Nemilosrdná spravedlnost (1991)

Gino: „Jmenuju se Gino Felino a nejsem žádný mimino...nosím policejní placku, vysmahnu Ti rychlou facku...v pravý ruce brokovnici, v levý zase učebnici - s názvem Aikidó..“ Richie: „Jmenuju se Richie Madano a nemám vůbec nahnáno...schovávám se v Brooklynu, znám tu každou skulinu a šňupám z koksu malinu...“ Konec srandy, je tu poctivý akční film z drsného brooklynského prostředí, kde řádí překupník drog a narkoman Richie „miluju bolest“ Madano. Právě rozstřílel na ulici poldu, a proto se další polda, Gino „na ženskou si troufáš, ale teď jsem tu já“ Felino, vydává do ztemnělých ulic, aby si procvičil svou oblíbenou zálibu v lámání končetin... Steven Seagal je zde boží, drsnej a neskutečnej bitkař, protože to co udělal s tou bandou teploušů ve Vinnieho baru, na to se nezapomíná a po téhle scéně asi vzrostl prodej kulečníkových koulí. William Forsythe v roli padoucha Richieho je výbornej, má sice mírnou nadváhu, ale je správně vyšinutej a slovně perlí. Dialogy jsou místy trefné, místy úsměvné, místy nudné a zdlouhavé. Aikidó technika, která mě nejvíc zaujala: Vinnieho bar - při slovech "Já nabízím pět tisíc, pět tisíc za tu placku" se na Gina rozběhne borec s úmyslem mu nápalit pěstí - a vzápětí letí přes stůl k zemi (technika se nedá dost dobře popsat, musíte vidět!). p.s.:tlustoprd, co vyhodil to stěně z auta a pak se tak nehorázně navážel do Gina, prej dodnes chčije prdelí...14 miliónů dolarů(rozpočet)/39,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Gladiator Cop (1995) odpad!

Ha ha ha ha ha..jé ché ché...copak tohle jako jééé???..já myslel, že při useknutý hlavě krev vystřikuje z přerušených tepen a né že vedle stojí borec s kýblem v ruce a vychrstne z něj červenou vodu simulujicí krev tak, aby to jako vypadalo, že vytryskla z krku??..to je švanda...tohle je jeden z těch nejstrašnějších výtvorů, které kdy spatřily světlo filmového světa...Lorenzo Lamas na Hrad!!!..teda, co to kecám...zabalit do igelitu, zavřít do truhly, zamknout titanovým zámkem, vložit do větší truhly, zamknout dvojitým titanovým zámkem, vsadit do ještě větší truhly, zamknout párem dvojitých zámků z titanovo-nevím jaké polyslitiny a buď nechat Nathana Jonese, aby tuhle trojtruhlu s tím hňupem, co se choulí u dna té nejvnitřejší, vykopnul někam do vesmíru nebo to celý uvrhnout do studny zapomnění...

Robot Jox - Zápas robotů (1989)

Budoucnost se má asi takhle...lidstvo pokročilo natolik, že o žádaná území se nevedou diplomatická jednání, ale válčí se prostřednictvím obrovských futurorobotů lidských tvarů, kteří mechanicky zmnohonásobují sílu pohybů svého operátora a jsou do posledního záhybu napěchovaní arzenálem nejrůznějších palebných, řezacích a jinak modifikovaných zbraní...je tu jistá podobnost s Transformers a ačkoliv jsou příběh a herecké výkony téměř nulové, seděl jsem tehdy u bedny jako přikován a s ústy dokořán sledoval bitvu těch dvou železných monster..Fantastické!!

Přepadení v Pacifiku (1992)

Akční hit roku 1992 v čele s dnes již těžkotonážním Stevenem „já se bojím jehel“ Seagalem, nicméně před těmi šestnácti lety to Stevenovi seklo a hlavně se uměl hýbat (závěrečný fight je snad až nadčasový, prostě vynikající). Děj odehrávající se v těsných chodbách, na kluzkých palubách a v podpalubí bitevní fregaty Missouri je vcelku zajímavý, dynamický a prošpikovaný gesty a hláškami Tommy Lee Jonese. O akční scény není opravdu nouze a když se nestřílí z pistolí, samopalů, těžkých kulometů a děl, tak se odpalují granáty, hází se nože a vytrhávají ohryzky z krků. Film svižně plyne a nechává vyniknout rozhodně nadprůměrnou inteligenci a chladnou hlavu Caseyho Rybacka (purpurové srdce s hvězdou se zase tak často neuděluje, že??). Rozhodně nejpovedenější snímek mistra Seagala. Aikidó technika, která mě nejvíc zaujala: Ke konci zaútočí na Caseyho Rybacka zpoza rohu protivník. Ryback mu neuvěřitelným způsobem zkroutí ruku a perfektním chvatem, pravděpodobně alternativa hodu sekem (šihonage), jím mrští o palubu lodi! 35 miliónů dolarů(rozpočet)/156,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/43 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)

Obchodník se smrtí (2005)

Je film, který bych nechal pětsetkrát za sebou pustit každému zadrženému „armydealers“ - obchodníkům se zbraněmi, aby si uvědomili, co svými činy páchají...jistě, oni přeci jenom se zbraněmi kšeftují, nenutí nikoho mačkat spouště, že??...Nicolas Cage alias Yuri Orlov je ve svém oboru dobrej, sakra dobrej, elegantní, akční, vychytralý a vždy připravený odseknout nějakou ironickou poznámkou(já bych se rozhodně klepal strachy, kdyby mi někdo mířil zbraní do ksichtu, ale Yuri ne, ten se jenom ušklíbne a řekne: „pěkná bouchačka, to je MP-5, viď??..nechceš na ní tlumič??“)...jeho největší zbraní jsou kontakty a úplatkářství, protože úplatky bere každej včetně ředitelů věznic...není pro něj problém změnit během několika minut totožnost lodi plné zbraní, není problém nechat urychleně vyprázdnit letadlo od podvozku až po ocasní křídlo napěchované zbraněmi, Yuri má na tohle všechno svoje metody...takže jediným, co může zastavit jeho počínání, je jeho svědomí...ani krásná Bridget Moynahan v podání jeho manželky Avy Fontaine neví, čím si její drahoušek vydělal na barák, auťák a lustr se 40 tisícema karátů...jediným jeho společníkem je jeho bratr Vitaly alias Jared Leto..toho času kuchař v jedné zapadlé putice...oba se pustí do obchodování, přežívá pouze jeden!!...film je vyprávěný formou flashbacků do Yuriho minulosti doprovázený hlasem Nicolase Cagee, stopáž blížící se dvěma hodinám není rozhodně na škodu, já bych bývale chtěl, aby to pokračovalo...úvodní titulková scéna je super, propracovaná do detailu, kamera jakoby si ustlala na zadní části obyčejné kulky a dá nám pohlédnout na výrobu jedné kulky od útrob továrny až rukám toho, kdo si náboj objednal...hudba výborná, celkově velice úchvatný film s tradičně výborným Nicholasem Cageem...když je v závěrečných titulcích poznamenáno, že díky soukromým obchodníkům se zbraněmi jsou největšími dodavateli zbraní USA, Velká Británíe, Rusko, Francie a Čína..a vzápětí je dodáno, že jsou zároveň pěti stálými členy obranného výboru Spojených národů..řeknete si: sakra, něco není dobře!!...P.S.: skutečný Yuri Orlov běhá někde po poušti v Arábii, film je natočen podle skutečných událostí...50 miliónů dolarů(rozpočet)/72,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Mistr neznámého boje (1993)

Zaprvé: nejsem učitel (zatím), zadruhé: mám opravdu mizernou náladu (učím se právě na zkoušku ze zoologie) a zatřetí: budu si říkat, co budu chtít, takže ačkoliv dost lidí řadí tento snímek do šedi průměrnosti, já (jakožto aktivní capoeirista) ho vyzdvihuji. Ne až tak kvůli ději či napumpovaným bicepsům Marka Dacascose, spíše kvůli netradičnímu, efektivnímu a efektnímu stylu pouliční capoeiry, která je zde hojně praktikovaná a kterou v takové míře v žádném jiném filmu neuvidíte. Příběh nijak neoplývá originalitou, ale komu by to vadilo, když se v rytmech berimbau doplněných o Brahmsovy předtočené vzorky, reverby a dealeye parta kluků oddává netradičním technikám brazilské capoeiry. Dacascos opravdu umí, což dokazuje ve spoustě akčních scén, kterým na atraktivnosti přidávají akrobatické finty. Úvodní a závěrečná část filmu patří především capoeiristům skupiny Capoeira Batuque Cesaru a Claudiu Carneirovým a mistru Joselitu Amen Santovi, zejména závěrečné vystoupení způsobuje syndrom dočasně vykulených očí. Skvělý soundtrack, dynamické provedení a dvojitý horizontální vrut, co víc dodat?? Kultovní snímek capoeiry.

Ong-Bak 2 (2005)

Na tenhle film jsem se těšil hlavně kvůli úřadujícímu velmistrovi poctivých akčních scén Tonymu „zlomím Ti každou kost v těle“ Jaa. A opravdu: děj filmu definuji jako otřesný až k nevydržení a skutečně jsem musel vyžvýkat dva balíčky žvýkaček a vypít tři redbully, abych nezlomil špejle mezi očními víčky a neusnul. Jenomže nesmrtelné heslo „Kdo počká, ten se dočká“ se naštěstí potvrdilo, a proto jsem stanul tváří v tvář nejskvělejším akčním scénám všech dob a poprvé jsem se přistihnul, jak si sám pro sebe znovu a znovu opakuji: to už je moc, už dost, už je prosím nech být... Sekvence s freestylelisty na kolech a kolečkových bruslích je výborná, ale jenom předzvěstí toho, co na nás Tony a jeho stunt tým chystá. Další akční scéna, kde Tony vymaže z povrchu zemského x maníků z x patrové budovy trvá přes čtyři minuty a je natočena v jednom záběru!! Závěrečnou bitku vydýchávám dodnes a dodnes slyším ten odporný zvuk praskajících kostí. Stejně jako Forrest pořád běží, běží a běží, tak Tony pořád láme, láme a láme a nebozí útočníci křičí, křičí a křičí...bolestí...tyhle vykosťovací jatka prý údajně viděl i sám Steven „aikido je príma, ty vole dej sem pivo“ Seagal a s následným zasípáním: „Vidět a umřít!“ se jeho dvěstěkilové tělo svalilo na zem. Tohle je totiž brutální lámací akce se špičkovou choreografií. Na rozdíl od Ong-baku už ale nenese všechnu akci na bedrech Tony sám – je tu obrovitý Nathan „kam mám hodit ten tank, co držím na levým rameni“ Jones, nejhustější capoeirista severní polokoule Lateef Crowder, mrštný Jon „skáču nedefinovatelné kopy a otočky“ Foo... zkrátka je tu mnoho dalších stuntmenů, kteří dohromady stvořili nezapomenutelné a nedosažitelné akční řežby, bohužel okořeně naprosto tragickou dějovou linií, z čehož mi vyplývají konečné tři hvězdičky.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Slavný archeolog se vrací v pokračování více než drsném, stoupenci bohyně Kálí nejsou žádní milí strejčkové od vedle - jejich žilami koluje černá krev a vede je děsivý fanatik se smrtící pravačkou. Celý obětní rituál mě skutečně šokoval, filmové obrazy v kompozici s ozvučením a hudbou mi svůj autogram vyryly hluboko do spánkové kosti. On vůbec chrám celkově je napěchovaný nechutnostmi, od prvního chodu maharádžovy hostiny k prvnímu vchodu do zahmyzené chodby. Těchto laskomin se ale dočkáme až po dobré hodině stopáže, dění předtím né že by se tvářilo bez života, ale nemá takový náboj (a Willie nejapně řve při každé příležitosti). Za to finále je jízda a to doslova, důlní vozíky křižují podzemní prostory v ohromující rychlosti a v luxusních záběrech. A scéna na provazovém mostě má charakter lehkého a chutného dezertu po dobrém a vydatném obědě. Indy vždy radši práskne bičem než by práskl do bot a opět se nezapře nějakou tou chemickou reakcí k Willie. Škoda nevyváženosti filmu (druhá půle dominuje), přesto efektních 80% 28 miliónů dolarů(rozpočet)/333 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/138 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Úvodní díl nejlepší dobrodružné filmové série. Indiana Jones je prostě parádní zálesák, kterého charakterizují: mírně ošoupaný klobouk, archeologické znalosti a dovednosti, důvtip, smysl pro humor a schopnost vymotat se z každého maléru. Zároveň ale není vykreslený jako nepřemožitelný hrdina, neboť i on na svých výpravách chybuje. Náramně si rozumí se svým přítelem, který se jmenuje pan Bič, na dobré čtyři metry by s ním trefil mouchu mezi oči. Strašně se mi líbí dobývání nejrůznějších míst plných nástrah a skrytých pastí a odhalování rozličných rébusů a hádanek, v téhle sérii je těchto momentů vrchovatě. Příběh o Arše úmluvy, která je obklopena hadími těly a uložena do Studny duší je dynamický, napínavý, ale současně protkaný vtipnými segmenty a hláškami, jimž jednoznačně vévodí legendární a improvizovaná: Jdi do hajzlu! Honičky, souboje, výbuchy, střídání všemožných lokací a skoro hororové finále. Indy a Harrison jsou borci a fandí jim úplně všichni. 18 miliónů dolarů(rozpočet)/384 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/174 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)

Hvězdná pěchota (1997)

Shlédnout Hvězdnou pěchotu je jako navštívit bizarní museum budoucnosti, přičemž v prvním patře jsem narazil na sbírku přeproteinovaných bezobratlých členovců, ve druhém poschodí budiž v krvavých lakunách vystaveny usekané a utrhané lidské končetiny a trupy s ohromnými dírami, a o další patro výš jsem se octnul přímo uprostřed kolosálních vesmírných plavidel, stanic a výsadkových modulů. Tahle výstava působí nechutně, monstrózně, zábavně a jedinečně zároveň, protože jejím autorem, stejně jako vrátným, který mě do tohoto světa vpustil, není nikdo jiný než Paul Verhoeven. Jeho spektakulární sci-fi podívanou zaplavily hordy arachnidů s klepety a makadly ostrými jako břitva, obří brouci s těly inkrustovanými pancířem a bojové turbovážky, a proto není nic triviálnějšího než proti nim postavit vyzbrojenou leteckou i pozemní pěchotu plnou prkenných herců. Detailní porcovaná může začít, kromě hlav padají ultradrsné hlášky a celé to je neskutečně zábavné a oslnivými vizuály skutečně velkolepé. 105 miliónů dolarů(rozpočet)/121 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)