Vánoční koleda (2009)

Není co řešit. Vizuálně nejpovedenější film pro 3D, parádní zpracování jedné z nejznámějších pohádek Charlese Dickense, úžasná postava zapšklého Scrooge, který nenávidí svět, obzvláště o Vánocích. Atmosféra od začátku maximálně hutná. Berte na to děti jen v případě, že zvládnou Čelisti či Freddyho Krugera. Není to krvák, ale hutná atmosféra spolu s dospělými dialogy není nic pro malá děcka. Nejenže to nepochopí, ale nebude je to bavit.

Ip Man (2008)

Jeden z nejlepších kung-fu filmů co jsem měl tu čest vidět. Ong-Bak proti tomu vypadá jako cirkusová estráda. Ne, teď vážně. Mistr Ip je dobrý proto, že si na nic nehraje. Počítačové efekty a wire-fu je zde na minimální úrovni. Příběh prostý, přesto koukatelný a uvěřitelný. Na základě skutečné postavy a pozadí skutečných událostí vznikl mistrovský kousek, který není ani hloupý, jako některé filmy žánru kung-fu bývají. Zbytečné filozofické kydy se zde smrskly na pár uvážení hodných vět, které pochopí každý z nás. Víc v těhle filmech ani nehledám. Děkuji a tleskám.

Jack Bull (1999) (TV film)

Wow, tak jsem jednou pustil HBO a vidím Cusacka v netypické roli chovatele koní. Hm. Chvíli na to koukám a zjišťuji, že to má něco do sebe. Výstavní gradace atmosféry se jen tak nevidí. Cusack předvádí podle mého názoru svojí nejlepší a nejpřesvědčivější roli. Ze štvance se stane štváčem, aby na konci sklidil, co zasel. Tento western není úplně klasickým příkladem tohoto žánru. Není tam moc akce, ale za to hodně chytrých myšlenek a odvahy. Jack Bull ukazuje, jaká tenkrát na Divokém západě byla doba. Koně, dobytek a půda představovaly základ obživy většiny obyvatel. Co když vám ale někdo seberu koně? Chce vám sebrat půdu a ohrožuje život vašich přátel? Zkusíte to po dobrém. Promluvit si, dohodnout se a pak se uvidí. Jenže co když to nefunguje? Vezmete zákon do vlastních rukou? Ne, zatím ne. Požádáte zákon, aby stál na vaší straně, aby vám pomohl. Zkusíte se soudit. Jenže, když je soud příliš zaujatý a prohnilý, nejde to jinak. Navíc nehoda v rodině, která se nemusela vůbec stát, přidá olej do ohně. Myrl Redding řekl něco na způsob: "Když zákon nemůže pomoci nebo je příliš krátký, musíte si vytvořit vlastní pravidla a jednat podle nich." Tenhle film není o pomstě, ale o pravidlech, zákonech a lidskosti. S trochou nadsázky by se mohl pouštět ve školách jako ukázka etiky, morálky a slušného jednání. Trpělivost, jakou předvádí hlavní postava neustále šikanována mocnými, je neskutečná. Troufám si tvrdit, že bych se zachoval stejně (když bych na to měl odvahu a trpělivost). V ostatních westernech vidíme většinou bezhlavé střílení vždy, když někdo do někoho strčí. Zde má vše svůj čas. Každá smrt má svůj důvod. Jednu chvíli jsem si říkal, já bych toho haj*la už dávno odprásk. Jenže, to bych porušil zákon a spravedlnosti bych nedosáhl, jen pomsty. Myrl Redding chce spravedlnost, nechce zabíjet a v tom je to kouzlo. Kromě Cusacka excelují i ostatní herci, kteří jakoby v té době žili. Zajímavý je tento fil ještě jednou věcí - žádná z postav v něm nepředstavuje klasického záporáka. Jsou to obyčejní lidé (jako znáte vy), kteří jednají, jak nejlépe umí a podle svého nejlepšího přesvědčení. Každý brání svůj názor, své postoje a zásady. Ale jen někteří dodržují zákon na 100% a jiní v něm hledají mezírky, aby mohli páchat bezpráví. Je to hodně chytrý film, který nejednoho diváka dožene k zamyšlení a slzám. U mě se mu to také povedlo, takže nemohu jinak, než ho doporučit.

Guru lásky (2008)

Od začátku jsem si říkal, hlavně ať to není blbost. Po pár minutách jsem si říkal, ona to je kravina, sakra. Jenže pak mi to postupně začalo docházet. Humor je zde dvojí - naprosté kraviny a pak ten Myersovský, nad kterým musíte přemýšlet. Není to tak, že by vás donutil se smát, ale připraví vám k tomu podhoubí a vy se nad tím textem musíte zamyslet. Cvak. Za 3 vteřiny vám to dojde a vy si řeknete: "To je chytré." Sice se tolik nesmějete, ale spíše ho obdivujete, jako ty lidi ve filmu, protože zkratky a hrátky se slovy DRAMA, INTIMACY (In To Me I See), Nowhere->Now-Here vás prostě dostanou. Nebo aspoň mě dostali. Takže, buď guru Pitku potřebujete (já asi jo) nebo ne. Jo a Timberlake a Kingsley jsou úžásný postavičky. Marishka Hargitay.

Osudový dotek (2004)

Nedávno jsem ho znovu pod delší době viděl a ačkoliv jsem se zrovna učil na zkoušku, musel jsem toho nechat a Osudový dotek dodívat. Je to intenzivní, návykové a vy si říkáte, že to nemůže skončit. Jeden z mála filmů, jehož konec je neutrální a nemůžeme říct, že to skončilo pro hlavního hrdinu dobře ani špatně. Skvělý nápad, neskutečné detaily, kdy všechno do sebe zapadá. Při takovém spádu filmu odpustíte i některé scénaristické chyby. Nejlepší film Ashtona Kutchera.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Asi nejděsivější horor, který se zabývá tématem zombie. Je tak syrový, tak realistický a uvěřitelný, že vám husí kůže ještě dlouho po jeho shlédnutí bude zdobit celé tělo.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Toto hodnocení je zatím platné pouze pro první sérii, víc jsem neviděl. Ikdyž se jedná podle některých o průměrný seriál s použitými nápady, předvídatelnými scénami a celkově jednoduchým přístupem, jak je možné, že mě neskutečně baví? Když si vzpomenu na seriál Ztraceni, musím se smát. Ze začátku sice vpadal slibně, ale po pár dílech se příběh a děj zasekl na jednom místě a nic kloudného se nedělo. Většinou to byla nuda. Prison Break je ale jiný. V každém dílu se dovíme něco nového, nezbytně nutného pro další vývoj a hlavně, je to napínavé a zábavné. Bude to také nejspíš tím, v jakém prostředí se celý seriál odehrává (zatím) - vězeňské cely spolu s jejich "majiteli" jsou nezvyklým místem a divák jakoby sleduje život vyvrhelů v jiném světě. Výborní herci, včetně několika známých tváří, parádní hudba, spousta nervy drásajících překvapení a mnohem více. Jednoznačně nejlepší seriál od dob McGuyvera !

Transformers (2007)

Od začátku bylo každému jasné, že Transformers budou jiní než všechno co jsme doposud mohli v kinech vidět. Již v trailerech jsme měli možnost zhlédnout pár ukázek toho, co dnešní trikaři a CGI specialisti dokážou. Jenže ve filmu je toho 100x víc ! A překvapivě nejsou to jenom triky, co vás bude po celých 144minut bavit. Nečekaně (pro mě) je ve filmu tolik humoru a vtipných scén, že nebýt explodujících budov, automobilů a tanků, tak by se dalo s nadsázkou hovořit o dobrodružné komedii. Tam kde ostatní filmy svou vážnou a až přehnaně komplikovanou tváří staví diváka do role toho, kdo musí sledovat akci a ještě přemýšlet, Transformers baví diváka akcí, humorem a zase akcí. A není lepší kombinace, než když po megalomanské přestřelce dvaceti metrových autobotů dojde na scénu, kdy malá čivava počůrá jednomu z transformerů nohu, načež ten jí za to chce "terminovat"-zničit se slovy, že mu to teď zrezne. A takovýchto útoků na bránici si užijete několik. Pokud si vzpomínáte na Mizery 2, skvělou akční podívanou, ve které honička na mostech představovala vrchol v akčních automobilových scénách, tak věřte, že Bay si jenom zkoušel, co všechno se dá s kamerou a digitálními triky vytvořit právě pro Transformery. S čistým svědomím mohu prohlásit, že od dob prvního Matrixu jsou Transformeři dalším evolučním (né-li revolučním) stupňem v trikařských možnostech. A to je právě to, co mě po celý film drželo úsměv na rtech, vítězný úsměv nadmíru spokojeného diváka, který tleská a žasne nad tím, čeho je člověk (Bay a jeho tým) schopný. A tak ačkoliv Transformeři jako takový neexistují ve své skutečné podobě, tak díky tomuto filmu si klidně dokážu představit, že by jednou existovat mohli. Když je možné vytvořit jejich dokonalý model včetně do nejmenších detailů zpracovaných animací (rozložení a složení do libovolné podoby), tak jejich mechanické postavení je již jen otázkou technologického a materiálního vývoje. Kromě autobotů hlavní roli s patřičně svérázným zmateným a poblázněným výrazem skvěle zahrál Shia LaBeouf, který se proslavil ve výborném Golfovém snu. O hudbu se také bát nemusíte, Steve Jablonsky je zárukou kvality a ikdyž se mi občas zdálo, že by hudba mohla danou scénu podpořit trochu jinak, víc s citem, jde vcelku o dobrý doprovod. Závěrem trocha kritiky, která je i není na místě. Možná někoho bude štvát zmatek spojený s akčními mega scénami, možná vás bude štvát málo klasických "Bayovských" zpomalovaček anebo si všimnete několika mušek v podobě trošku matoucího střihu, ale nesmíte zapomenout na jednu věc: Kdo hledá chyby, vždycky nějaké najde. Raději se soustřeďte na to, na co chtěl Michael Bay aby jste se soustředili a pak vás film odmění svou vtipnou nadsázkou a dokonalými triky. P.S. Vyměním Peugeout 405 za starý Chevrolet Camaro ve verzi BumbleBee. :O)

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Nejvíce našlápnutý díl z celé série. John McClane alias "Smolíček" má zase jednou pech. Tedy jak se to vezme. Zachránit svět před totálním kolapsem je přeci nejenom výzva, ale také čest. Tedy jak pro koho. Jenže, někdo tuhle práci přece musí dělat. A tak Smolíček s jedním hackříkem, který "za nic nemůže", vyráží do boje proti novodobému teroristovi, který má téměř dokonalý plán, jak narušit celosvětovou infrastrukturu, ekonomiku a vůbec celý fungující svět. Výborná zápletka je doplněna stejně chytrou a zběsilou akcí, která je zastoupena v takové míře, že by vydala na další dva samostatné akčňáky. Smolíček je také ve formě, střílí od boku jak John Wayne, okolní dění (akci) komentuje až se šíleným výrazem v hlase a pár hlášek vám i přes nervy drásající akci dokáže pořádně rozhýbat bránici. Jeho nový parťák Justin Long doplňuje běsnícího McClanea velmi dobře a to především svým šokujícím výrazem a vychytaným mobilem. O akčních scénách velmi stručně: Od dob Mizerů 1,2 tady nic podobného nebylo. Navíc je to opravdu šílené! Nebo jste snad někdy viděli sestřelovat vrtulník automobilem, nebo honičku kamionu a stíhačky?

Big Lebowski (1998)

Je to klasika, je to kult, je to Coen. Skvělí výběr herců, kteří se k sobě hodí, perfektně se doplňují. Existenční komedie o přežívání s krimi zápletkou. Nezapomenutelné scény - bowlingový turnaj. To se musí vidět!