Chyťte zloděje (1955)

Velmi příjemný, výborně vybroušený film - i když z pohledu Hitchcockovy filmografie se jedná jen o řemeslné cvičení. Všechno tady je tak, jak má být - napínavé akční scény (honička po serpentinách, finále na střeše), slovní a situační humor ("obojživelná" Grace Kelly a slovní přestřelka se sokyní), drobné "inside jokes" (Hitch a klec s ptáky), vynikající kamera ladně klouzající po krajinkách jižní Francie. Mezi dvojicí hrdinů to jiskří, dokonce se objevují peprné narážky a nakonec ... šmarjá, ta Grace byla ale kost!

Mučedníci (2008)

S hodnocením jsem dost váhal, ale nakonec jsem se rozhodl vyšvihnout na čtyři hvězdičky. Martyrs je film pro velmi úzkou skupinu diváků, kteří jsou schopni přetavit impulzy zhnusení a opovržení přetavit buďto na zábavu nebo na reflexi. A mně se po dlouhé době stalo, že mne nějaký horror opravdu popíchl k zamyšlení - a to i přesto, že konec vyzněl o něco plytčeji, než jsem čekal. Mučedníci jsou jedním z nejbrutálnějších filmů za posledních několik let, musím ale uznat, že půlhodinová sekvence nelidského týrání hlavní hrdinky je účelná a má smysl. Kdyby ji režisér obešel, celé finále by pozbylo svůj náboj, a to by byla opravdu škoda. Martyrs není geniální snímek, je to snímek chytrý - a to je v dnešní době sakra dost! P.S. Neberte to jako pozvánku ke shlédnutí, druhá polovina filmu je opravdu VELMI brutální.

Přichází Satan! (1976)

Horrorová lahůdka pocházející z nejlepších sklepů staré filmové školy - a po "Rosemary má děťátko" můj druhý nejoblíbenější "satanský" horror. Ve srovnání s Rosemary zde sice mnohem výrazněji vyčnívají hollywoodské formičky, jinak jde ale o vytříbené, vyzrálé dílo, kterému prakticky nelze nic vytknout.

Damien (1978)

Jak již zde bylo nejednou řečeno - slabší odvar jedničky, ale přesto vynikající, atmosférický horror. Vadí mi na něm (trochu paradoxně) akčnost a přílišné tlačení na pilu, chybí zde pomalé houstnutí atmosféry, které jsem tak ocenil v prvním Omenu. Ve dvojce už prakticky nemá co houstnout, jde o klasickou vyvražďovačku všech postav, které se nachomýtnou do cesty sílícímu Zlu. Čtvrtou hvězdu musím dosadit pro zlepšení nespravedlivě nízkého hodnocení.

Vymítač ďábla (1973)

Po letech jsem se k této klasice vrátil a jsem trochu zklamán - některé postupy už dnes přece jen trochu vyčpěly, atmosféru narušují zbytečně prodlužované záběry. Je to další z filmů, který načerpal body především díky tehdejší atmosféře a módnímu způsobu produkce kriminálek a thrillerů. Díky prvkům odkoukaným od velmistrů žánru se Friedkinovi podařilo vykreslit sofistikovaný, nenásilný úvod, předvést řadu hezky prokreslených postav a propojit mystickou zápletku s racionálním vyšetřováním bez zbytečných kouzel a ohňostrojů. Několik okamžiků jde samozřejmě vysoko nad průměr - problesky démona na zdech a vybavení domu, skvělá snová sekvence, dramatické a náhlé vyústění etc. Něco mi ale říká, že kdyby tento film vznikl o deset let později, určitě by dopadl mnohem hůře.

Pavoučí teror (2002)

Rozhodně jedno z lepších spojení horroru a komedie. Bát se příliš nebudete, ale nudit taky ne - je to vtipné, hezky zahrané, narvané odkazy a citáty (masky v obchoďáku), akční (honička na motorkách a útok na město). Když si k tomu přidám mladičkou Scarlett Johansson, tak prakticky není co řešit. Nenáročná, ale ne stupidní zábava.

Muž ve stínu (2010)

Slabé čtyři hvězdy. Řemeslný skvost bez jediného šrámu, který je zároveň příliš chladný na to, aby diváka strhl. Ve srovnání se Shutter Island - výsledkem postupující Scorseseho senility - zde Polanski dokazuje vrcholnou formu, které bohužel chybí emoční náboj. Trochu krve a ruměnců tomu dodávají jen herecké výkony Olivie Williamsové a Toma Wilkinsona. Přesto musím zvednout hodnocení z průměru kvůli několika prvkům, které jsou neklamnými mateřskými znaménky skutečného Pana Filmaře - zmíním například lísteček putující davem nebo samotný závěr filmu, ale také několik krásně napsaných, plastických postav, drobných detailů a schválně umístěných "nečistot", velmi vkusnou dynamiku vyprávění i zvukového podkresu, který pro stupňování napětí používá jak hudbu, tak ticho. Live long and prosper, Romane, těším se na další filmy.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Místy kvalita trochu kolísá, ve třetí sérii se bohužel začne hýbat i s šachovnicí postav, takže se děj pomalu přesouvá z výživné půdy geeků do dost banální oblasti vztahů a trapasů a lá Přátelé. Je to ale stále inteligentní, vtipné a svěží. Velmi zdařilá je hlavně volba herců. Viděl jsem rozhovory v "civilu", a potvrdilo se mi, že Wolowitz, Kuthrapali nebo některé další vedlejší postavičky se podařilo trefit naprosto dokonale, což zdaleka není pravidlem. Samozřejmě nemohu vynechat hlavní hvězdu - Jim Parsons by měl za roli Sheldona dostat zlatou sochu v životní velikosti. To, co dokáže uhrát gesty a mimikou je prostě neskutečné. Už bych chtěl čtvrtou řadu, prosím.

Zpovídám se (1953)

Mistr opět nezklamal. Vynikající scénář nabízí mnohem víc, než "jen" velmi zajímavé dilema mladého kněze rozervaného mezi zpovědním tajemstvím, zakázanou láskou a touhou po pravdě a spravedlnosti. Film vypiplaný do posledního detailu, umně vpletené symboly a drobné perličky (padající kolo). Už podruhé mě svým výkonem uchvátil Montgomery Clift (naprosto excelentní v Norimberském procesu). Jednu hvězdičku jsem shodil dolů jen kvůli poněkud uslzené romantické vložce, jinak ale plná spokojenost a hlad po další hitchcockovině.

Osm a půl (1963)

S Fellinim - a obecně s celým italským filmem - jsem měl vždycky problém. Nedokážu strávit estetiku, tématiku a celkový nádech a temperament. Taky zde jsem to neměl lehké, naštěstí to ale zachránila uhrančivá kamera a hned několik scén - vlastně všechny snové sekvence : geniální úvod, rozhovor s excelencí v lázních, válka žen, závěrečná přehlídka (už víme, odkud krade Jakubisko a Brabec!). Takže to bude trochu dýchavičné čtyřhvězdí, ať nežeru.