Dějiny na 8 (1968) (TV film)

Historicky zaměřený anketní kraťas, který ač se zabývá provařeným tématem osudových osmiček v českých dějinách, je schopen zejména díky kouzelnému vystupování Miloše Kopeckého zaujmout, pobavit, poučit a v poslední fázi (1968) i vyvolat pořádné mrazení v zádech. Lidé fandící Dubčekovi, Svobodovi, Pražském jaru, demokratizaci a odsuzující Novotného a celý zrůdný režim předchozích dvaceti let perfektně líčí atmosféru v české společnosti jen těsně před "bratrskou pomocí" soudruhů z RVHP. "Kdyby to nemělo vydržet, tak to znamená skočit z okna."

Případ Gleiwitz (1961)

Vše podstatné už tu bylo popsáno v komentech Pohrobka a woodyho. Neskutečné síly film dosahuje zejména všudypřítomným chladem, ani jedna scéna na člověka nezapůsobí jinak, než depresivně. Není tu žádné hrdinství, žádná naděje. Tvůrčí i obrazová promyšlenost celého díla pak musí zarazit sebezkušenější diváky. A navrch Hannjo Hasse - rysově typický představitel árijského nadčlověka, jehož postava je tak, jak působí celý film, velmi chladnokrevná, snad až drsně cynická. Tohle bych povinně promítal každému, kdo to s filmem myslí aspoň trochu vážně.

Králova řeč (2010)

"Do you know the "f" word?" "Ff ... fornication?" K tomuto filmu mě napadají i jiná anglická slova na "f" - fabulous, fantastic či fascinating! Ocenění jsou sice v zásadě jen formalita, ale Oscar by se ve Firthových, Rushových i Hooperových rukou vyjímal. Pro mě film roku 2010 a zároveň vhozená rukavička pro 2011.

Opravdová kuráž (2010)

Příběhově po naprostou většinu stopáže prakticky totožné s již tak velmi vydařeným originálem. Coenovic verze ovšem postrádá dva největší kameny úrazu původní waynovky - vcelku otravný rozjezd a nesympatické herce (Wayne a Duvall budiž výjimkou potvrzující pravidlo) - a přesouvá větší díl pozornosti na osobu samotné Mattie. Stále je tu navíc cítit klasicky coenovský šmrnc (vydatně podpořen IMHO jedním z nejpovedenějších Burwellových OST) a i díky tomu Opravdová kuráž zůstává svému jménu věrná až na dřeň. A ač bez opakovačky v Cogburnově ruce, nechybí ani legendární přestřelka "Fill your hands you son-of-a-bitch!"

Američan (2010)

Bezkonkurenční konkrétní i abstraktní obrazová kompozice dává znát, že za filmem stojí nejenom filmař, ale též zkušený fotograf. Palec nahoru taktéž za do mrtě využité možnosti italské krajiny se starým městečkem, které navíc zvýrazňuje už tak gigantickou individualitu George Clooneyho v roli killera. I na mě, jako i na další diváky tady, zavála neodolatelná vůně (nejenom) francouzských kriminálek 60s a 70s. Souhlas s woodym - Američan je jedním z filmů roku.

Garderobiér (1983)

Fantazie. Finneyho výkon se u mě zapisuje mezi nejlepší, jaké jsem měl tu čest vidět. Právě jeho (a Courtenayův) festival herectví způsobil, že jsem byl po celý film schopen pouze zírat s otevřenou pusou a pokoušet se absorbovat nepopsatelnou sílu vycházející z každé scény, každého dialogu. Právě Finney, coby Sir, pak divákovi zprostředkovává absolutní dramatičnost, která si vypomáhá neokoukatelným shakespearovským prostředím, nesmrtelnými replikami a zejména pak maskou krále Leara, která o to víc zvýrazňuje Finneyův projev. Důkaz, že k dokonalému filmu stačí "málo". Zajímavý scénář a špičkoví herci. (P.S. Nutno vidět v originále!)

Bohové a monstra (1998)

Pro mě osobně jeden z nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. Fraser solidní, McKellen nepřekonatelný. Zkouknutí Whaleovy filmografie bude následovat.

Běžec a vztekloun (1949)

První - a nutno říct, že i nejlepší - díl s mojí nejoblíbenější animovanou dvojicí Wile E. Coyote a Road Runner. Kojot již zde totiž využije většinu svých "mazaných" pastí, které se v dalších dílech už povětšinou v různých podobách opakují.