Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Veľmi zlé. Ani neviem, odkiaľ začať. Toľko veci ma hnevá. Napr. dvojica dementných pirátov, alebo ich náprotivok, dvojica dementných britských vojakov, ktoré majú sem-tam zaobstarať nejaký vtipný gag. Sú trápni. Ďalej napr. Johnny Depp. Je trápny. Kedykoľvek, keď má byť vtipný, tak je trápny. Netrúfam si odhadnúť koľko, ale rozhodne značná časť jeho scén patrí medzi slabiny filmu, až som mal občas dojem, že on sám je tou slabinou. Viac než Jacka Sparrowa vnímam ako pozitívum kapitána Barbossu. Ten síce nebol excelentný ako v jednotke, ale bol lepší ako Sparrow. Inak škoda, žalostný scenár nevenuje poriadnu pozornosť žiadnej z postáv a k tomu ešte neobratne buduje mytológiu, na čo niektoré postavy doplácajú (minulosť Davyho Jonesa). Záverečná bitka je vyslobodenie z toho nudného pekla ale človek si ju aj tak nevychutná, keďže je všemožne narušovaná ako napr. prítomnosťou neznesiteľných postáv (dvojice dementov), lacným zvratom (spôsob, akým Sparrow získa truhlu so srdcom) a jednou veľmi nevhodnou scénou (veď vieme, ktorou). Všeobecne vzaté, je na tejto sérií veľa veci ktoré sa mi páčia. Proste mnoho dobrých ingrediencií, ale zle namiešaných.

Mládeži nepřístupno (2013)

Totálna chumajčina a scenáristicky hnoj. To mala byť komédia? Z asi 15 poviedok boli aspoň trochu vtipné 3-4. Vlastne nie, neboli. Len obsahovali nejaký ten celkom dobrý gag a neboli nudné alebo trápne. Nebyť toho, tak hodnotím ako odpad.

Paranormal Activity 4 (2012)

Na rozdiel od predošlých dielov je na tejto amatérskej a nudnej sračičke len málo svetlých bodov. Prvým by mohla byť sympatická hlavná herečka a ďalším zhruba tých 5 minút zo záveru (a zároveň z celého filmu), ktoré by zniesli označenie R. Inak to celé mohlo byť kľudne aj PG-13. Tu sa niet čoho báť.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Rowlingová napísala lepšie pokračovanie. To je faktor, ktorý veľmi pomáha tomuto filmu, pretože režisér zostal ten istý a s ním aj nevýrazný režijný štýl. A aj keď to na chvíľu vyzerá, že sa Columbus polepšil, tak to má aj tak na svedomí predovšetkým výborná, temnejšia predloha a kvalitnejšie triky. Preto je tu odrazu niekoľko pamätihodných scén ako škriatok Dobby, lietajúce auto, metlobal (ako aj v prvom dieli), pavúky v lese alebo záverečný súboj s obludou. A vďaka zaujímavým trikom a väčšej prítomnosti mágie (škriatok, auto, pavúky...) pôsobí druhý diel čarovnejšie. Problém je opäť dlhá stopáž. Tá zapríčiní to, že postupom času vypláva na povrch rutina. Mohlo to byť kratšie aspoň o 10-15 minút. Celkovo však lepší film ako prvý diel.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Mal som veľkú dilemu s hodnotením. Nakoniec sú to s prižmúrenými očami 3 hviezdičky. Je to predovšetkým rozprávka pre malé deti a preto jej nebudem vyčítať všetko, čo sa mi nepáči. Už som predsa len odrástol. No niečo musím vytknúť. Napríklad to Columbusovo nevýrazné remeslo. Takýto ospalý a rutinný prístup môže za to, že film oproti knihe pôsobí sterilne a menej svižne. Pomerne dlhá stopáž tomu tiež nepomáha. Chýba mi tu viac bizarnosti, vtipu a nejaký viditeľnejší vývoj vzťahov medzi postavami. A pritom sa s tým dalo tak pohrať. Som fanúšik Pottera, takže mi záleží na tom, ako s ním jednotliví tvorcovia nakladajú a takáto krátka a jednoduchá predloha sa dala adaptovať aj lepšie.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Je cítiť, že scenáristi čoraz viac cucajú z prsta. Už to vôbec nieje kúzelné a roztomilé ako kedysi prvý diel. Tam totiž neboli napchaté 100x omleté a plytko podané moderné prvky ako vzťah dospievajúcej dcéry a jej rodičov, či vzťah dospievajúcej dcéry k jej rovesníkom alebo rádoby disco scéna. Chýbajú lepšie nápady. Nezachraňujú to ani tradičné (dnes už nezaujímavé a nevtipné) Scratoviny. Táto Doba ľadová je vskutku ľadová. Chladná a sterilná. A vycucaná.

Madagaskar 3 (2012)

Ak je v 90 minutách minimálne 180 vtipov, pričom sa usmejem (pozor! nemýliť si so "zasmejem sa") len 2x, tak niekde bude chyba. A ak nieje chyba vo mne, tak kde potom asi bude, hm? Repertoár grimás sa zrejme definitívne vyčerpal. 80% zvieratiek je maximálne otravných, tých zvyšných 20% zase ťažko nezaujímavých. Všetko nasilu. Príšerný soundtrack.

Anna Karenina (1935)

Film je plochý a deravý ako rešeto. Dobrý dôkaz toho, že aj keď sa z masívnej predlohy vyseká len príbeh Anny a Vronskeho, 95 minút nato nestačí. Zvlášť nie, keď už v tak krátkej stopáži je pár zbytočných scén. Je to len schematická romanca bez vnútornej hĺbky a s hercami, ktorí mi skoro nijak neimponujú. Ako obdivovateľ predlohy s tým nie som spokojný.

Max Payne (2008)

Herný priemysel stvoril jeden úžasný svet, aký filmový priemysel nepoznal. Max Payne ako PC hra je pre mňa jedným z najsilnejších herných zážitkov. Som jej nadšeným hráčom a obdivovateľom fikčného sveta, do ktorého sa nechávam vtiahnuť znova a znova. Tak si len predstavte, ako ťažko som prežíval tú strašnú nudu zo začiatku filmu. Ale postupne sa do toho človek dostane. Je tu pár dobrých nápadov (ako droga s valkýrami), ale žiadna snaha rozvíjať ich. Chýba psychológia, prepracovaný príbeh, poriadna atmosféra a bla bla...veci, ktoré by som vzhľadom na kvality predlohy automaticky vyžadoval aj od filmu. Nezachráni to ani niekoľko kratučkých okamžikov, ktoré stoja zato. John Moore nevie ako zachytiť esenciu hry. Zato esenciu nudy, rutiny a bezpohlavnosti zachytil viac než dobre. Som nasraný.

LOL (2008)

Veľmi milá záležitosť. Romantika, humor (nájdu sa tu skvelé nápady) alebo aj klišé sú tu v správnych dávkach. Vzťah medzi rodičom a dieťaťom je trefne zobrazený. Ženské obsadenie je vynikajúce. Strašne sympatická (a krásna) hlavná predstaviteľka, rovnako jej mama a aj kamarátky. Problém som mal s mužským obsadením. Do polovice filmu som mal problém tých metrosexuálnych cukrušov s cool účesmi od seba rozoznať a určiť, do koho je práve Lola zaľúbená a koho neznáša. Ďalšia výhrada smeruje ku soundtracku. Pesničky ma rušili. Nebyť týchto nesympatických vecí, mohlo to byť za 4 hviezdičky.