30 dní dlouhá noc (2007)

Z dílny Davida Sladea vyjela třetí nadupaná mašina. Svěží, dynamická, sebevědomá. Z očí Sladeových srší neskutečné množství energie, která se do jeho výtvorů vrývá neobvyklou svěžestí a neustále se kumulujícím napětím. Hard Candy mě brutálně sejmulo a 30 dní dlouhá noc v tomto duchu pokračuje. Sice jsem se nedočkal tak mrazivé scény, jako bylo (spoiler!) talrav ínávázeřdo, ale bohatě mi tento zážitek vynahradil noční život ve městečku Barrow. Už jenom to prostředí sněhu a ledu, zahalující se do třicetidenního temného pláště působí depresivně. A takovouto scenérii zaplní Slade luxusní smečkou upírů, dychtících po krvi. Takže začíná řezničina. Upíři, vedení charizmatickým Danny Hustonem, útočí jako šílení, nečekaně, bleskově, krvavě a zanechávají po sobě roztrhané krční arterie. Lidé kontrují prostřednictvím bagrů, kolečkových rypadel, seker, Otesánka a bouchaček a aby si tohle všechno divák dostatečně užil, tak je vždy u nějaké takové scény přítomna kamera, která před krvavým záběrem nikdy necouvne. Akční scény mají opravdový drajv, lekačky zavání podělanými trenkami a Hartnett a Foster jsou jednoduše perfektní. Nebýt několika žánrově klišovitých scén, neváhal bych s nejvyšším hodnocením. Takto je to nadprůměrná upířina a Sladeův další pořádný hryzanec do jeho filmografie. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/53 miliónů dolarů(výdělek celovětově)

Mělký hrob (1994)

Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální.

Četa (1986)

Oliver Stone právě vybojoval své velké vítězství. Jeho bitevním polem je kambodžsko-vietnamská hranice, jeho stěžejními zbraněmi jsou Willem Dafoe a Tom Berenger a municí mu budiž charaktery postav těchto herců. Motivován složením pocty provedl precizně svoji četu bojištěm a ukázal temné stránky (ne)lidských bytostí. Hvězdné obsazení se předvedlo jako sehraný tým a podporováno tíživým hudebním doprovodem se postaralo o působivý divácký zážitek bez výrazných hluchých míst. 6 miliónů dolarů(rozpočet)/138 miliónů dolarů(výdělky v USA)

Hatchet (2006)

Usaďte se na pohovku, pravou paží obejměte přítelkyni ´Nadsázku´, levou rukou si plácněte s kamarádem jménem ´Nadhled´, pusťte si film a budete se královsky bavit. Hned v první scéně se v sympatické (i když krátké) roli mihne pekelný Freddy Krueger (teda vlastně nervózní prošedivělý Robert Englund), následují titulky, které hudebně doprovází This is the New Shit úchyláka Marylina Mansona a pak už to jede. Párty, dobrý den, kozy ven, čaroděj Tony Todd, banda největších exotů, bažina, porouchaná loď, znetvořená obluda, sekyra a zábava začíná. Neuvěřitelný gore smrti, cákance krve, vtipný hlášky, skvělej konec. Během filmu větrejte, díky dobrým lekačkám Vám možná ujde nějaká ta plynová bublina. Nuda tu nemá šanci, vlastně i díky 80-ti minutové stopáži. Jen je nutné brát to s nadhledem.

Nebezpečná rychlost (1994)

Scéna s výtahem nebyla nikdy napínavější a mhdéčkový autobus nejel nikdy tak rychle a zběsile. A i když se mu do cesty staví automobily, kočárky, záludné zatáčky a brutální prasárna v podobě děravé dálnice, cestující mohou být v klidu, protože labyrintem těchto nástrah vedou autobus šikovné ruce Sandry Bullock a chladnokrevně hbitý úsudek Keanu Reevese. Udržet rychlost vozidla nad 50 mil/h by jednoznačně zvládnul Milan Baroš, ten teď lítá mezi Lyonem a Ženevou ještě tři a půlkrát rychleji. A film uhání kupředu podobným tempem, pořád se něco děje a divák nemá možnost se nudit. Škoda, že mi nesednul samotný závěr v městské podzemce, při této scéně se mi vždy vybaví Simon Phoenix a jeho hláška (pozor, spoiler): "Víš, já bych ztratil i hlavu, kdyby to šlo." Simone, jde to, Dennis Hopper by o tom mohl vyprávět! (konec spoileru). Velmi zábavných a efektních 80%. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/350,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Železný opičák (1993)

Woo-ping Yuen tahá za bezpečnostní lana jako smyslů zbavený, Rongguang Yu s Donnie Yenem uštědřují kopy a rány s rychlostí a razancí namydleného blesku, a když divák vezme tu šílenou (v kladném slova smyslu) choreografii s mírnou nadsázkou, film si doopravdy užije a ještě si nakonec poběží koupit do města figurku opičky. Ti akčnější z Vás možná pak nezvolí klasickou cestu domů prostřednictvím mhdéčkových souprav, ale opojeni filmem to vezmou přes střechy domů, palandy, balkóny a lešení.

Pearl Harbor (2001)

Božský Michael počtvrté! V první půlce vykouzlí krásnou romanci s podmanivě melancholickou hudbou Hanse Zimmera, v té druhé se zase vytasí s tou nejbrutálnější demolicí vůbec - Pearl Harbor se zmítá v příšerných mukách, nebe osvětlují monstrózní výbuchy promakané do detailů a celým bojištěm se v neskutečných kamerových záběrech míhají nepřátelské letouny. V této bezmála třiceti minutové akční sekvenci jsou desítky momentů, které Vás katapultují z křesel, abyste se do nich zase s nevěřícně uhranutým pohledem vrátili. Vše je prosázené Bayovými typickými záběry a také samozřejmě nezbytným vlastenectvím. Za Daredevila bych Benu Affleckovi nepřihrál ani párek v rohlíku, pod vedením Pána akce se však zase stává obstojným hercem. Ukázkový milostný trojúhelník. A písnička There You'll Be mohla zaznít snad jenom zde. A nemyslím si, že se propojení explozivní akce s romantickými pohledy a slovy nepovedlo. Neuškodilo by pouze vystříhat trochu toho patriotismu. Zažil jsem pocity krásy, lásky, marnosti, odhodlání, zoufalství, oněmění a melancholie. Impulzivní Bay znovu dokázal, že filmy obřích parametrů točit umí! 140 miliónů dolarů(rozpočet)/449,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Když si Chuck bral Larryho (2007)

Tak tohle mi sedlo jako vychlazená desítka po nedělním pečeném krocanovi. Tam, kde se Chuck s Larrym právě nachází, se okamžitě nakumuluje hromada gagů a komických situací. Adam Sandler si svojí roli náramně užívá, a i když většinu příběhu hraje zástupce čtyřprocentní menšiny, tak v jedné scéně bych chtěl být na jeho místě (ano, má to co dělat s testováním pravosti ňader Jessicy Biel). Kevin James je zase sympaťák každým coulem, jeho Larry stále věrně miluje svoji zesnulou manželku a působí klidněji a umírněněji než bouřlivák Chuck. Všichni herci jsou nehorázně odvázaní. Biel je megakočka, která by rozžhavila do ruda i eskymáka, Buscemi zahraje kohokoliv s neskutečnou vervou a Rhames je třešničkou na dortu. Film se plyně rozjede a pak z něj 70 minut tryskají do všech stran hlášky a situace, kterým se budete upřímně smát. Škoda, že si snímek nefrčí svojí vlastní cestou - po té skutečně zábavné hodince totiž sjíždí na mnohokrát projetou (rozuměj klišovitou) asfaltku. Na závěr se přibrzdí a vcelku zvážní, celkově však film pokračuje ve šlépějích Clicku, protože se jedná o nadprůměrnou komedii s výbornými herci. 85 miliónů dolarů(rozpočet)/182 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Americký gangster (2007)

Gangsterka roku. Jednoznačně (když počítám letos shlédnuté Drsné časy a Skrytou identitu). Pokud však nemáte mafiánské neurony a nekoluje Vám v žilách gangsterská krev (a já jsem přesně tenhle případ), pravděpodobně si film neužijete maximálně. Po technické stránce není co vytknout. Vše, počínaje režií, pokračujíce scénářem a hudbou, a hereckými výkony konče, je komplexní. Hned úvodní scéna Vás přesvědčí, že v tomto příběhu nepůjde o pár modřin a odřenin, ale rovnou o život. A jak děj pokračuje, tak postupně zjišťujeme, že klesáme hlouběji a hlouběji do mafiánského podsvětí plného drog, známostí, zelených bankovek, a také lidí bez skrupulí a zábran. Ačkoliv je snímek více než dvouapůlhodinový, tak nikdy nenudí. Spíše jsou zpočátku možná lehce zašmodrchaná filmová vlákna postupem času rozplétána, atmosféra graduje a v závěru je nám předložena vynikajícně řemeslně natočená přestřelka a finální rozuzlení je tak trochu nečekané. Jenže... chyběla mi scéna, která by mě srazila na zadek a nenechala vstát. Ve filmu jsou jistě silné momenty, ale žádný ohromující nebo hubuotvírající. I tak se však jedná o velký zážitek. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/175 miliónů dolarů(rozpočet celosvětově)

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Páté dobrodružství z Bradavic je za mnou, zkusím do něj teď proniknout a zhodnotit ho. Připraveni?? Legilimens! Takže režisér to měl jistě velmi přetěžké nacpat šestikilovou bichli do 130 minut stopáže, což se podepsalo na spoustě pro nezasvěcence slepých odboček. Herecky velice přesvědčivé (Radcliffe, Staunton, Rickman). Celkem třikrát na mě David Yates uvalil kletbu Petrifucus totalus, po které jsem opravdu zkameněl, zejména závěrečná dvacetiminutovka je přehlídkou kouzel největšího kalibru a duel Voldemort vs Brumbál působí vizuálně tak impozantně, že mě zvednul ze židle jako zaklínadlo Impedimenta. Ale ty dialogy, občas neposlouchatelné. Celkově povedené, v rámci série standartní, ale stále nic se nezměnilo na tom, že mě tato série přilíš nepřitahuje. Nicméně jedná se o dobrý film... a kdo si myslí, že ne??... Avada Kedavra na něj! 150 miliónů dolarů(rozpočet)/937 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)