• Krátkometrážní

Pérák a SS (1946)

[[ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]]

Peter and the Wolf (1946)

3 hvězdičky dávám jen kvůli snaze přiblížit Prokofjevovo dílo běžným mladým divákům s podrobným vysvětlením a hlavně zábavně. V češtině bych to dětem pustil raději než jiné krátké povrchní disneyovky či warner brosovky. Tady je to jen v originálu: http://www.youtube.com/watch?v=zr25umYkxe4 [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Vzpoura hraček (1946)

4* Tady si můžete připomenout klasiku české loutkářské školy se svým veleúspěšným protiválečným kraťasem od Hermíny Týrlové. Totéž jsem udělal i já před chvílí a byl jsem překvapený, že to stále své kouzlo má, a proto se nebráním dát své 4 hvězdy. Neznalým doporučuji. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Zvířátka a petrovští (1946)

česká disneyovka. Milé a veršované, ale nějak nenacházím smysl či ponaučení pro děti. Takže jen 2hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Casablanca (1942)

ač jsem se snažil, tak mně to nijak nezaujalo. Nejspíš tím, že nemám moc rád válečné a ani romantické filmy ;-) Omlouvám se za snížení ratingu ...

Der Fuehrer's Face (1942)

+2* Přes Vzpouru hraček jsem se dostal k tomuto válečnému dílku Walta Disneye o kačeru Donaldovi. Tehdy byla potřeba zesměšnit Hitlera a tak vznikla tahle propaganda, která dnešním úhlem pohledu už nic nenabízí a nemá žádnou přidanou hodnotu a proto jen 2 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Občan Kane (1941)

3* nemohl jsem si nechat ujít ani tento opěvovaný a vyzdvihovaný klenot. Chápu a uznávám většinu superlativ této klasiky, ale mě nechytil za srdce a musím hodnotit subjektivně a nemůžu dát co by se mělo, tak dostane ode mě "jen" 3hvězdy. Ani po shlédnutí mi nejsou stále jasné motivy magnáta k jeho chování. Přesto jsem rád, že jsem Občana Kanea konečně viděl a aspoň vím z čeho čerpali mnozí další a budu zkušenější na co se odkazují když se mluví o "poupěti". Ve své podstatě je to artový kousek, který není pro každého. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Diktátor (1940)

Očekávání se nedostavilo a vychvalovaný film se u mě nedostane přes hranici tří hvězdiček. Satira to byla chvilkami dobrá, ale těch pár zajímavých gagů a scén mi neudrželo stálou pozornost po celou dobu docela dlouhého filmu. Scénaristická nekonzistentnost stahuje film dolů, ale chápu že ve své době to nemuselo tak vadit a působil film jinak. Přesto nikdy nepřekousnu hollywoodské klišé. Chaplin se mi líbil víc v Moderní době, kde líp zapadl a přišlo mi to také mnohem víc kritické. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Tom a Jerry (1940) (seriál)

nostalgické 5* Myslím, že se nemusím stydět dát téhle klasice z mého dětství plný počet hvězd a věřím, že děti pobaví i dnes, pokud teda už nejsou zvyklé na větší násilí ;-))). Vidím, že nejsem jediný tady, kdo se každý den těšil v podvečer na nové příhody na rakouské ORF a hádal, jestli to tentokrát konečně vyhraje Tom nad Jerrym. Nemá cenu se rozepisovat a myslím, že téměř každý viděl aspoň jeden díl. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Eva tropí hlouposti (1939)

klasika, kterou neobrousil zub času a bude mít vysokou sledovanost, i když se v televizi objeví třeba 10x do roka. Prostě milé, zábavné a určené pro naivní děti každého věku. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]