Společnost mrtvých básníků (1989)

Sonda do adolescentného života ekonomicky privilégovaných tried, ktorá so sebou prináša neprekvapivo alternatívny súbor problémov tejto demografie. Príbeh skupiny kamarátov uväznených v niekoľko úrovňovej autoritatívnej sieti domáceho a akademického prostredia, kde samotné uvedomenie si dôležitosti vlastných potrieb bolo systematicky vytesnané na okraj spektra dôležitosti. Zlom nastáva v predstavení antagonistu načrtnutých sfér autority, ktorý prináša revolúciu v myslení skupiny chlapcov, zlom, ktorý započne eskaláciu udalostí ktoré budú mať dlhosiahle a rôznorodé následky na ich životy. Či už sa jedná o následky pozitívneho alebo negatívneho charakteru, škála individuálneho či skupinového jednania poskytne priestor pre pestré zachytenie prerodu postáv, posunu ich motivácií a celkovo krásnej výpovede o tejto skupinovej rebélií, ktorá v nejednom určite podnieti aspoň nejakú dávku sebareflexie.

Adamova jablka (2005)

Nadmieru uvedomelá čierna komédia, ktorá očarí stretom dosť nevšedných postáv, aspoň teda kombináciou týchto postáv v jednom filme. Postupom deja sa nám za doprovodu čím ďalej absurdnejších a žánrovo pestrých scén predstavuje ich skutočný rozmer, motivácie, duševné a či fyzické traumy. Nekoretný komediálny potenciál je v tomto prípade naozaj vysoko, tempo je prijateľné a tlačenie na pílu absentuje. Celé je to naozaj skvele vyvážené, avšak táto konzistencia mala pre mňa efekt zapamätania si len zopár scén a aj keď vcelku je to niečo fakt unikátne a vskutku vynaliezavé, komediálny potenciál podľa mňa nebol využitý na plno, pričom mix ostatných žánrov mi to nedokázal vynahradiť.

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Po prvej sérií to u mňa bude na silné 3*. Casting je ok, niektoré postavy majú potenciál no väčšina vtipov ma značne míňa. Uvidím teda, čo prinesie druhá séria.

Jdi a dívej se (1985)

Neviem či som to len ja, neviem či nebudem upodozrievaný z panslavizmu a neviem, prečo sa udalosti odohrali tak, ako sa odohrali, no tento film vo mne niečo vzbudil, a to jeho obrazmi povedomej prírody, povedomých obydlí a povedomých tvárí. Stredná a východná Európa to nemala za druhej vojny jednoduché, a niekde tu sa odohrávali jedny z najväčších zverstiev v histórií ľudstva. Slovania sú pre mňa taká malá enigma, kopec podobného a nemálo rozdielneho, po väčšine času na pospas okolitým veľmociam. Aj na vzdory rozdielov, mi prišli kulisy tohto filmu blízke, ako by mi boli určite blízke aj scenérie Bieloruských dedín okolo roku 1943. Až kvázi komorné úvodné scény z dediny, či neskôr malého partizánskeho tábora dotvára ešte chlapčenská perspektíva hlavného hrdinu, no po desivej návšteve domova dej postupne až doslova skĺza do blata, zverstiev a šialenstva, ktoré navždy zmenia tento chlapčenský pohľad. Scény sa menia z komorných na obsiahle otvorené priestranstvá, ktoré sú čoraz viac vyplnené utrpením čoraz väčšieho počtu ľudí, pričom vyvrcholenie je asi tou najskľučujúcejšou scénou v akomkoľvek vojnovom filme. A ako bola pre mňa povedomá príroda zahalená dymom, povedomé obydlia v plameňoch a povedomé tváre obrátené v popol, ostal už len pohľad chlapca, na ktorom už nie je nič chlapčenského.

K zemi hleď! (2021)

Beriem a cením si tento pokus o satirické zachytenie dnešnej (americkej) spoločnosti, ale prečo toľko eskapád vedúcich k absurdnosti? Keď už tak, prečo radšej nevytvoriť absolútne paralelnú realitu a odviazať sa na plnej čiare, ako byť oklieštený kúskami solídnej prognózy reakcie na obdobný prípad. Ja osobne by som skôr preferoval menej absurdity, keďže spoločnosť sama o sebe ponúka kopec námetov na satiru, čo by mohlo síce priniesť oveľa desivejšie posolstvo, ale o to lepší filmový a reflexiu podnecujúci zážitok.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Dej je na prvý pohľad skutočne zaujímavý, plynie bez sebemenšieho zaváhania, je milunký, rozprávkový a sladunký, až ma z neho obávam sa trošku bolí bruško. Určite nechcem znieť úplne kriticky, film má veľa pozitív, od scenára, cez kameru, až po réžiu je to výborne zvládnuté, ale v konečnom dôsledku mi to prišlo celé dosť ploché bez nejakých väčších emócií, či vypätejších scén. A síce si nie som úplne istý, či sa dá niečo také vytknúť tejto oddychovke, no na nesiahnutie na plné hodnotenie mi to príde viac ako dostatočne odôvodnené.

Na západní frontě klid (2022)

Ako hodnotiť film so skvelým technickým prevedením a teda vojnovým vizuálom kde kulisy, kostýmy či odtiene blata na tvárach vojakov sú na vysokej úrovni, v kontraste s príbehom, ktorý oproti predlohe postráda akýkoľvek hlbší psychologický vývoj postáv, ktoré nám vlastne ani nie sú predstavené vzhľadom na voľbu scén, ktoré diváka hádžu rovno do zákopov, a ktoré ho surovo oberajú o základné predpoklady pre akýkoľvek zaujímavý príbeh a to motiváciu postáv, v tomto prípade popis vzťahu medzi kamarátmi či neúspech priniesť mu tieto informácie aspoň v retrospektíve s postupom deja. Proste sledovať hlavnú postavu v ďalšom nanajvýš oklieštenom dialógu s inou postavou, ktorej meno mi nie je známe, ktorej osud mi je ukradnutý a to všetko v poslednej tretine deja, po ďalšom síce peknom, ale nič nevypovedajúcom zábere na lokálnu prírodu, nie je práve moja šálka kávy a nezachraňujú to ani tie skvelé akčné scény, ktoré v konečnom dôsledku na pílu tiež veľmi natlačili.

Sedm psychopatů (2012)

Má to svoje neveľké ostrovčeky nápaditosti, ktoré vyčnievajú nad obávam sa dosť rozsiahlou hladinou nie príliš sofistikovaného príbehu. Pokrivkáva scenár či humor a celé je to miestami nezaujímavé a nekonzistentné. Akoby bol celý film postavený na zopár útržkoch zaujímavých nápadov, ktoré mal autor v hlave, avšak nedotiahol ich spojenie v niečo kompaktné a celistvé, čo mi v konečnom hodnotení dáva nanajvýš slabé 3 hviezdy.

Pár správných chlapů (1992)

Krajne verbálne eskapády na papieri dosť silného hereckého zoskupenia, avšak s miernym nedostatkom údernosti a akútnym nedostatkom napätia. Pôjdu títo dvaja vojaci na život do väzenia, alebo ich nečaká žiadny trest? Záleží vôbec na tom? Nie je to náhodou jedno celému hereckému osadenstvu? Dialógy sú miestami fakt dobre vystavané, alebo len efektné, neviem si presne spomenúť, no prskajúci Tom mohol mať miestami na stole vyložené obe tieto esá. To a dva Nicholsonove monológy nie sú ale práve dostatočné nosné piliere na dvojhodinový film povedal by som. Iste, prichádzame na nové skutočnosti, nové prekážky, nové cesty obhajoby a celé to vlastne aj funguje, teda až na tú časť bez dostatočného napätia, údernosti a Nicholsonových monológov. Slabunké 4*.

Nine Days (2020)

Komorné kulisy so sympatickými hrdinami v realite bez jasnejšie stanovených princípov. Miestami to má herecky veľmi pamätné momenty, hudobne to bol tiež zásah a príbeh sám o sebe nedisponuje veľa dierami, ak ich samozrejme človek veľmi nehľadá, a ja osobne som toho názoru, že pre ocenenie tohto filmu sa skôr zamerám na obrovské hovno v záchode ako na vraždy školáčok.