Pot a krev (2013)

Asi bych si nedokázal porozumět s někým, kdo si naplno užil tuhle slizkou, tupou takykomedii, která vysává do poslední kapičky všechny stereotypy, předsudky a primitivní, pubescentní pudy. Michael Bay je nádor na už tak vachrlaté tkání americké kinematografie.

Po zániku Země (2013)

Úpadek Shame'a Lulana je završen. Na další jeho filmy už nemíním ztrácet čas.

Pryč od pece (2013)

Podprůměrné drama s nadprůměrnou scénografií. Děj se přesouvá mezi bezútěšným, industriálním prostředím dělnických čtvrtí, dýmajících i opuštěných fabrik a ještě zoufalejšími vesničkami přívěsů a lepenkových barabizen obydlených nejnižší incestní sortou rednecků. Vynikající, téměř postapokalyptickou atmosféru jako z The Road bohužel kazí silně nevyrovnaný scénář postrádající rytmus a gradaci - rozpačitý závěr je už jen ranou z milosti. Tohle mohlo být mnohem, mnohem lepší.

Rivalové (2013)

Popravdě řečeno, přehlédl jsem jméno režiséra a v první třetině jsem si myslel, že tohle natočil nějaký začátečník - zmatený úvod, plochá kamera, křiklavé barvy, odstávající paruky, kožená Olivia Wilde. Celkově to připomínalo levnou, televizní adaptaci. Jakmile ale začne gradovat souboj dvou hlavních aktérů, rychle jsem na to všechno zapomněl - "Rush" je vysokooktanové drama, které je dravé, ale zároveň historicky poměrně přesné. Strejda Ron pořád umí.

Rychle a zběsile 6 (2013) odpad!

Film, který by měl nést nálepku - vytvořeno idioty pro idioty. Záznam myšlenkových pochodů řadového fanouška série během promítání: "Brum, brum, tvé toe kunda, brum, buuum, Mustang, dobrý, teď! vraž mu!, wepon, satelajt, buuum, kousek kozy!, brum, hehe, jak ho svlíkli, vžuum, ratatat, happy end. Píčo, dobrý." Podíval jsem se ze zvědavosti a s mohutnými předsudky a bylo to ještě horší, než jsem čekal. Celou dobu jsem nechápavě zíral, a rozsvítilo se mi teprve nakonec, kdy se celá horda plešek chytla za ruce a začala se modlit ("And most of all - thank you for fast cars"). V Americe je tedy target jasný - hordy rednecků, fanoušků Nascaru a wrestlingu, blbců, kteří už ani nemají na steroidy, tak si do tlap píchají synthol a doma mají minimálně jedny slipy s motivem americké vlajky. Case solved. Stále ale nechápu, kdo se na to dívá ve zbytku civilizovaného světa. P.S. Všiml jsem si, že nějaký hollywoodský hlavoun se rozhodl definitivně ubít sérii "Terminátor", protože svěřil režii dalšího dílu tvůrci téhle sračky pro pologramoty. To je konec.

Sezóna zabíjení (2013)

Tragédie balkánských rozměrů. Na papíře to vypadalo slibně - De Niro a Travolta v minimalisticky pojatém thrilleru o souboji dvou válečných veteránů kdesi v americké divočině, k tomu hudba Christophera Younga. Proč ne? To by se toho ale musel ujmout skutečný režisér a ne cvičený kočkodan po víkendovém kurzu "Natoč a sestřihej vlastní filmeček z dovolené". Jediným zábavným prvkem jsou snad jen detaily dojemně ignorující zákony fyziky a biologie lidského těla, sranda ovšem končí u psychologie postav - za takovou fušeřinu se na frontě střílí do zátylku. Připočtěme si k tomu dramatický oblouk na úrovni řadového dílu Teletubbies a máme jeden z nejhorších filmů roku. Roberte, Johne, stálo vám to za to?

Shadow Walkers (2013)

Takový mnohem, mnohem slabší Triangle. Nedotažená, tuctově natočená teenagerská sci-fi blbůstka.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Filmařská paraolympiáda. Kultovní série jde definitivně do sraček, a kopli si do ní úplně všichni - od režiséra, přes scénáristu až po tvůrce efektů. Když už točím debilní akčňák s nulovými požadavky na logiku a strukturu, tak bych se měl snažit vyšperkovat akční scény, ale ono nic - zmatek, bordel, technické peklo a hlavně nuda, nuda bezbřehá jako Bajkal.

Stalingrad (2013)

Už asi vím, jak se cítí pes, když kouká na televizi: "něco se tam pohnulo, teď zase, včíl něco říkají, teď tam někdo běží ...". Spousta postaviček a pohybu bez žádného smyslu ani cíle. No prostě - udělal bych mnohem líp, kdybych si ty dvě hodiny raději olizoval kulky. Haf.

Stárnoucí gigolo (2013)

Obsahově by to vystačilo na filmovou povídku, díky dvojici Allen-Torturro je to ale příjemný materiál na sobotní podvečer. Neurazí, nenadchne.