Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

První projekce: Poté, co jsem opustil sál kina, jsem se cítil naprosto nadšen. Jsme zpátky ve Středozemi a to se vší parádou. Už začátek boje o Erebor mě doslova připoutal do sedačky. Od té chvíle jsem se nechal unášet příběhem. Martin Freeman v podání Hobita byl skvělý, ale více mě bavila postava Thorina Pavézi. Ačkoli mnoha lidem vadí pomalejší začátek, mě naopak velice sedl, neboť samotný počátek cesty není jenom začátek filmu, ale celé trilogie. Stejná kiritika následovala u Návratu krále, kde se často upozorňovalo na utahaný závěr, ale podle mě se jednalo o konec celého příběhu čítajícího přes 10 hodin projekce. U hobita jsem to vnímal stejně. Začátek krásně a vtipně navodí atmosféru. Obdivuji Petera Jacksona, který dokázal do více jak 160 minut vtěsnat neuvěřitelné množství informací o Středozemi a její historii. Flashbacky se mi velmi líbily. Nejenom, že byly vyprávěny jednoduše a stručně, ale vždy použity ve správný moment. Příběh krásně gradoval do skvěle otevřeného konce, podobně jako tomu bylo u Společenstva prstenu. Jsem rád, že Jackson nechtěl jenom zfilmovat příběh hobita Bilba Pytlíka, ale ukázat divákovi více z této kouzelné země. Doufám, že další díly budou laděny v odobném duchu, neboť jsem nabýval přesvědčení, že se bude odehrávat v roce 2014 veliké finále. Hudba nebyla tentokrát tolik výrazná jako v předešlé trilogii, ale motiv trpaslíků se velmi povedl. Libilo se mi také, že se zde více objevují písně Středozemě, které ve filmu fungují skvěle (viz. písen Thorina společně s trpaslíky u ohně je užasná). Největší problém celého filmu vidím však v hlavních postavách. Celá výprava čítá 14 postav, které však podle mě nelze za 160 minut dostatečně představit a prohloubit jejich charaktery. Dokonce i s postavou Bilba nebo Thorina se seznamujeme až v druhé polovině filmu. Opět však podotýkám, že se jedná o první část velikého příběhu a co není v této, může být v dalších částech. Pro mě zatím 4 lepší hvězdy (90%), neboť se domnívám, že až po shlédnutí všech 3 dílů najednou bude zcela jasné, jak kvalitní nebo nekvalitní Hobit neočekávana cesta je. :D

Ip Man (2008)

Výborný snímek o bojových umění. Některé tyto filmy mají dobrou akční stránku, ale vždy se jedná o jednoduchý a bezduchý příběh, ale vzhledem k tématu tohoto filmu se jedná o pravý opak. Příběh Ip Mana je úžasný a jsem moc rád, že to někdo zfilmoval a ještě více jsem rád, že to zfilmoval na tak vysoké úrovni. Bojové scény za doprovodu vynikající hudby prakticky nemají v těchto moderních filmech konkurenci. Donnie Yen, kterého mám v hlavě zakořeného jako svalovce z filmů Red Force 4 a Tygří klec 1+2, mě svým výkonem nesmírně překvapil. Hlavně ať američané nedělají vlastní remake :D 90%

Džungle před tabulí (1955)

Drsný snímek zobrazující problematiku kriminality mládeže. Vynikající scénář a herecké výkony Sydneyho Poitiera a Glena Forda. Výborný film ze školního prostředí, mnohem drsnější než např. Panu učiteli s láskou. Velmi mě šokovala závěrečná scéna ve třídě, nečekané. 85%

Mlha (2007)

Myslím si, že Frank Darabont by měl filmovat další Kingovy knihy, neboť má pro to obrovský cit. Po Vykoupení a Zelené míle je i Mlha poměrně slušně natočena, jenom by jí více slušel větší rozpočet pro efetky, které místy nepůsobí věrohodně. Ale není to nic, proti ničemu. Tento film není o tom, co na obyvatele malého městečka číhá veknu, ale je to psycholgická sonda do malé kolektivu, který je na pokraji války všech proti všem. Neskutečně dobře napsané a docela i slušně zahrané. Náboženský fanatismus vs. logika a věda. Ve filmu proti sobě stojí víra a věda, otázkou zůstává, která strana má lepší prostředky pro převzetí vlády :D. 80%

Zvonilka: Tajemství křídel (2012)

Milé, krásné a jednoduché. Proti této sérii snad nebudu nikdy nic mít. Pro zvonilku mám slabost. 100%...Doufám, že budou další díly.

Shutter (2004)

Za minimálně 10 let jsem neviděl slušně natočený horror, u terého by se nejednalo o samoúčelné zabíjení mladistvých co nejbizarnějším způsobem tak, aby to co nejlépe vypadalo na plátně 2D a 3D kin. ALE tento thajský horor mě přesvědčil, že stále existují tvůrci, kteří mají schopnosti na to, abych u filmu nadskočil ze židle a na chvíli ho stopnul, abych vydýchal onen nečekaný moment. Scénář poměrně jednoduše napsaný, ale co nejvíce překvapí je dynamický způsob vyprávění, kdy vás film nenechá ani na chvíli v klidu. 90%

Oddělen (2011)

Herecký výkon Adriana Brody je naprosto skvělý. Velice dobře vyprávěný snímek, kdy se skrze několika postav podíváme do života rozdílních generací (šikanované děvče, mladá prostituka, stařec v domově důchodců, vyhořelý učitel, beznadějná ředitelka školy,..). Brody jako učitel působí věrohodně. Velmi povedený stříh a hudba. Scénář je kvalitní, což se ale u takového dramatu očekává, neboť na něm celý film stojí. U mě vynikajcí sonda do amerického školství a jeho blízkého okolí. 85%

Společnost mrtvých básníků (1989)

OD první minuty jsem jasně věděl, že budu sledovat veliký film o velikých a závažných tématech. Herecké obsazení je neskutečně věrohodné a nastup Robina Williamse na scénu je hodné zapamatování. Trhání stránek u čítanky je odzbrojující moment, kterým celý film prakticky začíná. Nejvíce obdivuji na filmu jakékoliv scény, kde Robin vyučuje poezii. Jeho metody jsou neotřelé a originální a díky nim film vybočuje z řady. Vše spěje k velmi překvapivému a dojemnému závěru. Myslím, že po shlédnutí tohoto snímku se budu řídit heslem: Carpe Diem :D 100%