Válka světů (2005)

Se sci-fi je to u mě téměř vždy stejné. Největší napětí si užívám dokud se ty mimozemské potvory neobjeví, dokud si jen můžu domýšlet jak asi vypadají, jací jsou, prostě nechat působit vlastní fantazii. Pak to ale většinou bývá zklamání (Leviathan, Koule, Kontakt). Ve Válce světů víme téměř hned "o koho jde", ale ono mi to tady až tolik nevadí. Mimozemšťané sice působí spíše jako z nějaké moderní verze Dne Trifidů (ona Válka světů také JE moderní verzí románu H.G.Wellse), ale vše nahrazují jako vždy dokonalé triky nebo patřičná dávka ohromujících a nápaditých apokalyptických scén (lidé zavěšeni v koši, "válka" na louce, úvodní destrukce mostu apod.). Takový film si člověk musí vychutnat je v kině se super stereo-kvadro-dolby-digitál-ajánevímcoještě zvukem. Přijemné pro mě bylo herectví Toma Cruise a absence nezbytného patosu á la Den Nezávislosti. Ve filmu lze najít i několik celkem silných motivů, např. rabování (jak aktuální po záplavách v New Orleasu počátkem září 2005), snaha po ukořistění auta nebo rozhodnutí mezi synem a dcerou na té louce. Jediný důvod proč tento film nemá ode mne pět hvězdiček je někdy až nesnesitelná a histerická Dakota Fanniing (i když její herecký talent je nesporný).

Přežili jsme Ardeny (2003)

Podle mého velmi realistický film natočený s neznámými herci v podstatě v jediném lese v zimě, s minimem prostředků. Žádné heroické výkony á la Hollywood, žádné mega-bitevní scény jako v "Ryanovi". A přesto např. střelba je velice krutě realistická, prostě uprostřed lesa zasviští kulka a konec ... Ve filmu je navíc několik (pro mě) dojemých motivů.

Déšť (2001)

Na obalu DVD stálo "Nejlepší novozélandský film roku" ... docela by mě zajímalo jaké byly ty ostatní. Z celého filmu na mě udělala dojem pouze obrazová stránka (mraky, příroda) a hudba. Jinak je to strašně rozvleklé a zápletka (kromě konce) není příliš originální.

Doktor Hollywood (1991)

Jak už tu bylo napsáno ... velmi příjemná a pohodová komedie. V takovém zapadákově, kde je starostou David Ogden Stiers, bych možná taky zůstal. Ve filmu je několik velmi vtipných i celkem dojemných momentů, ale pohoda převažuje.

Krajina střelců (2003)

Kevin Constner opět režíruje western ... asi to nebude další "Tanec s vlky", ale je to o hodně kratší a nechybí zde typické dlouhé pohledy, úspora slov nebo krásná krajina. A Anette Benninogvá je stále krásná. Co bych na tomto filmu hodnotil nejvíc, je ona závěrečná přestřelka, velmi dobře natočená - někdy je až krutě realistická - žádná závěrečný duel klaďas versus padouch, žádné rána a bum ... ne každý je po zásahu hned mrtvý a ne vždy se střílí jen zepředu. Kevin Constner v tomto filmu není úplně tou hlavní postavou a ač jsem neměl rád Roberta Duvalla, v tomto filmu mi byl HODNĚ sympatický!

Jsem agent (2002)

Jako parodie na bondovky a špionážní filmy vůbec, to mělo zpočátku celkem slušně našlápnuto (i když už v jedné z úvodních scén si tvůrci neodpustili již několikrát použitou parodii na různé technické "vynálezy"). Bohužel však, jak jsem se obával, po chvilce vše opadlo a zůstalo jen trapné okecávání Eddieho "57:0" Murphyho a bezvýrazný výkon Owena Wilsona. Framke Janssenová je sice sexy, ale předvádí zde v podstatě to samé co ve Zlatém Oku a jen se divím že takový herec jako Malcolm McDowell se vůbec snížil hrát v nečem podobném. Film tak potěší asi jen obyvatele Budapešti, kde se natáčelo a kde si můžou vychutnat těch pár honiček v ulicích města.

Já, robot (2004)

Pravda je že, co se týče námětu, tohle všechno už tady bylo, ale je to tak pěkně a efektně udělané, že to až bere dech. Klobou dolů před prací trikových specialistů, opět posunuly toto umění o kus dopředu! Mohu jen litovat, že jsem to viděl pouze na DVD a ne na širokém plátně. Will Smith je jako vždy výborný s jeho typickými hláškami, (pro mě neznámá) Bridget Moynahannová velice příjemná a robot Sanny u mě v závěru vzbudil patčičné dojetí.

Tajemné okno (2004)

Samotné "rozuzlení" není sice až tak nápadité (a taky originální), a i když jsem už tak po 2/3 filmu věděl kde "je zakopaný pes", tak mi to tolik nevadilo, protože jak už tu někdo napsal, atmosféra tohohle filmu je skvělá a exteriéry opravdu povedené. Johnny Depp mě jako vždy nezklamal a účast mé oblíbené herečky Marii Bello mě potěšila.

Zloději paměti (2004)

Po shlédnutí tohohle filmu jsem byl dost rozpačitý - jak to vlastně hodnotit? Začátek slibný, pak otřepané klišé, ale zase s celkem originálním pojetím, i když možná trochu směšným. Sladkobolný závěr - škoda slov. A tak ty hvězdičky, které dávám, jsou snad jen za kameru a střih, ono neustále neklidné snímaní města shora (dvě **) a scéna "bouračky", kdy off-road narazí do boku auta hlavních hrdinů - při téhle scéně jsem se opravdu pořádně lekl :-)

Smrt podle poslední vůle (1978)

Jeden z nejlepších hororů, nejsou tam žádné potoky krve, ale starý dobrý anglický zámek se spoustou tajemných chodeb, neobydlených místností a jedna noc za bouřky, kdy se dědici sjedou ke shlédnutí testamentu nahraném na filmu. Obsah testamentu v podstatě vybízí k zájemnému vyvražďování a jakoby to nestačilo, kdesi z psychiatrické léčebny prý uprchl zločinec, který zabíjí, protože si myslí že je kočka ...