• Krátkometrážní

Enderova hra (2013)

na toto sci-fi ještě nedávno lákali plakáty s Harrisonem Fordem po městě a protože i trailer vypadal zajímavě, tak jsem si ho dal. Výsledek mě však zklamal, čekal jsem od něj něco jiného. Film je především o výchově budoucího vojevůdce, strategii a taktizování a tato forma mě prostě nebavila. Přesto jsem to překousl a hledal jsem něco zajímavého. Chápu, že na tak malém prostoru musel být vývoj urychlen a tím pádem zkreslen a podle mě ho kazí i násilné propletání a řešení Enderových rodinných vztahů ve druhé polovině filmu, které ho rozmšlňují. Vizuální zpracování bylo zajímavé, ale třeba pohyb v prostoru mi nepřišel moc přirozený. Jak už jsem říkal, nebyl to můj šálek čaje a ve výsledku byl film hodně studený a nepřesvědčivý, tak mezi jednou a dvěmi hvězdičkami. Snaha tu však byla, tak dám tu vyšší známku. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Fízlové, hajzlové (2013)

S tvorbou Mr. Oiza jsem se nesetkal poprvé a tak jsem tušil do čeho jdu a když se to vezme ze všech stran, tak jsem si tuto hříčku docela užil. Přesto věřím, že to není pro každého a asi větší část obecenstva se při něm bude cítit spíš trapně. Humor je založen jen na prostém zesměšňování, absurdních situacích a zůstává zábavný hlavně svou nekorekností ke všemu. Tentokrát také dostane v příběhu větší roli i režisérova hudba. Těžko se to celé hodnotí a protože jsem měl po filmu pocit amatérské práce, tak dám jen slabší 3 vyhulené hvězdy. A zatím z režisérových filmů u mě vévodí Wrong. . [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Futurologický kongres (2013)

-2* tento film mě zajímal už delší dobu pro svůj námět a mé odkládání přerušila možnost ho vidět v televizi na ČT Art. Už se nedivím velmi rozporuplným hodnocením mých oblíbenců, protože tak nudně a nezáživně zpracovaný zajímavé téma jsem už dlouho neviděl. Navíc animovaná pasáž filmu svým stylem připomíná staré známé kreslené porno :-). Proto se připojuji k těm zklamaným divákům, ale kdo má zájem o depresivní futuristický film, tak ať ho zkusí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

když už se občas podívám na americké blockbustery, tak proč nezkusit i komerční ruské ;-). Stejně jak americké působí proamericky, tento je zas propagandistický směrem na východ, ale taková tehdy byla doba. Jinak je to průměrný „životopisný“ snímek, kde se dostanete bohužel jen trošku pod povrch tehdejších událostí a života Jurije Gagarina. Chyběl tomu nějaký náboj, který by děj oživil a zpestřil, a proto mě přišel málo komplexní a jednostranný. Znovu na hraně tří hvězdiček, ale tentokrát se přikloním k nižší známce - zase mě to tolik nebavilo. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Gerontofilie (2013)

+4* Na rozdíl od těch co film kritizují, nemám vůbec ten pocit, že hlavně těží z minoritní sexuální orientace. Děj mi přijde docela přirozený a lidský pohled na život stárnoucích seniorů přidává na smyslnosti, a tím jinak průměrnému melodramatu na zajímavosti. Myslím, že si zaslouží pozornost zvídavých diváků, kteří mají rádi nezávislejší snímky s netradičním tématy. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Gravitace (2013)

tento snímek mě po delší době vytáhl do kina a rovnou do IMAXu, takže jsem si 3D zážitek mohl užít naplno. Příběh není ničím vyjímečný a jde tu hlavně o boj hlavní hrdinky o její holý život, jen tentokrát ve vesmíru a se snahou o co největší realitu. Ta na mě zapůsobila a dokázal jsem se vcítit do situace astronautky a prožívat úspěchy i nezdary s ní. Mé vysoké hodnocení je na 3D provedení hodně závislé a díky němu je atmosféra hodně hutná. Někdy dlouhé záběry bez střihu byly hodně působivé a jindy spíš únavné – především ty s melancholickou náladou, ale dohromady to šlapalo dobře a proto si 4hvězdičky zaslouží. Bez 3D nebo jen v televizi to nejspíš nebude ono a pak bych váhal mezi 2-3 hvězdičkami – zkoušet to nechci a asi nebudu. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Hawaii (2013)

Zdejší komentáře zatím tento snímek jenom chválily a tak jsem ho musel zkusit ;-) Bohužel nesdílím nadšení s ostatními a toto malé komorní gay drama bylo pro mě chvilkami svým vyprávěním až ubíjející. Hlavní roli tu hraje totiž nesmělost a stydlivost a při neustálém odkládání jakéhokoliv rozhodnutí jsem trpěl. Ostatní podstatné atributy filmu byly pro mě nevýrazné - tím myslím hlavně herce i režii. Nedokázal jsem se do postav nijak vcítit a lepší zážitek by mohli mít podobně nejistí jedinci jako ve filmu, a to nemyslím ve zlém ;-) Na čisté 2 hvězdy se to dostává jen díky happyendu, jinak by to bylo asi ještě horší. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

-2* třídílná série o Hobitovi nejde hodnotit samostatně. Po dlouhé době od shlédnutí prvního dílu jsem se odhodlal k dokoukání zbylých částí, abych si splnil úkol. Žádné překvapení se nekonalo. Pán prstenů ještě docela dokázal vystihnout atmosféru knihy, ale Hobit u mě propadl. Akční scény převažují nad ostatními a pohřbívají příběh a smysl knihy. Takže očekávané zklamání, který si snad ani ty 2 hvězdy nezaslouží a režisér Jackson si se svými megalomanskými filmy může jít někam ...;-) a je to tak dobré snad jen pro analfabety. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Hořící keř (2013) (TV film)

Po dlouhé době vznikl velmi dobrý "český" film, tzn. pod taktovkou polské režisérky a v produkci HBO. My asi sami nedokážem natočit podobný film z vlastní historie, aby z toho nevznikl sentimentální cajdák a nebo naopak prachsprostá komedie - což je teda velká ostuda. Silný emotivní příběh byl podle mě natočen bravůrně a i když je to smutná výpověď, tak já měl z něho na konci velkou radost, že se povedl. Tohle je opravdu ta správná pocta Palachovi a ostatním bojovníkům s větrnými mlýny po 68. roce, jaká ještě snad nebyla natočena. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Hybrids (2013)

1* je pravda, že jsem tušil, že to bude kravina, ale když jde o sci-fi, tak většinou neodolám. Prostě fanouškovský akční film, kde se neohrožená ženská mstí za smrt dcerky. Odkaz sice dávám, ale bez doporučení. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]