Undocumented (2010)

Co je vlastně hlavním rysem filmu, abych nehodnotil z jednoho úhlu pohledu... Zdá se, že všichni jsou tu pomýlení. Mexičani proudí za lepším, ačkoliv se tak moc zle v poměrně slušně fungujícím státu neměli. Amíci, kteří mají předsudky, se nazvou patrioty a krvavě redukují jejich přívaly pod vedením největšího magora, který si masakry víc než užívá. Skupinka sluníčkových lidí, snažících se natočit smířlivý film o těžké cestě imigrantů do ameriky, postupně přijde o iluze a neposkvrněnost. Naturalizovaní mexikáni jsou nyní čistí američtí občané, mají tedy k ilegálům vztah mnohem militantnější než nemexikáni. Předvádí se zde syrové násilí, většinou decentně, mimo záběr. Naopak někdy ale ne, aby byl divák rozhozen. Tohle je herecky a scénáristicky zdaleka nejlepší exploiťák typu "skupinka padne do rukou magorovi, který je zmasakruje", který jsem kdy viděl. Inteligentní masakr. Potměšilé obraty v ději, kdy člověk fakt neví, jak každá jednotlivá scénka dopadne. Škoda měkkého závěru.

Třinácté patro (1999)

Pokud je příběh postaven na zmatení, alternativních verzích reality, rozdvojení osobnosti atd., je skvělé, pokud do sebe ozubená kolečka zapadají a nikdo se neuchyluje k překroucení vnitřních pravidel příběhu. Dobrý, promyšlený příběh, ve kterém hrají výborné vedlejší role D'Onofrio a Mueller-Stahl. Co se týče rolí hlavních, slušná práce celkem neznámých herců...

Záhada Hory mrtvých (2013)

Ještě cca půl hodiny před koncem jsem si spokojeně lebedil a říkal si, že tohle se snad už zazdít nedá. A ejhle, dalo se :) Přitom se mohli úplně vybodnout na prakticky celý děj po vstupu dovnitř až na pointu, a bylo by to co se týče atmosféry i stačilo (nějaké vysvětlení by to chtělo, ale stačilo by i nějaké vlažné... anebo naopak naprosto nejasné).

Emperor (2012)

Slabších pět, ale furt pět, a to se počítá. K nedobru trochu ulepená romantika a zjednodušování, daň za širší okruh diváků. A tah na předem jasný výsledek, prostředky ber kde ber. Poměrně dobře předvedené reálie faktické i historické na malém prostoru a se zjevně nijak závratným rozpočtem. Na druhou stranu, slušné obsazení i z japonských herců.

Bílá smrt (2009)

Miluju filmy z Antarktidy! Tenhle ne. Tuctová rutina implantovaná do exotického prostředí, plačící logika. Bylo jasné, že Beckinsale se musí svléknout do pěti minut, aby lidi měli chuť koukat se dál. Btw. viděl jsem, jak vypadá antarktická stanice v reálu -- ve filmu to někdo opravdu nezvládl, takové okálové buňky by nestačily ani na naši zimu (aspoň ty přechodové komory mohli naznačit atd.). https://www.youtube.com/watch?v=UdM9sYXmVrY

Deník mrtvých (2007)

Smutný pokus skloubit klasickou zombárnu s found footage. Moc nefunguje ani jedno. Velmi nepříjemné je, že se vše odehrává v nějakém velmi alternativním světě, kde nikdy neslyšeli o zombiích a všichni půl filmu hrozně mudrují, co se to jako děje a že to asi musí být nějaký virus a vůbec, karta reality nulová. Ještě víc k vzteku a otravě je, že Romero ordinuje stejné kapky na seznámení se se žánrem found footage. Za mě se nepovedlo ani složení partičky a skupinek, které potkávají. Nebýt ameše Samuela, byl by film úplně jalový. Jediné, co se dá považovat za dramatický oblouk, je snad parodické naplnění počátečního filmovaného horroru se skutečností... což je trochu moc laciná hrátka. Palec dost dolů.

Správná posádka (1983)

Neberou mě silná auta, neřeším si blížící se střední věk uřvanou motorkou... jsou to na mě totiž hrozně slabé motory. Správný thrust to weight ratio je v jednotkách, ještě lépe desítkách a víc... Každopádně tenhle film velmi adoruje zejména americké hrdiny Glenna (Harris) a Yeagera (Shepard), oba naprosto právem (a i herci Quaid i Glenn září). Spousta spíš anekdotických scének spíš škodí a spousta je jen kvůli dramatizaci, silně v rozporu se skutečností (Yeager neletěl bez povolení, Grissom nic nezvoral apod.). Ale i tak, tenhle dlouhatánský film je něco pro mě...

Gamera kontra Gaos (1967)

Ale notak, nechápu odsudky kolegů komentujících... to nadržujete Godzille, nebo co? :) Rámcově stejné příběhy, relativně méně nablblá armáda a vědecké týmy, stejně málo snesitelný dětský hrdina, poměrně logická gradace děje. Za mě nadprůměr klasických kaijuu filmů (nahony daleko od špičky, ale oproštěno od spousty wtf atributů ze spousty jiných).

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Je vidět, že Jackson má vlohy udělat desetihodinový epos i ze tříokénkového Snoopyho. Coby poměrně zasvěcenému Tolkienovci (dokonce i Silmarillion jsem přečetl anglicky víc než jednou) mi zásahy překvapivě moc nevadily. Ba naopak, veledlouhé stopáže trilogie bylo v prvním filmu dosaženo relativní rozvleklostí, zde od cca třetiny filmu tempo vyprávění fungovalo, a to, uznale pokyvuji, právě v ději přidaném Jacksonem. (Navíc jsem asi měkkota a snesu variaci na Tolkienovské zamilované páry bez keců.) Takže, vyznění příběhu bylo úplně jinde, ale nakonec šlo o překvapivě kompaktní a kvalitní film vzhledem k jeho nevděčné "prostřední" pozici v rámci trilogie.

Obří spár (1957)

Sympatičtí herci, kteří bez uzardění hrají s vážnou tváří v neskutečné pitomince. Vědecká mlha musí být krajně nevěrohodná i pro laiky (a je to jediná část, kdy hercům dialogy neplynou z úst moc lehce, protože cítí, že to jsou nehoráznosti). Velmi svižná konverzačka, milá a celkem věrohodná ústřední dvojice, dobří přihrávači, rozsáhlá práce s modýlky a dobrá kamera. Samotná kapitola je ptáčátko, strká do kapsy velkou část monster, co znám (samozřejmě až na Mothru, Gameru, Godzillu a tak).