Smrtonosná past 4.0 (2007)

Uhlazená demoliční jízda plná hardcore efektů, kterou však jako tlustou slepici zařízla PG-13tka. Filmu kralují tři věci: Willis, efekty a kamera. Willis je ve formě, k likvidaci protivníků používá kromě střelných zbraní i policejní káry, mačká ze sebe neskutečné množství hlášek a je stále cool. Efekty se řítí filmem jako nekontrolovatelné tornádo, scéna v tunelu připomíná doslova vysokooktanové destruction derby zakončené profláklým trailerovým soubojem letící auto vs helikoptéra. Závěrečná sekvence už však naplno opustila hranice reálnosti a i když je tahač s návěsem jedoucí pouze po pravých kolech nebo stíhačka prolétávající hroutící se dvoupatrovou dálnicí efektní, působí to celé skoro úsměvně. Kamera je skutečně neuvěřitelná a když se rozhodne opisovat mohutné půlkruhy kolem pohybujících se předmětů, začne Vám vypadávat popcorn z pusy. Willisovi zdatně sekunduje Long, Olyphant si užil svoji roli záporáka a parkourista Raffaelli se postaral o akrobatickou vložku. Viděno, podtrženo, sečteno, rozhodnuto: určitě podařený návrat velké akční série a ikony, ale chyběl mi tam nějaký ten ostrý předmět v oku (a nemusí to být zrovna krápník), trochu syrovější a uvěřitelnější akce a pár slov jako ´asshole´ či ´motherfucker´, na které jsme byli kdysi zvyklí. No jo, fuckin´ PG-13! 110 miliónů dolarů(rozpočet)/353,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Blade 2 (2002)

Víte, že se právě přepisují anglicko-české slovníky?? U slova ´cool´ už nestojí ´chladný´ ani ´svěží´, nýbrž jenom Blade 2! Tady je totiž (kromě příběhu) cool úplně všechno a film se tak stává neskutečně zábavným. Takže si to shrneme: Snipesův Blade je stále famózní a sype ze sebe kopy s otočkou s takovou razancí a rychlostí, že by závistí zblednul i vyhlášený otočkátor Chuck Norris a zlostí by sežral svůj rangerský klobouk. O hlášky jako hrom se tu vedle Bladea stará Perlman Ron a také Norman Reedus coby Scud, jako srát, co neumí se prát, co má pořád strach a skončí proměněný v prach. Film kráčí dynamicky kupředu, v čemž ho mohutně podporuje špičkový soundtrack (Eve, BT, Ice Cube, Cypress Hill). Souboje jsou propracované, částečně díky choreografii a částečně díky efektům, které jsou však místy viditelně počítačové. Celkově prostě skvělá zábava a i kdyby se celou dobu Snipes šťoural mečem v nose a Perlman si čistil sluneční brýle, pořád to bude COOL. 54 miliónů dolarů(rozpočet)/155 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Základní struktura filmu. Kolikrát jsme něco podobného jen viděli?? Mockrát. Ovšem zde je spousta drobností, které Neporazitelného 2 od ostatních přeci jenom odlišují. Zaprvé: Forma. Stejně jako souboje totiž ve filmu upoutávají vztahy a vývoj hlavního hrdiny. Zadruhé: Souboje. I když jsou očividně zaměřené na efekt, jsou mistrně zvládnuté. Choreografie si může podat ruku s filmem Ong-Bak, či Tom Yum Goong. Vše se odvíjí samozřejmě od fyzické připravenosti bojovníků. Všichni fighteři, které ve filmu uvidíte, jsou (co se vzhledu týče) lepší než 99% všech kulturistů, místo trapézů a zad mají Krkonoše a místo břicha valchy. Zároveň jsou však hbití, ohební a jejich sportovní průprava jim umožňuje používat techniky z kategorie Tony Jaa (Scott Adkins předvádí opravdu neskutečné věci a působí jako totální šrotovací mašina). Zatřetí: Melancholie, city. Působivé zakomponování asi tří dojemných scén (oblékání bezvládného Chamberse visícího u sloupu nemá chybu). Začtvrté: hudba. Parádní soundtrack, po kterém se sháním už teď. Nathaniel Dawkins a jeho titulková Bring It On je třešničkou na lahodném dortu. Prozatím nejlepší arénový akční film 21. století!

Smrtonosná past 3 (1995)

Simon říká: S McClanem já zahraju si hru, vytrhnu mu chrup, rozervu mu trup, nezbyde z něj ani chlup... Tohle je pravá McTiernanská jízda! Sled událostí je rychlejší než kmitající nohy sprintera Maurice Greena. Útočník hovořící v rýmovačkách, hádankách a náznacích si zasedl na McClanea jako výbušný tělocvikář na tlustého brýlatého jedničkáře a McClane kvůli němu lítá po New Yourku od jedné telefoní budky k druhé rychleji než chrt pronásledující umělého zajíce. Tempo filmu je doslova zběsilé, až je to možná na škodu, protože jedna akční scéna střídá druhou a při dvouhodinové stopáži si pak ani nevzpomenete, co se dělo před půlhodinou. Je toho tolik, že to prostě nestíháte všechno vstřebat. A ke všemu ještě pálí ústřední duo trefné hlášky s kadencí jakékoliv střelné zbraně ve filmu. To abyste měli hlavu jako barák. Willis s Jacksonem se skvěle doplňují, jako akční dvojice fungují parádně. Zklamal mě Irons, nebyl to prostě záporák hodný série Die Hard. Chytlavé hudební tóny a skvěle natočená akce. A teď po dvanácti letech všichni do kina na čtyřku! Aaa, to Simon neřekl:) (Ale my všichni stejně půjdem) 90 miliónů dolarů(rozpočet)/361 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Play. Nesmrtelné dialogy, legendární monolog, nechronologický děj, nezapomenutelné scény, herecká elita, skvělá hudba, jedinečný zážitek. Stop. Tarantino Forever! 8 miliónů dolarů(rozpočet)/214 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Mravenčí polepšovna (2006)

Příběh zasazený do života hmyzu se mi (jako studentovi biologie) velice líbil. Animace je také dobrá, ale jinak je film jedno obrovské klišé a všichni, včetně toho nejmenšího drobečka v hledišti od začátku vědí, jak to nakonec dopadne. Supr voice sestava. Animované filmy obecně se začínají neskutečným způsobem množit a lidé zákonitě nemohou stíhat sledovat všechny. Vybírají si tak ty kvalitní (většinou Pixarovky), a proto na sebe Ant Bully, jenž posbírala v drtivé většině průměrnou kritiku, v kinech jen tak tak vydělala. 70% 50 miliónů dolarů(rozpočet)/55 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Noc v muzeu (2006)

Zábavné. První slovo, které mě napadlo ve chvíli, kdy nastoupily závěrečné titulky. Fakt zábavné (to byly další dvě slova). A tak bychom mohli pokračovat dlouho. I přes několik klišovitých scén, které jste viděli mockrát, si mě film získal svým zpracováním, herci, digitálními kouzly a Silvestriho hudbou. Ben Stiller je dobrej herec a supr komik (promluvy k nehybné opici jsou boží) a zde mu navíc sekundují poněkud scvrklí, ale přesto skvělí Owen Wilson a Steve Coogan. A kdo je tu dál?? Rozesměje Vás Attila Bič Boží, neandrtálci s hasícím přístrojem, socha z Velikonočního ostrova, šéf muzea nebo starý hlídač Gus. Pro děti musí být tenhle film kouzelný a možná se v America zvýšila návštěvnost muzeí, zejména ve večerních hodinách. Když u toho moc nepřemýšlíte a na těch 110 minut se stanete děckem, budete odměněni parádní ... (zase musím použít to slovo) ... zábavou! A teď mě omluvte, právě kolem mý pravý nohy proběhnul pavouk, jdu ho ulovit a pak si na něm vyzkouším Attilovo "makeekaka"... 120 miliónů dolarů(rozpočet)/572,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Začnu od konce. Zapomeňte na Johna Matrixe a jeho explozivní čistku tichomořského ostrova nebo na Mariona Cobrettiho, kterak svými nekonečnými zásobníky likviduje gang vrahů na motorkách. To, co se ve filmu děje poslední půlhodinu, jste asi opravdu ještě neviděli. Pažby všemožných zbraní svírají vetché ruce sandfordských starců, kteří jsou vzápětí... Dost, tohle si musíte užít sami. Půdu pro tuto závěrečnou pasáž připravuje předchozích 80 minut, během kterých Wright perfektně skloubil detektivku s akční komedií. Příběh Nicholase Angela, jemuž kterýkoliv workoholik nesahá ani po vytrénovaná lýtka, je tak dynamický, zajímavý, napínavý, vtipně odlehčený a také krvavý. Ne nadarmo si film odnesl od ratingové komise Erko, bizarních smrtí je tu víc než má série Halloween dílů. Wright dokázal nacpat do Hot Fuzz tolik originálních a jedinečných nápadů a zparodovaných prvků, že Vás prostě film popadne za krk a úplně vtáhne do sebe. Simon Pegg je naprosto vynikající a z Nicholase Angela učinil někoho, komu fandíte, držíte pěsti a koho popoháníte kupředu po celou dobu stopáže. Výbornou postavu Angelova parťáka Buttermana, která prochází možná trochu očekávaným vývojem, skvěle zahrál Nick Frost. Dialogy jsou v počátcích jejich vztahu opravdu špičkové. Akční stránka Wrightova filmu (demoliční scény, zpomalovačky, rychlý střih a "rollercoaster" kamera) si obula sprintérské tretry a zavěsila se na paty jinak nedostižitelné akční apokalypse jménem Michael Bay. Film doporučuju všem, ale zejména těm, kteří nenávidí důchodce, třeba když se cpou do mhdéček s taškami narvanými nejlevnějšími zbytečnostmi ve městě... Já bych v tu chvíli vraždil. Hot Fuzz to zvládl za mě:) 73 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Pátek třináctého (1980)

Nějakou supr hustilkou byla nahustěná atmosféra filmu, protože po celou dobu stopáže se moje systola a diastola pohybovaly kolem dvojnásobku klidovky. Další poctivý a napínavý slasher, ve kterém si tajemný vrah připravil pro sexuchtivé teenagery rafinovaná a originální zprovození ze světa. Některé scény jsou jemně vykonstruované a finále možná přitažené za zkrvavené pačesy, ale stejně jsem byl napnutý jako tětiva Rambova luku. A až budete film sledovat, mějte radši poblíž nočník, to kvůli lekačkám, které jsou dost vymakané a zejména ta poslední, která ačkoliv se dá očekávat, je rychlejší a hnusnější, než cokoliv jiného ve filmu. Rovněž oceňuji, že vrah zůstává do poslední možné scény skryt a všechny Vaše předchozí odhady budou slepé jako mnohé výběžky Crystal Lake. Ústřední hudební motiv mě bude znervózňovat ještě hodně dlouho. 40 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Roming (2007)

Tak tenhle film mě minul obloukem větším, než jaký podepírá Žďákovský most přes Vltavu. Z břečky podprůměrnosti zvedá snímek charizmatický Bolek Polívka, který se přiřítí doslova jako uragán, šokuje, blbne a filmu vládne, avšak jeho vulgární verbální projev časem omrzí. Umírněnější Marián Labuda vnáší do příběhu svůj příběh o hledání duše, ale Vejdělek nezvládnul oba světy dostatečně dobře a srozumitelně propojit. Romská hudba působí povětšinou jako rušivý element. Vejdělek tluče další (po Účastnících zájezdu) dlouhý a ostrý hřebík do rakve české kinematografie. 19,5 miliónů korun(výdělek v ČR)