Kouzlo měsíčního svitu (2014)

Obsadit Firtha do role křížence Darcyho a prof. Higginse byla samozřejmě sázka na jistotu. Ostatní herci jsou vybraní řekl bych s láskou, Stone mě potěšila, vypadala mile a hrála přesně to co měla, radost pohledět. Vůbec, celý film je hrozně moc o radosti, kterou můžeme sami sobě do života vpustit, když přestaneme trvat na nudné logice (geometrické, jak by nevhodně řekla Sophie a byla okamžitě opravena). Takže přes vady spočívající v drobné klišovitosti a možná až nevhodně dlouhé expozici, za tuto radost, která se na mne přenesla... potlesk.

Hrůza přichází z moře (1955)

Až v úvodních titulcích jsem si všiml hereckého obsazení kousku, který jsem si dal včera na dobrou noc. Faith Domergue v oblíbených nemám jen náhodou, a zde mě znovu potěšila (např. jako civilní poradce pracující pro armádu suverénně úkoluje velící důstojníky, ti polknou a rozkazy poslušně vykonají...). Velmi zdatná konverzačka s velkým, žravým, radioaktivním plodem moře v hlavní roli. Zcela funguje linka monstra, Harrryhausenovi se povedlo, naštve jedině snad opakování záběrů a drobné nelogičnosti typu, že i po zlomení mostu přes něj nadále v pozadí záběru jezdí auta. Na konci došel rozpočet na triky, tak potvora líně leží na mělčině a apaticky se nechá odpravit -- ale jak jsem psal, to Harryhausenovi za vinu klást nelze. Technika: docela pěkný autentický vnitřek ponorky (byl jsem uvnitř USS Bowfin v Pearl Harboru, tak vím). Lokace: Hned několik míst v Pacifiku, kde jsem byl. Super :) Nemonstrózní linka: K mé plné spokojenosti, zde fungující milostný trojúhelník je z levných scifi fláků nejlepší, co jsem kdy viděl. Faith pohrdá zábrananami chodit s oběma hlavními hrdiny najednou a oni se chovají také dospěle. Inu, od Casablanky značný posun. Čekal jsem, jak to zazdí romantický závěr, a ono vůbec ne. Správně!

Kičiku (1978)

Chystal jsem se na Kichiku řadu let, jakoby na lahůdku, kterou si necháváte na konec výborné večeře. Západnímu divákovi mohou trochu shodit dojem "naivně" stavěné dialogy (říká se to všechno po lopatě bez jinotajů)... ale zde zcela fungují, jsou-li z úst dítěte nebo člověka, který je ze své neúnosné situace našponovaný na hranu šílení. Vybavuje se mi celá řada japonských příběhů, kdy žena svými dokonale promyšlenými uštěpačnými poznámkami dotlačí muže (jehož hlavní problém je, že je ve skutečnosti slaboch) k ohavným činům. Zbytečné rozebírat hlouběji, zhlédněte sami. Zfilmování získalo právem řadu cen.

Zrození ďábla (2014)

Tenhle film se vyznačuje konstantním zrychlováním děje... Začátek se K--U-Z-O-U-F-Á-N-Í vleče, zato na konci je tempo přímo pekelné. Vše je ovšem sraženo debilizátorem, který dostal do ruky scénář (vysvětlování, proč člověk dělá, co dělá, plus čehokoli, co by mohl běžný divák s IQ pod 70 nepochopit). Což samozřejmě znehodnotilo teoretickou autentičnost found footage. Obodování si ještě rozmyslím, nicméně zdejší procenta jsou myslím hodně podhodnocena...

Země neznámá (1957)

Další Ztracený svět má želbohu pramizernou ženskou hrdinku (tedy, herecky proč ne, ale hraje postavu, která má každou chvíli razantně jiné vlastnosti a IQ). Druhá, naštěstí už poslední fatální slabina je příběh: Porouchá se vrtulník, místní trosečník má náhradní díl, ale nechce ho vydat bez protislužby. To je celé, fakt. Zbytek ovšem stojí zato, skvělá kamera, dost dobré kulisy (na svou dobu zejména), přesvědčivé archivní i dokumentární záběry. Milovník Godzilly zajásá, protože se tu parádní exemplář vyskytuje (modří chápou, mám na mysli chlapa v gumovém obleku v roli Tyranosaura). Nechybí klasická rvačka varanů a zlá lochnesska, která se učí a zdokonaluje útočnou strategii. Také zaujala jakoby z jiného filmu zabloudivší masožravka požírající zásadně tarsíry a blondýny, pro které je neviditelná. Až na ony slabiny tedy palec vzhůru.

Beyond the Time Barrier (1960)

Škoda ztrácet mnoho slov, krom několikaminutového astronautického úvodu silně zastaralého už v době natočení jde o dialogy v okatě papundeklových kulisách, které jsou hloupé, toporné a hysterické až běda, podmalované tklivými housličkami v povinné romantické lince. Utopie i zde nefunkční. * za skoro OK závěr a za úvodní ubíhající plovoucí text, který byl v Star Wars použit dokonce i ve stejném úhlu. // P.S. ale když to pojmu tak, že film pravdivě ukazuje naši současnost, kterou my nevidíme, protože je nám konspirativně zakryta, je to docela sranda :)

Fargo (2014) (seriál)

Balanc humoru s odporným svinstvem je nelehká věc. Vžilo se pro něj úsloví černý humor, a není na něj zdaleka jednoduchý recept. Ano, v obecné rovině se člověci jako správné bestie dosyta smějí cizímu utrpení, na tom je postavena značná část humoru vůbec. V principu ale grotesky, klasické surové animáky apod. zpravidla fungují tak, že po vraždě Itchiho, Toma, kojota, Kennyho, vlka, atd. nebo zrubání komika se oběť v další scéně objeví živá, ač mnohdy pomlácená. Tedy znovu, ubalancovat vyvražďovací spletitou historku bez tuhnutí úsměvu není lehké. Zde se ale spíš než jako komedii rámovanou příběhem–záminkou povedlo vyprávět neuvěřitelný propletenec pitoreskních osudů a souvislostí, patřičně bez skrupulí a morálky. A do toho prokládat gagy postavenými na citaci původního Farga i spousty volně souvisejících filmů, osobním charismatu herců a nečekaných rozhodnutích jejich postav. Zručná práce, skoro za max.

Godzilla vs. Biollante (1989)

Film dějově dokonce ještě rozpačitější, než minulý restartový díl. Trochu méně strašení radiací a vůbec trochu střízlivější pojetí (hehe) je k dobru, ale celkový dojem ze spektáklu děs běs. Biorante je zajímavý kaijuu, nicméně hrozná měkkota a pro Gojiru žádný soupeř. Taktika boje vojsk je sice OK, ale zapojení dětské psionické divize je na mě trochu moc, a to mám laťku snášenlivosti extra vysoko. Asi komentář ještě pořádně zedituju, protože jak tak píšu, tak si rekapituluji, jaká to byla šílená patlanice.

Místo akce neměnit! (1979) (seriál)

Velmi dobrá kriminálka je postavená na neuvěřitelném charismatu Vysockého, který opravdu válí v různých polohách. Ale fungovala by zřejmě i bez něj. Schema tak trochu okopírovali naši soudruzi, kteří dávali dohromady Majora Zemana, jen se jim to až tak dobře nepovedlo. Těsně po válce se z fronty vrací kdekdo, i ti, kteří zvlčeli a se zbraní v ruce provozují gangy. Na ně je v Moskvě zřízeno speciální oddělení MUR pro boj s organizovaným zločinem. Přichází sem také z fronty mladé ucho. Velitel se chová velmi přátelsky, bere ho pod svá ochranná křídla, a pomalu ho zbavuje nevinnosti, o čem policejní práce je. Tu a tam musí jít idealismus stranou, ač se zuby nehty brání opaku. Víš, chlapče, ve válce to bylo jasné, zajal jsi někoho v cizí uniformě, tak byl vinen. Ale tady jsou to občané, a mají svá práva, dokud jim nedokážeš vinu. Ale někdy se tomu dá trochu pomoci. Do toho se připlétá vyšetřování napohled nesouvisejících vražd, za jejichž vedení je velitel tu a tam na koberečku (že politické zadání je jasné, soustředit se na gangy). Seriál nabitý akcí, překvapivě věrohodnou a brutální, dokonce u scény v tančírně mi poklesla čelist, že něco tak syrového jsem viděl v produkci SSSR a nikoli v nějakém Dirty Harry. Dobové reálie a drobné detailíky z poválečné reality (sehnat cukr je svátek, tak se jí nasypaný na chlebu...) úplně skvělé... Tak 80% kriminálka a 20% příběhovka ze starého SSSR.

Návrat Godzilly (1985)

Restart Godzilly ke 30. výročí ukazuje úplně jiné Japonsko. Tam, kde byla původně chudá a ustrašená země traumatizovaná prohranou válkou a použitými jadernými zbraněmi, je teď sebevědomá, moderní, bohatá ekonomika, se špičkovými technologiemi a výkonnou armádou. Tedy... periskopem 80. let. To je hlavní změna. Druhá změna je, že Godzilla je nepochopitelně najednou zase parchant, co žere radioaktivní materiál, aby mohl škodit (mám pocit, že tahle koncepce byla ve druhé Gameře a pro nelibost publika byla hned opuštěna). Což mne trochu zklamalo. Nejsou tu mimozemšťani a panoptikum dalších monster, nicméně stupidní schéma děje zůstává (novinář chovající se jako dement "nenápadně" získává srdce sestry hlavního kladného hrdiny s poměrem udatnosti ku chytrosti 100:0, a tito tři vytvoří skupinku pod vedením geniálního vědce, která si na pokyny moudré vlády poradí s monstrem -- asi 40% dosavadních Godzil). K dobru bych přičetl ještě to, že zatímco na západě kolem roku 1985 nosily ženy neskutečně hnusné účesy, japonky nosily docela slušivé kratší vlasy ve stylu, v jakém je nyní nosí japonští muži.