• Krátkometrážní

Marie Terezie - Série 3 (2021) (série)

-3* Tak se nám zase po 2 letech objevil závěrečný díl o Marii Terezii. Komentář následuje, ať to máme celistvý. Rok 2017 a první dva díly: tahle televizní rakousko-uherská koprodukce v mých očích nedopadla tak špatně jak ji mnozí popisují a beru ji jako vkusný vhled do dospívání a vladaření první císařovny Marie Terezie pro nejširší publikum. Tím pádem se bulváru vyhnout nešlo a nikdo snad nemohl čekat od dvoudílné dramatizace života bůhvíjakou životopisnou přesnost. Casting mi nijak zvlášť nevadil, dobová stylizace mi přišla velmi slušná a scénář normální. Druhá část mě bavila víc, protože v ní bylo mé oblíbené politikaření. Rok 2019 a II. série (3a 4díl): Tímto pokračuje životopisné dílo o slavné vládkyni (tedy v našich luzích a hájích). Třetím dílem jsem byl dost zklamán, protože některé postavy byly zahrány nevěrohodně k té době a působily doslova jako karikatury. Vesměs mě to unudilo a skoro jsem usnul. V posledním díle se to zlepšilo a nebo jsem si zvykl, ale rozhodně zobrazované události už byly zajímavější a udržely mou pozornost do konce. Rok 2021 a III (5. díl): Poslední díl nevybočuje z celého konceptu a změnila se jen herečka v hlavní roli, ale ostatní ani moc ne. Uzavírá kapitolu zejména rodinnými událostmi v císařské rodině - výchovou a přípravou dětí na vdavky a tím udržování dobrých vztahů se sousedy. Ve výsledku je stejně "tuctový" jako předešlé díly , ale koukatelné to je. Celý koncept bych nakonec ohodnotil slabšími 3 hvězdičkami a nevidím důvod se k tomu vracet a to raději si přečtu o ní nějakou knihu.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Matrix Resurrections (2021)

-1* Původní Matrix byl zjevení, které přineslo do sci-fi žánru novou krev s originálním nápadem, který je nosný neustále, zejména v době sociálních sítí, online hraní, metavesmíru nebo čeho všeho se ve virtuálním světě ještě dočkáme. Jeho pokračování bylo už jen paběrkování na tom, co vybudoval. Od nového Matrixu jsem vlastně nic nečekal. Podle celkového hodnocení i komentářů diváků mě neměl čím překvapit a to se taky stalo. Podíval jsem se na něj jen ze zvědavosti a abych mohl napsat další zbytečnou recenzi, která se nebude od jiných moc lišit. Opravdu je to zbytečný film, jak po obsahové stránce, tak i po vizuální. Nic nového nepřináší a ničím nepřekvapí a podle mě trikově je ještě na horší úrovni než originál. Samozřejmě vášnivým fanouškům Matrix světa se to bude líbit, protože ti by oslavně tančili i kolem virtuálního hovna Nea nebo Trinity. Možná i ta jedna hvězda je moc, ale asi nechci být vyloženě zlý. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA2 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Mycophyta (2021)

-4* Já musím tuto agitku na UMPRUM nakonec ohodnotit a dát i vyšší známku, i když běžně podobná dílka nehodnotím. Dokázala mě totiž zaujmout a donutit se zapřemýšlet nad naší budoucností. Navíc tu momentálně na ni padá spíš kritika, což si podle mě nezaslouží. Je dostatečně vizionářská i slušně zpracovaná a připomněla mi dobu, kdy byly natočeni Ropáci. Snad jsem jasně zdůvodnil mou známku pro tuto „reklamu“, kterou si tu můžete prohlédnout. I druhá upoutávka na UMPRUM od Jakuba Jiráska není špatná, ale tahle mě prostě zaujala víc. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Ochránce (2021) (seriál)

5* Ať chci nebo nechci, tak musím tento seriál ohodnotit nejvyšší známkou zejména pro jeho smysluplnost a reálné vykreslení problémů, s kterými se potýká nejen české školství. Všechno se to prolíná s politikou, médii i jinými společenskými tématy. Lukáš Vaculík do své role zapadnul velmi dobře a překvapil mě. To vše platí ale i pro ostatní herecké obsazení, které přesvědčivě a neuměle ztvárňují reálné příběhy. Bylo by zázrakem, že všechny jsou stoprocentní, ale žádný mě vlastně nezklamal a snaží se ukázat obě strany mincí, takže je mnohdy těžké rozhodnout jak bych se zachoval já. Právě to nečernobílé vidění světa a postavy jsou podle mě to nejsilnější, ale zároveň i nejtěžší, co přináší tento seriál. Určitě není lehký a spíš naopak často depresivní, ale o to víc reálný. A já proto dávám plný počet a doporučuji všem a zároveň obdivuji mnohé učitele, že svou práci dokážou v této době dělat a vzdělávat budoucí generace. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Okupace (2021)

+3* Už několik let nechodím do kin, ale když byl ještě před Českým Lvem vypuštěn tento snímek na internet, tak jsem využil příležitost si ho za nějakou tu kačku zkouknout. Na to, že se jedná o prvotinu, tak se podle mého názoru docela povedla a divák se může těšit na experimentální nezávislou absurdní drakomedii. Objevují se tu neokoukaní herci a snímek je originální jak svým zpracováním, tak hudebním doprovodem i hereckými přístupy. Příběh není složitý a jde tu zejména o psychologii postav, kteří jsou nejen díky nevítanému návštěvníkovi pod psychickým tlakem i pod vlivem :-). Hrdinství v našich končinách moc nekvete a tento film to jen dokazuje. Nakonec ale nedokážu být tak štědrý a podle mých měřítek mě bavil film jen na silnější tři hvězdičky. Ještě potřebuji vidět další dva horké kandidáty na letošního Českého Lva, abych dokázal vybrat svého vítěze, ale už vím, že tento to nebude. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Ovečka Shaun: Vánoční příběh (2021)

-3* Netflix mi dal šanci se po dlouhé době podívat na nějaký animák z produkce Aardman a musím s lítostí říct, že už mě to nebavilo jako ty z jejich počátku. Chápu, že Ovečka Shaun je mířená spíš na nezletilé publikum a mě je tak desetkrát tolik ;-) Přesto Wallace a Gromit mají pro mě stále své kouzlo. Animace je kvalitnější, ale zase o to víc umělejší. Humoru spoustu, ale takový moc jednoduchý a líbivý..... Ale co mám co kritizovat a navíc na Vánoce se mají rozdávat radosti a já dám tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu novému a omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku)

Policejní tajemství (2021)

1* akční žánr filmu bych zrovna z Islandu nečekal a navíc v kombinaci s gay tématikou mě nalákal natolik, že jsem ho chtěl vidět. Musím uznat, že je to velmi netypický film a podobný se jen tak nevidí, ale to neznamená, že se vidět musí, i když momentální má skóre v červených číslech. Po dokoukání nakonec tuhle "zábavnou" parodii nemám zač pochválit, takže musím začít kritikou. Mix žánrů působí nesourodě a je hodně znát, že jde o režisérskou i scénaristickou prvotinu bez předcházejících zkušeností. Nedotažený amatérismus bije do očí každou chvíli, ale nejspíš se štáb při natáčení musel bavit narozdíl ode mě, protože nebylo skoro čemu se smát a často jsem jen kroutil hlavou, jak tohle mohlo jít do kin. Rozhodně kvůli gay lince nestojí na film koukat, protože je prvoplánová a vyumělkovaná bez emocí. Za mě palec dolů a hvězdičku maximálně za to, abych nevzal režisérovi chuť natočit další film ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1- /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Pose - Season 3 (2021) (série)

-2* Dodatek k třetí sezóně: Stalo se to, čeho jsem se bál, protože tu začali hodně a zbytečně tlačit na emoce, až mi to přišlo nepřirozené a přehnaně moralizující. Po 4. dílu této série jsem si už řekl, že nemám zapotřebí se trápit a zabalil jsem to a tím pádem ubírám i jednu výslednou hvězdičku a kvalitně natočený seriál pouštím kvůli scénáři k vodě - tohle už nepřekousnu. Škoda, ale první 2 sezóny doporučuji. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

3* Další současná česká komedie, o které se na konci roku hodně psalo a mluvilo, což bylo asi součást reklamy. Tím neříkám, že není dobrá, ale podle mého názoru zase nepřináší nic výjimečného a časem zapadne v průměru těch ostatních lepších. Krize středního věku asi doběhne každého, ale ne každý se s ní dokáže poprat porazit. Tento film odlehčenou formou bojuje s tímto stavem, ale žádná velká sranda to nakonec není a spíš to sklouzává postupně do dojemného patosu. Herecké obsazení je však slušné, ale jednotlivé příběhy zúčastněných mě tolik nezaujaly a nedokázal jsem se s nimi ztotožnit. Nedokážu proto ani doporučit a pro takové filmy je tu krásný průměr. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Q: V oku bouře (2021) (seriál)

+3* Možná jste na tom podobně jako já, že jste o hnutí QAnon vůbec neslyšeli. Ale i tak jsem se nějakou shodou okolností dostal k tomuto dokumentárnímu a investigativnímu seriálu, protože se zajímám o souvislosti kolem vzniku, fungování a smysluplnosti konspiračních a dezinformačních témat. A tento časosběrný dokument slibuje na ně odpovědi. Zvědavcům prozdradím, že pátrání po velkém Q nejspíš přineslo i nejednoznačné odhalení, ale zajímavější pro mě bylo i sledovat události, které se díky rozsáhlé fanouškovské základně za těch několik let staly. Tento fenomén se dotýká především američanům, ale určitě celý proces by mohl být zajímavý i pro širší publikum. Bohužel v této téměř 6hodinové formě je těžce stravitelný a i pro mě to bylo občas utrpení. Kvůli tomu ho nedokážu úplně doporučit a užijou si ho zejména podobně zvědaví blázni jako já a rozhodně je podnětná všem diskutujícím o svobodě projevu slova. Asi nejspíš nedokáže otevřít oči všem těm, kdo se nechají lehce ovlivnit vším, co smrdí tajemstvím a pro ně by se hodila zjednodušená verze. Nakonec chci pochválit úvodní znělku, která se mi moc líbila. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]