produkci hodně vydařená záležitost a myslím, že by někdo měl pustit Stracha na velká plátna s podobným scénářem. 90%

The Doors (1991)

Nevím, zda mi zážitek z filmu mírně zkazily moje neznalosti o této kapele a jejich hlavní hvězdě, ale celkově mi přišel film hodně zmatený a nesourodý. Chvílemi jsem skutečně nevěděl, co si mám o dané scéně myslet. Je jasné, že Jim Morrison byl neustále sjetý, neustále chlastal a fetoval drogy... z toho se zbláznil a předváděl obscénní kousky na veřejnosti. Stone to zvládl na jedničku, Val Kilmer na jedničku podtrženou, ale téma filmu mi nebylo příliš blízké. 80%

Vánoční koleda (2009)

Nádherná animace a skvělá mimika všech postav (hlavně těch, které hraje Jim Carrey :D). Klasický příběh v podaní velikého režiséra je ovšem trochu povrchní a místy nudný a dlouhý. Prostřední část (návštěva duchů) by potřebovala výrazně zkrátit a myšlenkově obohatit, ale jinak se jedná o dobrý vánoční film. 75%

Ledové království (2013)

Po dlouhé době výtečný animák se vším, co k tomu patří. Neskutečně dobře jsem se bavil. 100% (Úžasný disneyho předfilm v podání Mickeyho :D)