• Krátkometrážní

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

+4* tak jsem po hodně dlouhé době zabrousil do jihokorejské produkce a vybral jsem si tento vysoce hodnocený poetický a zároveň duchovní film a musím potvrdit, že si ho zaslouží. Nenásilnou a meditativní formou nás provází koloběhem života naplněného učením, láskou, smrtí i vyrovnáním a to ve vizuálně velmi působivém prostředí. Příjemný relaxační film pro zklidnění po náročném dni. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

-3* už delší dobu jsem odkládal tento oskarový trhák o americkém Meresjevovi a asi jsem tušil proč. Jeho smysluplnost je totiž hodně slabá a jde tu jen a jen o pomstu a od začátku víte, jak to skončí. Provedením je už tak "dokonalý", že mi přišel tou poletující kamerou všude kolem až přehnaně vyumělkovaný a vůbec ne přirozený, což by podle mě měl film z divočiny být. Režisér Iñárritu si u mě teda přestiž nezvýšil a tento film u mě s hodnocením skončí stejně jako loňský Birdman. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

S milenkou mé matky (2000)

-4* po deseti letech jsem se vrátil k této islandsky chladné komedii a musím přiznat, že mě bavila stejně jako předtím. Jedná se o režisérovu prvotinu (před nedávnem jsem dokoukal výtečný kriminální seriál V pasti), která nám přibližuje soužití dospělého syna s matkou a ukazuje jaké má úskalí. A když si ještě synek navykne na snadno dosažitelný sociální systém a nemá chuť cokoliv dělat, tak je na problémy zaděláno. Tady je to však pojato s nadsázkou typickou pro severskou kinematografii a tak o humorné situace není nouze. Zasloužené 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Agora (2009)

-4* Konflikt filosofie s náboženstvím je asi věčný a v tomto velkofilmu je přesvědčivě vystižen. Navíc je hezky předvedený nenápadný, avšak postupný přechod jednodušší masy lidu ke křesťanství. Ale neberu tento film protikřesťanský, spíš antifanatický. Vizuální stránka i výprava je okázalá a tady mi přišla přiměřená a nelezla na nervy, jak se to občas u velkofilmů stává. Tento 4-hvězdičkový film jen měl na můj vkus pomalejší rozjezd a hlavním příběhem na mě působil emočně ploše, přesto smysluplná stránka filmu převažuje a můžu jen doporučit. Hlavní motto: Ten kdo nepochybuje, tak mu stačí věřit! [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Voor een verloren soldaat (1992)

+2* tento film bych jednoduše popsal, že je to hezky natočená nuda, aneb drama bez dramatu. Vzpomínky na dětství a první lásku kluka k osvoboditelovi je téma zajímavé, ale tak nezajímavě a hlavně nekomfliktně pojaté, že nevidím důvod ho doporučit, či znovu vidět. Přesto musí být pro ostatní zajímavé, když tu má docela vysoké hodnocení - zkuste posoudit sami jakýma očima ho uvidíte Vy. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Rejected (2000)

2* Jedná se o sestřih krátkých (anti)reklamních šotů, na kterých je zajímavá jen snaha být odmítnut. I když se jedná o nejslavnější kousek nominovaný na Oskara, tak u mě propadnul. Ale díky slávě se dočkal verze s překladem a tu si můžete pustit zde. [ PŘÍBĚH: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Billy's Balloon (1998)

4* takovou hororovitou atmosféru jsem teda nečekal, ale bavilo mě to. Asi jsem občas trošku morbidní, ale pokud je to snad animované, tak to je v normě ... o co víc je jemnější Tom & Jerry? ... jen tam se to netýkalo dětí. Pokud jste citlivější, tak si raděj toto ani nepouštějte. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Lily and Jim (1997)

3* hodně ukecaný Hertzfeldtův kraťas o prvním rande dvou cizích lidí. Nebylo to špatné, ale takové bez šťávy a utahané, i když vlastně hodně reálné ze života. Přesto jen tři hvězdy a kdo chce (a zvládá dobře anglicky) může si to přehrát tady [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Genre (1996)

-4* další studentská práce Hertzfeldta nám názorně představí různé filmové žánry. Nápady mu nechybí, tak si za to vysloužil i 4 hvědičky. Kvůli pornu a drsným krvavým scénám je to až od 18cti :-) - zhlédnout můžete tady [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Ah, L'Amour (1995)

+3* Na animacích Hertzfeldta nenajdete téměř rozdíly od počátků až do současnost, ale na tom jeho filmy postavené nejsou. Tato je hezkým příkladem, jak pointa dokáže vyzdvihnout známku aspoň o laťku výš. Lehkou i když krvavou grotesku si můžete přehrát tady [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: X (3*MAX) ]