Mandžuský kandidát (1962)

Dnes již pomalu zastarávající, na svou dobu ale dost průkopnické dílo - jeden z bezprostředních předchůdců drsných šedesátkových a sedmdesátkových thrillerů, který bohužel ještě stále trošku zapáchá levnými scifárnami z 50tých let. Překvapivě dobrý Sinatra a Angela Lansbury, několik opravdu vynikajících scén (prostřelené mléko, lehce surrealistické přechody během přednášky "kroužku domácích hospodyněk"). Velmi příjemná podívaná, ale čtvrtou hvězdu sázím spíše ze slušnosti.

Jak vycvičit draka (2010)

Animák s vikingy a tlupou draků? Z toho jsem už snad troch vyrostl, ne?Jakkoliv jsem k tomuto filmu přistupoval značně skepticky, velmi rychle jsem byl nucen zamávat bílou vlajkou a nechat se unést. Hloupoučké, klišovité a sentimentální - jistě. Přesto po dlouhatánské době v mé rozmlsané hlavě věčného šťourala, hnidopicha a nespokojence vzklíčilo prosté, klukovské "tý jo, takového draka bych chtěl". A vidím, že nejsem jediný.

Ene bene (1999)

Dobře, je to nenápadný a místy záměrně ospalý a nudný film - nízké hodnocení na CSFD je ale jedno z největších faux pas místní komunity filmofilů. Zatímco do poloviny sledujeme vcelku standardní hořkou komedii, která ani není nijak násilně vtipná, postupně se vše začíná vybarvovat a posledních 20 minut je už naprosto ukázková filmařina. Zoufalý monolog Ivy Janžurové je pro mne zcela jednoznačně jedna z nejsilnějších scén nejen v její filmografii, ale v celém českém filmu. Vynikající práce, kterou mi trošičku kazí snad jen mírně otravné téma "girl/woman power", které Alice Nellis omílá ve všech svých filmech.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Brilantní drama, které si nebere servítky. I když to zezačátku vypadalo na plochou agitku, postupně se začíná vykreslovat komplexní příběh terroristických organizací v Západním Německu. O událostech popisovaných v tomto filmu jsem neměl ani páru, takže jsem byl vcelku v šoku, že to u sousedů bylo takové akční. Herecky, technicky i obsahově nemám připomínek, celkový dojem bohužel kazí přehnaná stopáž, ke konci jsem se už začínal trochu vrtět. Přesto musím už poněkolikáte konstatovat - Němci umí.

Podivní (2010)

Moc se mi líbí to, jakým směrem se ubírá moderní horror. Romera jsem nikdy neměl rád, stále v něm vidím především hodně špatného filmaře a v jeho filmech jen těžko hledám nějaký břitký sociální komentář. Jeho pilní žáci se naštěstí poučili a dnes již většina z nich svého "mistra" mnohonásobně přerostla. Jinými slovy - když už se máme bavit u střívek, krve a ohýnků, ať to má nějakou úroveň, prosím. Podivní sice nedosahují všestranné vytříbenosti Snyderova remaku jiné Romerovy klasiky, přesto rozhodně neurazí - trochu schématické, ale poctivě napsané postavy, pečlivě vystavěná expozice, klasická, ale nenudící kamera, celá hrst zapamatovatelných okamžiků a velmi příjemný a nakonec - nečekaný přechod od komornosti amerického venkova k závěrečnému, pompéznímu "BUM". Mohlo to být lepší, nebylo to špatné. Čtvrtá hvězdička za snahu.

Úsvit mrtvých (2004)

Rozhodně můj oblíbený zombie horror. Snyder má neskutečné vizuální cítění, všechny postavy jsou moc hezky napsané a dialogy mají říz a vtip. Ukázková práce.

Cesta (2009)

No, tak ti se s tím opravdu nes*ali. Syrové, kruté, nekompromisní, realistické. Už dávno jsem neviděl tak nápadité a přitom kompaktní a uvěřitelné vizuální pojetí - kamera, exteriéry, masky, všechno velmi úspěšně navozuje atmosféru naprosté beznaděje a plíživého strachu na samotné hranici psychické únosnosti, na níž se hrdinové po celou dobu pohybují. Nedával jsem pozor u titulků, takže mě velmi příjemně překvapily roličky Roberta Duvalla a Guye Pearce (i když zrovna u těchto dvou postav se s maskami mohli trochu mírnit). Napínavý příběh, nepředvídatelný scénář, naprosto nehollywoodská špína, krev a chaos. Víc takových filmů, prosím.

Děti ze stanice Leningradská (2005)

Forma tohoto filmu je velmi nevyvážená - pokud mám hodnotit jen provedení, pak bohužel musím konstatovat, že dobrý scénář sráží dolů laciná kamera, někdy to vypadá, jako by to točili na nějakou levnou VHSku. Obsah je ale dost silné kafe - dětští bezdomovci, dvanáctiletí prostituti, tváře rozežrané od toluenu, desítky osobních příběhu. Tvůrci tato dramata velmi citlivě stupňují až ke závěrečné smutné pointě. Doporučuji všem, kteří naivně věří na dobré anděly a spravedlivá řízení osudu.

Nejlepší léta našeho života (1946)

Další polozapomenutý klenot. Vše nejdůležitější zde již bylo napsáno - je to klasika všech klasik, která má šanci obměkčit nejednoho zapšklého cynika. Povinná četba, děcka!

Dobrodružství Robina Hooda (1938)

Errol Flynn je v těch punčocháčích k popukání a nedokážu si vysvětlit, proč ho tehdy ženy považovaly za sexsymbol, je to spíše takový sympatický kulišák. Film nabízí skutečně dobrodružnou podívanou, u které jsem se - k vlastnímu údivu - několikrát upřímně zasmál. Roztomilé, barevné a zábavné. Velmi příjemný objev.